Nejkrásnější túry v Norsku

Nejkrásnější túry v Norsku

To nejlepší z turistiky v Norsku

Norsko je velmi hornatá zem a skýtá neuvěřitelné možnosti turistky. Díky drsnému počasí patří zdejší túry většinou k těm obtížnějším a musíte být na to připraveni a vybaveni.

Obsah článku
Výstup na Galdhøpiggen
61.666, 8.363
2 469 m / 8 100 ft

#1 Výstup na Galdhøpiggen

Výstup na nejvyšší horu Norska

Galdhøpiggen (2 469m n. m.) je nejvyšší hora Norska ležící v národním parku Jotunheimen.

Chci tam
Byl jsem tam
no
Přechod hřebenu Besseggen
61.505, 8.727
1 465 m / 4 806 ft

#2 Přechod hřebenu Besseggen

jednoho z nejoblíbenějších treků v celém Norsku

Hřeben Besseggen se nachází v národním parku Jotunheimen a bezesporu právem patří k nejoblíbenějším trekům v Norsku. Podél treku se nachází nespočet nádherných jezer, kterým dominuje 18km dlouhé jezero Gjende. Mezi nejkrásnější místa treku patří pohled na přírodní hráz Bandet, která odděluje jezero Gjende od jezera Bessvatnet, které leží téměř o 400 metrů výše!

Chci tam
Byl jsem tam
no
Segla
69.507, 17.596
596 m / 1 955 ft

#3 Segla

Nejkrásnější hora ostrova Senja

Hora **Segla** patří spolu se zubatým hřebenem "Okshornan":[https://www.gigaplaces.com/clanek-okshornan/] k nejikoničtějším místům ostrova "Senja":[https://www.gigaplaces.com/oblast-senja/] a bez nadsázky se dá tvrdit, že i k tomu nejlepšímu v celém Norsku. Protože tato hora není známá tolik jako jiné norské atrakce (**Preikestolen**, **Trolltunga**), nepotkáte zde příliš mnoho turistů.

Chci tam
Byl jsem tam
no

Výstup na Mannen
62.444, 7.763
1 294 m / 4 245 ft

#4 Výstup na Mannen

Kolem horských jezer a sněhovými poli

Kolem Cesty Trollů je možné podnikat několik zajímavých túr na okolní vrcholy, k ledovci, případně k horským jezerům. Obtížnost těchto „výšlapů“ je různá a bývá naznačena u výchozích bodů na směrnících modře, červeně nebo černě. Obecně však platí, že i u „modrých“ túr se většinou jedná o úzké stezky a kamenitý terén. Naznačené časy jsou opravdu jen pro velmi zdatné turisty (a Nory). Výstup na vyhlídkový vrchol Mannen (1 294m n.m.) není náročný, ale ve své poslední části před vrcholem je nutné překonat několik kamenných a suťových polí s jistotou chůze a dobrou orientací. Terén je v údolí Alnesdalen často vlhký s malými mokřady a v červenci tu mohou stále být ve vyšších partiích sněhová pole. Odměnou za námahu je ptačí pohled do údolí Romsdalen a na okolní hory.

Chci tam
Byl jsem tam
no
Túra na Kjeragbolten
59.034, 6.593
996 m / 3 268 ft

#5 Túra na Kjeragbolten

Najznámejší kameň

Kjeragbolten sa nachácha v oblasti Lysefjordu, ktorá je jednou z turisticky najnavštevovanejších v Nórsku nachádzajúca sa niekoľko desiatok kilometrov východne od Stavangeru. Kjeragbolten v preklade klin Kjeragu je zaujímavá geomorfologická hračka prírody pod vrcholom kopca Kjerag. Ide o niekoľkotonový okrúhly balvan, ktorý je zaseknutý v štrbine medzi dvoma útesmi. Východiskovým bodom pre turistiku je parkovisko Øygardstølen vo výške 640 m n.m. Samotná turistika trvá približne 5 hodín a je veľmi dobre značená, prechádza cez vrchol Nesatindane. Už samotný začiatok túry je pekne z ostra, kedy je treba prekonať prvé cca 165 metrové stúpanie. Na pomoc sú v skale založené reťaze a v prípade dažďa či námrazy je to tá najnepríjemnejšia časť túry, následne je posledné zostúpiť do malej dolinky a vyšplhať sa po vyhladenej skalou strmo hore až na vrcholové plató, ďalej už nasleduje pomerne rovinatý terén. Balvan je zakliesnený nad priepasťou hlbokou 980 metrov a pod ním preteká 25 najvyšší vodopád na svete Kjeragfossen.

Chci tam
Byl jsem tam
no
Túra k jezeru Blavatnet
61.561, 6.656
781 m / 2 562 ft

#6 Túra k jezeru Blavatnet

Procházka k jezeru

Z údolí Stardalen v národním parku Jostedalsbreen vede mnoho zajímavých cest k ledovcům a jezerům. Tento výstup k jezeru Blavatnet opět začíná velmi pohodlně autem – stoupáním po mýtné silnici jižním směrem do místa zvaného Befringstoylen (mýto 50,- NOK). Další postup je poměrně nenáročný s nepříliš velkým stoupáním nízkým březovým porostem až k jezeru, které je ve výšce 781 m.n.m. Jezero se dá jen velmi obtížně obejít, protože je obklopeno mokřady. Je to snadná procházka, která přinese pohledy na typickou norskou krajinu, navíc s minimem turistů. A protože jsou letní dny dlouhé, je možné se ještě odpoledne zajet podívat a pěšky nahlédnout do samého východního závěru údolí Stardalen, které tvoří užší údolí Langedalselva.

Chci tam
Byl jsem tam
no

Trek přes Hardangerviddu
60.548, 7.448
1 869 m / 6 132 ft

#7 Trek přes Hardangerviddu

140km trek náhorní plošinou Hardangervidda

Hardangervidda ve středu jižního Norska je obrovskou náhorní planinou zaujímajíci rozlohu zhruba 8 000 km2, což je přibližně 1/10 rozlohy České republiky. Povrch plošiny ovšem není zase až tak naprosto rovný, jak by se mohlo zdát. Dal by se charakterizovat jako mírně zvlněný s mnoha výraznějšími vrcholy a údolími.

Chci tam
Byl jsem tam
no
Túra k ledovci Haugabreen
61.65, 6.729
950 m / 3 117 ft

#8 Túra k ledovci Haugabreen

Čelo ledovce na dotek

Jostedalsbreen nasionalpark skýtá nespočet možností k turistice jakékoliv obtížnosti. Je zde i řada příležitostí ke stanování, i když velmi pěkným místem s nádherným výhledem je kemp v místě, které se nazývá Hoyset a leží v údolí Stardalen. Při jízdě od severu po silnici E39 se v sídle Klakegg odbočí vlevo a pokračuje se cca 12 kilometrů. Pěkná a nepříliš náročná je vycházka k čelu ledovce Haugabreen. Z kempu stoupá štěrková zpevněná a úzká silnička (mýto 50,- NOK) na parkoviště Hauga Stoylen. Odtud je to pěšky úzkou stezkou zprvu po plochém dnu ledovcového údolí a později prudším stoupáním s překonáním ledovcových potůčků. Zdá se, že ani v hlavní turistické sezoně tu mnoho turistů není, o to víc je působivá zdejší ledovcová krajina. 

Chci tam
Byl jsem tam
no
Výstup na vrchol Gausta
59.854, 8.649
1 848 m / 6 063 ft

#9 Výstup na vrchol Gausta

Vrchol s nádherným výhledem

Gausta (1 883m n.m.) /Gaustatoppen/ je proslavený nádherným výhledem na okolní horskou krajinu. Za pěkného počasí dohlédnete do vzdálenosti až 200km. Říká se, že z vrcholu je vidět 30 procent území Norska. K vysílači na vrcholu se dostanete cirka dvouhodinovou chůzí, nebo se necháte vyvézt nitrem hory minivláčkem do výšky asi 850metrů nad mořem, kde přestoupíte na šikmý výtah se stoupáním 40 stupňů a ten vás vyveze o 1145 metrů výše do horní stanice ve výšce 1800 metrů. Dál už musíte po svých

Chci tam
Byl jsem tam
no

Túra k ľadovcu Nigardsbreen
61.679, 7.202
452 m / 1 483 ft

#10 Túra k ľadovcu Nigardsbreen

Ku najväčšiemu pevninskému ľadovcu Európy

Ľadovcový splaz Nigardsbreen je súčasťou najväčšieho pevninského ľadovca v Európe Jostedalsbreen. Túra od parkoviska ku ľadovcu má veľmi nízku náročnosť a trvá približne 2 hodiny aj s častými prestávkami na fotenie.

Chci tam
Byl jsem tam
no
Trek přes národní park Rondane
61.911, 9.852
2 034 m / 6 673 ft

#11 Trek přes národní park Rondane

Nezapomenutelný přechod Rondane

NP Rondane se nachází asi 100 km severně od města Lillehamer. Dopravní spojení jsem využil vlak i autobus. Byť je Norsko rozlehlá země, dopravní spojení zde funguje na jedničku. Reliéf parku je tvořený horami převyšujícími 2000 m a jelikož je z převážné části v nadmořské výšce přes 1000 m vegetace až na údolí tvoří lišejníky a keře, s dostatkem borůvek a brusinek.

Chci tam
Byl jsem tam
no
Túra k jezeru Bondhusvatnet
60.091, 6.285
195 m / 640 ft

#12 Túra k jezeru Bondhusvatnet

Jezero pod ledovcem Folgefonna

Z města Odda, ležícího na konci Sorfjorden, vede 11 km dlouhý tunel, kterým se po silnici č.551 dostaneme do městečka Bondhus. Se stanováním ve volné přírodě je to na pobřeží fjordů špatné, ale místní kemp je také příjemný. Nenáročná procházka vede z kempu údolím Bondhusdalen podél divoké ledovcové řeky k jezeru Bondhusvatnet (189 m.n.m.). Po západním břehu jezera vede úzká stezka, překonávající po úzkých mostcích několik dravých potoků. Od jižního konce jezera se pak dá po stezce vyšplhat téměř až k okraji ledovcového splazu Bondhusbrea. Jezero bylo v minulosti využíváno k přepravě ledových bloků, které se tu těžily, když ještě ledovcový splaz spadal přímo k hladině jezera.

Chci tam
Byl jsem tam
no

Procházky u jezera Bygdin
61.329, 8.789
1 297 m / 4 255 ft

#13 Procházky u jezera Bygdin

Na jihu národního parku Jotunheimen

Silnice E16 vede z Osla do Bergenu. Právě po této poměrně frekventované cestě se jede až do městečka Fagernes, kde se odbočí na silnici č. 51. Po celkovém stoupání se začínají objevovat sněhovými poli pokryté vrcholky jižní části národního parku Jotunheimen.  Bygdin je tvořen jedním hotelem a několika dalšími staveními, sloužícími pro ubytování a nachází se mezi dvěma velkými protáhlými jezery Bygdin a Vinstre. Do okolí lze podniknout řadu zajímavých túr, a to nejen podél břehu zmíněných jezer, ale především výstupem na některý z okolních vrcholů. Pokud máme štěstí a přeje počasí, které se dokáže měnit každou minutou, odměnou je vždy nádherný pohled na rozlehlou krajinu plnou jezer a hor.

Chci tam
Byl jsem tam
no
Túra k jezeru Myrdalsvatnet
59.986, 6.012
374 m / 1 227 ft

#14 Túra k jezeru Myrdalsvatnet

Nad fjordy k horskému jezeru

Z městečka Bondhus pokračuje silnice č.551 do města Rosendal, které leží na břehu Kvinnheradsfjorden. Odtud vede asfaltová silnička, po které je ovšem vjezd autem pouze pro místní a na povolení, až k jezeru Myrdalsvatnet (374 m.n.m.). Kromě úvodního půlkilometrového stoupání z města je zbytek pohodovým mírným výstupem širokým údolím, obklopeným strmými vrchy a severským lesem s lišejníky. 

Chci tam
Byl jsem tam
no