Výstup na Mannen

Výstup na Mannen

Kolem horských jezer a sněhovými poli

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 6:00 hod

Kolem Cesty Trollů je možné podnikat několik zajímavých túr na okolní vrcholy, k ledovci, případně k horským jezerům. Obtížnost těchto „výšlapů“ je různá a bývá naznačena u výchozích bodů na směrnících modře, červeně nebo černě. Obecně však platí, že i u „modrých“ túr se většinou jedná o úzké stezky a kamenitý terén. Naznačené časy jsou opravdu jen pro velmi zdatné turisty (a Nory). Výstup na vyhlídkový vrchol Mannen (1 294m n.m.) není náročný, ale ve své poslední části před vrcholem je nutné překonat několik kamenných a suťových polí s jistotou chůze a dobrou orientací. Terén je v údolí Alnesdalen často vlhký s malými mokřady a v červenci tu mohou stále být ve vyšších partiích sněhová pole. Odměnou za námahu je ptačí pohled do údolí Romsdalen a na okolní hory.

Obsah článku
Recenze [2x]

Jezero Alnesvatnet (744 m.n.m.)

Směrník u silnice nás pošle k vrcholu Mannen úzkou stezkou, která první kilometr prakticky vůbec nestoupá a částečně kopíruje severní břeh jezera Alnesvatnet. Vpravo je výrazná hora Skarfjellenden, 1285 m.n.m.

Jezero Alnesvatnet (744 m.n.m.)

Vrchol Alnestinden (1665 m.n.m.)

Za jezerem Alnesvatnet začne stezka stoupat. Za zády necháváme hřeben Finnan, pokrytý zbytky sněhu a ledovcem.  Pod ním je dobře vidět silnice č.63, stoupající do sedla Slettvikane. 

Vrchol Alnestinden (1665 m.n.m.)

Jezero Bortjonna (1071 m.n.m.)

Neustálým poměrně mírným stoupáním postupně míjíme několik jezer. Cesta často vede rozmočeným terénem (skákání po kamenech). Výrazněji začínáme stoupat od dalšího většího jezera Bortjonna.

Jezero Bortjonna (1071 m.n.m.)

Sněhová pole

Mokřady z prvních dvou třetin cesty jsou vystřídány překonáváním četných sněhových polí.

Sněhová pole

Jezírka a potoky

Kromě letního sněhu je třeba překonávat i četné horské potůčky.

Jezírka a potoky

Jezera Krakenesvatna (1016 a 1019 m.n.m.

Vpravo ve směru výstupu se objevují dvě jezera Krakenesvatna, vlevo od nich je hrana, za níž je skalní stěna, padající stovky metrů do údolí.

Jezera Krakenesvatna (1016 a 1019 m.n.m.

Země jezer a hor

Po překonání několika prudkých kamenitých polí jsme téměř na vrcholu.  Pohled zpět představuje jezera a krajinu údolí Alnesdalen, kterým jsme vystupovali.

Země jezer a hor

Romsdalen

Pohled z vrcholu Mannen do údolí Romsdalen: dno údolí je 1200 metrů pod námi.

Romsdalen

Romsdalen

A ještě jednou pohled z výšky 1294 metrů do hlubin údolí a na protější hory východním směrem. 

Romsdalen

Na břehu jezera

Zpět postupujeme stejnou cestou. Sestup kamennými poli je, jak jinak, náročnější, než předchozí výstup. Oddech přijde až na břehu jezera Bortjonna.

Na břehu jezera

Alnesdalen

Asi 1 kilometr před cílem, tedy směrníkem na silnici, se hodí odpočinek u jezera Alnesvatnet. Ale voda není nejteplejší. Odpolední slunce odhaluje údolí Alnesdalen v plné kráse. 

Alnesdalen

Horský potok

Z jezera vytéká horská říčka, která se o 1,5 kilometrů dál převtělí do vodopádu Stigfossen a řítí se do hlubin údolí. Výstup ze silnice na vrchol Mannen je dlouhý 7,3 km s převýšením 632 metrů.

Horský potokČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam