Norsko

Prohlídka Alesundu

To jsme ještě od požáru v Alesundu nezažili

Milan Kment
Napsal/a 126 článků a sleduje jej/ji 8 cestovatelů
(2 hodnocení)
Prohlídka Alesundu
Vloženo: 15.11.2014
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com

Tuhle průpovídku místní obyvatelé často používají, když myslí, že se stalo cosi výjimečného. K velkému požáru tohoto dnes 45 tisícového města skutečně došlo v lednu 1904 během silné bouřky. Město leží na třech ostrovech, které jsou navzájem propojeny mosty. Z několika vrcholů je pěkný pohled na přístav (významné rybářské středisko), vzdálené vrcholky hor na východě a množství sousedních ostrovů a ostrůvků. Procházku podél moře, výstup na vyhlídky a prohlídka města, to je oddychový den v Alesundu.

Rybářská loď

Autem se dá pohodlně zajet na nejzápadnější ostrov Alesundu a zaparkovat (bez poplatku) na parkovišti u komplexu mořského akvária. Podél pobřeží vede pohodlná cesta, ze které je pěkný výhled na moře a četné rybářské lodě.

Rybářská loď
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com

Alesund

Přímo nad budovami mořského akvária je kopec Olsfjellet. Široká cesta, vystřídaná úzkou stezkou nás zavede do výšky 107m n.m., odkud je nádherný pohled na Alesund. Nad městem je vidět další známý vyhlídkový bod, vrchol Aksla (189m n.m.), na který se dá dostat po silnici, případně se zadýchat výstupem po 418 schodech.

Alesund
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com

Sunnmore

Hned na východ od Alesundu se vypínají první hory, dosahující výšek přes 1 kilometr. Vzhledem ke své malé vzdálenosti od moře působí mohutným dojmem, jako např. Sunnmore (1586 m.n.m.).

Sunnmore
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com

Godoya

Tento ostrov bezprostředně sousedí s Alesundem na severozápadě. Jeho nejvyšší bod je ve 497 m.n.m. a uprostřed je dokonce jezero Alnes Vatnet (ve výšce 254 m.n.m.). Takto ostrov vypadá při pohledu z vyhlídkového vrcholu Olsfjellet.

Godoya
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com

Přístav

Ve městě lze zaparkovat např. u obchodního domu REMA1000 (do 1,5 hodiny zdarma) a začít prohlídku přístavem. Je tu hodně rybářských lodí: město je jedním z největších norských vývozců sušených a solených ryb.

Přístav
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com

Přístav

V samotném centru města je přístav malých osobních lodí. Jsou tu i půjčovny, a to nejen lodí motorových, ale např. mořských kajaků.

Přístav
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com

Alesund

Centrum města není příliš rozlehlé a lze si jej pohodlně prohlédnout za poměrně krátkou dobu. Další pěkné vyhlídky jsou např. nad žlutou budovou jedné z místních škol.

Alesund
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com

Večer u fjordu

Asi 15 km východním směrem od Alesundu po silnici E39 je možné nocovat v příjemném kempu na břehu fjordu Storfjorden. Na rozdíl od vnitrozemí se zde totiž volné místo k parkování a stavbě stanu mimo kempy hledá jen velmi obtížně. Nízké červencové slunce vytváří kolem 23. hodiny zajímavou atmosféru.

Večer u fjordu
Autor: Milan Kment © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (2)

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 2 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Norsko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka