Přes Sognefjorden k Huldafossen

Přes Sognefjorden k Huldafossen

Autem krajinou fjordů s výstupem k vodop

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 1 den

Cesta autem z oblasti národního parku Jostedalsbreen směrem k jihu, trajektem přes Sognefjord do městečka Fresvik zabere tak 6 hodin se všemi zastávkami. Není kam spěchat, okolní příroda je krásná. Ostatně po norských silnicích, které jsou ve výborném stavu, se ani spěchat nedá, je to samá zatáčka, tunel, most a někdy i trajekt. Vpravo za Fresvikem směrem do hor je možnost najít místo pro stanování a odpoledne využít k malé procházce k vodopádu, přesněji dvojici vodopádů Huldafossen.

Obsah článku
Recenze [1x]

Stardalen

Brzy ráno opouštíme Hoyset a údolí Stardalen v národním parku Jostedalsbreen. Po najetí na mezinárodní silnici E39 se jí držíme až do města Skei. 

Stardalen

Kjosnefjorden

Dále pokračujeme vlevo po silnici č.5. Nad zrcadlovými vodami Kjosnefjorden se táhnou cáry mlhy.

Kjosnefjorden

Sognefjord

Z města Sogndalsfjora pokračujeme po silnici č.55 podél fjordu Sognefjord až k přístavu trajektů v sídle Hella. Do půl hodiny jsme na vodě.

Sognefjord

Sognefjord

Okolní hory podél fjordu strmě stoupají, vrchol Tjugatoten na snímku vlevo má výšku 1098 m.n.m. I na něj vede cesta, prostě turistů ráj.  

Sognefjord

Kvinnefossen

Teprve z trajektu jsou pěkně vidět po skále se řítící vody vodopádu, pod kterým jsme ještě nedávno jeli autem.

Kvinnefossen

Fresvik

Po přistání ve Vangsnes pokračujeme dál po silnici č.602 a později č.182 zpět východním směrem podél Sognefjordu až do městečka Fresvik.  

Fresvik

Stanování u řeky

Z Fresviku míříme úzkou silničkou JZ směrem do vnitrozemí. Asfalt střídá zpevněná cesta a stany lze postavit někde poblíž horské řeky Storelvi.

Stanování u řeky

Engi

Odpoledne je možné využít ke kratší procházce vzhůru údolím. Po cca 1 kilometru se dostaneme k typickým malým stavením a pastvinám pro ovce. Pokračujeme od nich dál po užší cestě vzhůru.

Engi

Tundalen

Vlevo se otevírá pohled do údolí Tundalen. Vede jím cesta, kterou lze vystoupat až do krajiny ledovcových jezer ve výšce kolem 1300 m.n.m. To je ale pěkná celodenní túra.

Tundalen

Fresvikbreen

Po dalším pozvolném stoupání stezkou mezi stromy se objevuje pohled na cíl této vycházky – dvojici vodopádů Huldafossen, nad nimiž je vidět i zdrojový ledovec Fresvikbreen.

Fresvikbreen

Huldafossen

Po úzké stezce se lze postupně k vodopádu přiblížit. Další postup je už volným terénem a záleží na odvaze.

Huldafossen

Storedalen

Pod námi se zároveň otevírá pohled zpět do údolí Storedalen, kterým jsme k vodopádu postupovali.

Storedalen

Vedle hřmících vod

Užít si vodopád znamená přiblížit se k němu co nejblíž. Záleží na schůdnosti terénu a míře odolnosti vůči všudypřítomné vodní tříšti. To ovce s tímhle problém nemají. 

Vedle hřmících vod


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam