Nejkrásnější túry Českého ráje

Nejkrásnější túry Českého ráje

To nej z turistiky v Českém ráji

Český ráj to je oblast pro turisty zaslíbená. Najdete tu krásné stezky skrz slavná skalní města, úchvatné výhledy na kaňon Jizery či spoustu sopečný kopců s parádním výhledem po této nádherné oblasti.

Obsah článku
Malý okruh Prachovskými skálami
50.468, 15.285
462 m / 1 516 ft

#1 Malý okruh Prachovskými skálami

Nejkrásnější stezka v Prachovských skálách

Nejkrásnější okruh Prachovskými skálami vede přes největší zajímavosti, které zde můžete vidět. Poprvé se vám zatají dech, když dojdete na "náměstíčko" Zadní Točenice obklopené skalními jehlami. Pak vás čeká zajímavý výstup Myší dírou, dvě romantické vyhlídky Míru a Českého Ráje a nakonec sestup slavnou soutěskou Císařská chodba  

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Túra Hruboskalským skalním městem
50.549, 15.191
400 m / 1 312 ft

#2 Túra Hruboskalským skalním městem

Pochod nitrem skal

Na rozdíl od vysloveně odpočinkové vycházky po červené turistické stezce z Hrubé Skály na Valdštejn je pochod vnitřkem Hruboskalského skalního města o něco náročnější. Čeká vás zde ne desítky, ale stovky schodů nahoru a dolů. Vynaložená námaha je odměněna krásnými vyhlídkami nejen na skalní město, ale i kopce a hory severně od Českého ráje.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Túra Podtroseckým údolím
50.522, 15.213
350 m / 1 148 ft

#3 Túra Podtroseckým údolím

Podél rybníků a pískovcových skal

Jeden z nejromantičtějších pěších výletů v Českém ráji je okruh Podtroseckým údolím vedoucí  kolem rybníků Věžák, Vidlák, Krčák, Podsemínský a Nebákov, případně ještě okolo dalších. Z většiny se tyčí pískovcové skály, tak typické pro tento kraj. Dále půjdete kolem starých mlýnů a studánek s dobrou pitnou vodou a brzy z jara i kolem koberců chráněných bledulí. Velmi pěkným výhledem na této cestě je pohled na hrad Trosky, jehož návštěva se přímo vybízí.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

Túra přes Drábské světničky a Klamornu
50.528, 15.034
333 m / 1 093 ft

#4 Túra přes Drábské světničky a Klamornu

Skalní hrádky Příhrazských skal

Túra od Krásné vyhlídky přes Drábské světničky a Klamornu patří s přehledem k nejnavštěvovanějším částem Příhrazských skal. Mim oto zde projdete zajímavým Studeným průchodem a budete mít zajímavé výhledy na sever k Ještědu.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Túra Riegrovou stezkou
50.616, 15.309
335 m / 1 099 ft

#5 Túra Riegrovou stezkou

Skrz krásný kaňon Jizery

Riegrova stezka patří mezi nejkrásnější "říční" túry, které můžete v České republice podniknout. Nejatraktivnější část tohoto pochodu je mezi vesnicí Bítouchov ležící na severním okraji Semil a železniční stanicí Spálov. V nejužším místě kaňonu je atraktivní visutá lávka, která je symoblem této túry.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Procházka Hrubá Skála - Valdštejn
50.551, 15.176
410 m / 1 345 ft

#6 Procházka Hrubá Skála - Valdštejn

Nejjednodušší cesta v Hruboskalsku

Tři a půl kilometru dlouhý pochod z Hrubé Skály na hrad Valdštejn patří mezi nejklasičtější túry na Hruboskalsku. Díky široké cestě zde vede i cyklostezka a relativně pohodlně ji zvládnou i rodiny s kočárkem a malými dětmi. Nejhezčím místem je vyhlídka na Kapelu, odkud uvidíte desítky věží skalního města. Tato trasa je i součástí dálkového pochodu Českým Rájem z Jičína do Turnova. Zpátky se můžete vrátit buď stejnou cestou, ale lepší je udělat klasický okruh a jít zpět "vnitřkem" skalního města.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

Procházka okolo hradu Kost
50.49, 15.135
280 m / 919 ft

#7 Procházka okolo hradu Kost

Hrad ležící na kouzelném místě

Jeden z nejkrásnějších českých hradů stojí na pískovcovém ostrohu na soutoku tří údolí na jižním konci Českého ráje. Na všechny strany od něj vybíhají turistické cesty propojující hrad s dalšími krásným místy Českého ráje (k Příhrazským skalám, na Vyskeř, do Podtroseckého údolí, Údolím Plakánku do Sobotky či Vesce). Mimo samotné prohlídky hradu stojí za to krátká procházka po jeho okolí s pěknými výhledy na něj. Je to ideální i pro rodinu s malými dětmi a kočárkem.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Túra Klokočskými skálami
50.599, 15.21
425 m / 1 394 ft

#8 Túra Klokočskými skálami

Skalní vyhlídkový balkón

Klokočské skály vypínající se vysoko nad údolím Jizery patří neprávem k trochu opomíjeným skalním městům v Českém Ráji. Přitom si zde můžete užít nejen trochu adrenalinové výstupy (bez zábradlí) na vyhlídky vysoko nad zemí, ale i zajímavou cestu ke skalnímu hrádku Rotštejn či největší jeskyni v Českém Ráji - Postojnu.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Procházka okolo Zebína
50.45, 15.375
325 m / 1 066 ft

#9 Procházka okolo Zebína

Kolem nejkrásnějšího kopce na Jičínsku

Mezi nejoblíbenější krátké pěší výlety z Jičína patří pochod okolo pěkného souměrného kopce Zebínu ležícího jen kousek za hranicemi města. Po cestě je možné navíc vystoupat ještě na vyhlídku Milohlídka na menším kopci Čeřovka či vylézt na samotný kopec Zebín, ze kterého je velmi pěkný výhled. Přátelé přírody zde mohou navíc v létě obdivovat krásné motýly otakárky fenyklové poletující na jeho vyhřáté jižní straně. Dobrodružnější povahy mohou prozkoumat i starý opuštěný čedičový lom na jeho jihozápadní straně. Oblíbená cesta zpět do města je okolo zajímavé Valdštejnovy lodžie a pěknou lipovou alejí, která je rájem pro bruslaře, maminky s kočárky a běžce.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

Túra Hrubý Rohozec - Frýdštejn
50.633, 15.175
423 m / 1 388 ft

#10 Túra Hrubý Rohozec - Frýdštejn

Od zámku ke skalnímu hradu

Perfektní túra nad údolím Jizery vás provede méně známým skalním městem Drábovna. Navíc na začátku i na konci jsou velmi pěkné památky vpodobě zámku Hrubý Rohozec s rozsáhlým parkem a na konci lavný skalní hrad Frýdštejn.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Túra přes Stará Hrada
50.532, 15.062
343 m / 1 125 ft

#11 Túra přes Stará Hrada

Po vyhlídkovém balkóně Příhrazských skal

Mezi nejhezčí turistické trasy v Příhrazských skálach patří rozhodně přechod mezi Příhrazy a Na Krásné vyhlídce. Vyhlídka z bývalého hradiště Stará Hrada je opravdu velmi krásná. Většina okruhů Příhrazskými skalami obashuje tuto malebnou cca hodinovou trasu.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Túra Boreckými skálami
50.536, 15.244
360 m / 1 181 ft

#12 Túra Boreckými skálami

Zapomenuté skalní město

Přímo u východního vstupu do Podtroseckého údolí mezi magnety Českého ráje - Troskami a Hrubou skálou leží u hlavní silnice vesnice Borek. Z Borku se můžete vypravit na zhruba hodinovou vycházku do málo známých a navštěvovaných Boreckých skal. Procházka je to docela pěkná i když samozřejmě věhlasu okolních atrakcí Českého ráje nedosahuje. Tento výlet je tak ideální pro ty, kteří chtějí poznat i méně známé místa této krásné oblasti.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

Túra přes Přivýšinu
50.466, 15.321
464 m / 1 522 ft

#13 Túra přes Přivýšinu

Pochod z Brad do Prachovských skal

Nejlepší cesta z Jičína do Prachovských skal vrcholí výstupem na vrchol Přivýšina (464m n. m.). Zde uvedeme popis túry z Brad až ke vstupu do Prachovských skal.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Túra Dolní mlýn - Nebákov
50.501, 15.211
325 m / 1 066 ft

#14 Túra Dolní mlýn - Nebákov

Po zrušené turistické cestě

Dolní Mlýn je malebné místo u rybníku Doly na cestě mezi Mladějovem a Troskami. My se však odtud vydáme na cestu podél rybníka Nebákov. I zde kdysi vedla značená turistická cesta, ale postupně zpustla a zrušila se. Potkáte zde tedy i v největší sezoně jen pár turistů, což je na Český Ráj unikum.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Túra Kamenického stezkou
50.626, 15.309
525 m / 1 722 ft

#15 Túra Kamenického stezkou

Vysoko nad kaňonem Jizery

Nejznámější část Kamenického stezky začíná ve Spálově a přes mnohé, dnes bohužel často zarostlé, vyhlídky klesá k Jizeře u Bítouchova. Nejznámějším místem na této stezce je zajímavá Myší skála s pěkným výhledem na Český ráj. Tato stezka je díky převýšení o něco náročnější než Riegrova vedoucí více u řeky (zvlášť pokud půjdete ze směru od Semil)

Chci tam
Byl jsem tam
cz

Túra Jičín - Brada
50.467, 15.329
439 m / 1 440 ft

#16 Túra Jičín - Brada

Začátek treku Českým Rájem

Pokud se chystáte na nejslavnější pochod Českým rájem, tedy jeho přechod přes všechny největší zajímavosti z Jičína do Turnova, v první etapě se přiblížíte k známému turistickému magnetu - Prachovským skalám. Většina turistů se na tuto cestu vydává po hlavní červené stezce. Ta ale vede v podstatě celou dobu po silnici, tak je daleko zajímavější modrá trasa vedoucí přes pěknou vyhlídku z kopce Brada a přes malé pískovcové město v okolí kopce Přivýšina.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Túra hrad Valdštejn - Turnov
50.572, 15.154
410 m / 1 345 ft

#17 Túra hrad Valdštejn - Turnov

Cesta přes Hlavatici

Cesta od hradu Valdštejn je poslední etapou přechodu Českého ráje po Zlaté stezce z Jičína do Turnova. Zajímavostí je zde vyhlídka ze skály Hlavatice do údolí Jizery a na Ještěd na obzoru. Volitelně si můžete udělat zacházku k tajemnému místu Kalvarie u Valdštejna

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Procházka Mladějov - Dolní Mlýn
50.493, 15.222
269 m / 883 ft

#18 Procházka Mladějov - Dolní Mlýn

Procházka k malebnému rybníku

Ani ne dvou kilometrová trasa z Mladějova k Dolskému rybníku může být pro někoho jen krátká část Zlaté stezky Českým rájem, pro dalšího zase krátká a jednoduchá procházka. Cílem je malebný Dolský rybník

Chci tam
Byl jsem tam
cz

Procházka Podél Věžáku
50.516, 15.188
270 m / 886 ft

#19 Procházka Podél Věžáku

Nejkrásnější část Podtroseckého údolí

Jednou z nejkrásnějších částí Českého ráje je Podtrosecké údolí - kombinace pískovcových skalních věží a místních rybníků dělají opravdu kouzelná zákoutí. Navíc lze tuto vycházku zkombinovat s návštěvou krásné zříceniny a symbolu Českého ráje - Trosek. Kdo má jen málo času anebo by nezvládl obejít celé Podtrosecké údolí (10,5 km), tak pro něj můžeme doporučit tuto krátkou vycházku okolo Věžického rybníku, kde jsou scenérie nejkrásnější.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Procházka Troskovice - hrad Trosky
50.512, 15.222
488 m / 1 601 ft

#20 Procházka Troskovice - hrad Trosky

Vycházka pod symbolem Českého Ráje

Sice většina návštěvníků hradu Trosky využívá parkoviště přímo pod ním, nebo ho navštěvují v rámci delších okruhů Podtroseckým údolím, lze udělat i krátkou procházku přímo z Troskovic, kdy si užijete spoustu výhledů na typickou siluetu hradu.

Chci tam
Byl jsem tam
cz