Prohlídka Alesundu

Prohlídka Alesundu

To jsme ještě od požáru v Alesundu nezažili

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 4:00 hod

Tuhle průpovídku místní obyvatelé často používají, když myslí, že se stalo cosi výjimečného. K velkému požáru tohoto dnes 45 tisícového města skutečně došlo v lednu 1904 během silné bouřky. Město leží na třech ostrovech, které jsou navzájem propojeny mosty. Z několika vrcholů je pěkný pohled na přístav (významné rybářské středisko), vzdálené vrcholky hor na východě a množství sousedních ostrovů a ostrůvků. Procházku podél moře, výstup na vyhlídky a prohlídka města, to je oddychový den v Alesundu.

Obsah článku
Recenze [1x]

Rybářská loď

Autem se dá pohodlně zajet na nejzápadnější ostrov Alesundu a zaparkovat (bez poplatku) na parkovišti u komplexu mořského akvária. Podél pobřeží vede pohodlná cesta, ze které je pěkný výhled na moře a četné rybářské lodě.

Rybářská loď

Alesund

Přímo nad budovami mořského akvária je kopec Olsfjellet. Široká cesta, vystřídaná úzkou stezkou nás zavede do výšky 107m n.m., odkud je nádherný pohled na Alesund. Nad městem je vidět další známý vyhlídkový bod, vrchol Aksla (189m n.m.), na který se dá dostat po silnici, případně se zadýchat výstupem po 418 schodech.

Alesund

Sunnmore

Hned na východ od Alesundu se vypínají první hory, dosahující výšek přes 1 kilometr. Vzhledem ke své malé vzdálenosti od moře působí mohutným dojmem, jako např. Sunnmore (1586 m.n.m.).

Sunnmore

Godoya

Tento ostrov bezprostředně sousedí s Alesundem na severozápadě. Jeho nejvyšší bod je ve 497 m.n.m. a uprostřed je dokonce jezero Alnes Vatnet (ve výšce 254 m.n.m.). Takto ostrov vypadá při pohledu z vyhlídkového vrcholu Olsfjellet.

Godoya

Přístav

Ve městě lze zaparkovat např. u obchodního domu REMA1000 (do 1,5 hodiny zdarma) a začít prohlídku přístavem. Je tu hodně rybářských lodí: město je jedním z největších norských vývozců sušených a solených ryb.

Přístav

Přístav

V samotném centru města je přístav malých osobních lodí. Jsou tu i půjčovny, a to nejen lodí motorových, ale např. mořských kajaků.

Přístav

Alesund

Centrum města není příliš rozlehlé a lze si jej pohodlně prohlédnout za poměrně krátkou dobu. Další pěkné vyhlídky jsou např. nad žlutou budovou jedné z místních škol.

Alesund

Večer u fjordu

Asi 15 km východním směrem od Alesundu po silnici E39 je možné nocovat v příjemném kempu na břehu fjordu Storfjorden. Na rozdíl od vnitrozemí se zde totiž volné místo k parkování a stavbě stanu mimo kempy hledá jen velmi obtížně. Nízké červencové slunce vytváří kolem 23. hodiny zajímavou atmosféru.

Večer u fjordu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam