Túra na Kjeragbolten

Túra na Kjeragbolten

Najznámejší kameň

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Průměrná
Čas: 5:00 hod

Kjeragbolten sa nachácha v oblasti Lysefjordu, ktorá je jednou z turisticky najnavštevova­nejších v Nórsku nachádzajúca sa niekoľko desiatok kilometrov východne od Stavangeru. Kjeragbolten v preklade klin Kjeragu je zaujímavá geomorfologická hračka prírody pod vrcholom kopca Kjerag. Ide o niekoľkotonový okrúhly balvan, ktorý je zaseknutý v štrbine medzi dvoma útesmi. Východiskovým bodom pre turistiku je parkovisko Øygardstølen vo výške 640 m n.m. Samotná turistika trvá približne 5 hodín a je veľmi dobre značená, prechádza cez vrchol Nesatindane. Už samotný začiatok túry je pekne z ostra, kedy je treba prekonať prvé cca 165 metrové stúpanie. Na pomoc sú v skale založené reťaze a v prípade dažďa či námrazy je to tá najnepríjemnejšia časť túry, následne je posledné zostúpiť do malej dolinky a vyšplhať sa po vyhladenej skalou strmo hore až na vrcholové plató, ďalej už nasleduje pomerne rovinatý terén. Balvan je zakliesnený nad priepasťou hlbokou 980 metrov a pod ním preteká 25 najvyšší vodopád na svete Kjeragfossen.

Obsah článku
Recenze

Začiatok

Keďže Kjeragbolten je jedna z najvyhľadáva­nejších zaujímavostí v Nórsku je výhodné tam prísť ráno a najlepšie ako tam byť medzi prvými je prespať v blízkosti parkoviska Øygardstølen. Keďže kempovanie vo voľnej prírode je v Nórsku legálne odporúčam prespať v okolí nám sa podarilo objaviť takéto nádherné miesto aj s vodopádom.

Začiatok

Výhľad z parkoviska

Pohľad z parkoviska na krásne, úzke Nórske cesty doplnené o množstvo serpentín a tunelov, ktoré sú náročné hlavne v okolí turistických atrakcií kde sa veľmi ľahko stretnete s autobusom.

Výhľad z parkoviska

Úvodné stúpanie

Ako už bolo spomínané v texte na začiatku je potrebné vystúpať z parkoviska prvých približne 160 metrov po tejto stene.

Úvodné stúpanie

Klesáme a stúpame

Následne po výstupe na prvý „vrchol“ je ľahké klesanie s následným miernym stúpaním na vrchol Nesatindane.

Klesáme a stúpame

Jazerá

Počas cesty sa prechádza okolo dvoch jazier.

Jazerá

Výhľad do fjordu

Po krátkom zostupe k jazeru sa ukazujú krásne výhľady na okolitú ľadovcovú krajinu, ale taktiež aj na dno fjordu, kde sa nachádza maličká dedinka s obchodom.

Výhľad do fjordu

Stúpanie na vrchol

Už spomínané krátke stúpanie na vrchol Nesatindane, cesta nevedie cez samotný vrchol a rovnako vrchol neposkytuje ani zaujímavé výhľady na okolitú krajinu.

Stúpanie na vrchol

Výhľad z vrcholového plató

Po finálnom výstupe sa otvárajú nádherné výhľady do okolitej ľadovcom výrazne pretvorenej krajiny.

Výhľad z vrcholového plató
Záverečné klesanie

Záverečné klesanie

Záverečné klesanie ku Kjeragbolten z vrcholového plató, ktoré prechádza cez malé snehové polia.


Kjeragbolten

Ku koncu sa prechádza dolinkou, ktorá ukazuje výhľad na cieľ cesty kameň Kjeragbolten.

Kjeragbolten
Cieľ cesty

Cieľ cesty

Nakoniec ako každý turista je potrebné spraviť si fotku z tohto nádherného kameňa na ktorý sa prechádza (skáče) z vedľajšieho kameňa, túto fotku si tam chcú spraviť všetci, preto je potrebné očakávať v letných mesiacoch v obedných hodinách čakanie, ktoré môže byť aj hodina.

Výhľad z Kjeragbolten

Ešte pár výhľadov z Kjeragbolten smerom do fjordu.

Výhľad z Kjeragbolten

Výhľad na fjord

Výhľad na fjord

Na záver ešte stojí za to pozrieť sa smerom na fjord a zistiť aká je vlastne veľká tá priepasť pod kameňom a utekať smerom na parkovisko, pretože Nórske počasie prináša v pravidelných intervaloch prehánky.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam