Túra Hrubý Rohozec - Frýdštejn

Túra Hrubý Rohozec - Frýdštejn

Od zámku ke skalnímu hradu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3:00 hod

Perfektní túra nad údolím Jizery vás provede méně známým skalním městem Drábovna. Navíc na začátku i na konci jsou velmi pěkné památky vpodobě zámku Hrubý Rohozec s rozsáhlým parkem a na konci lavný skalní hrad Frýdštejn.

Obsah článku
Recenze [3x]

Zámek Hrubý Rohozec

Navigovat na mapě
274 m / 899 ft

Na tuhle túru můžete vyrazit z Turnova, nebo nechat auto na parkovišti u zámku Hrubý Rohozec a jít odtud. Samotný zámek stojí za prohlídku a má pěkný rozsáhlý park.

Zámek Hrubý Rohozec

Stezka pod zámkem Hrubý Rohozec

Od zámku sestoupáte po delším schodišti na dno údolí. Cesta pak dál vede přímo pod zámkem. Z jedné strany tak máte skalní stěnu a z druhé vysoký železniční násep.

Stezka pod zámkem Hrubý Rohozec

Zámek přímo nad hlavou

V tuto chvíli by jste byli asi dost neradi kdyby někdo něco vyhodil z okna zámku. Z této strany byl rozhodně nedobitný.

Zámek přímo nad hlavou

Rohozecké rybníky

Navigovat na mapě
251 m / 823 ft

Po pár minutách chůze od zámku dojdete k místu kde je místo železničního náspu viadukt. Zde je i lavička, pramen vody, ohniště. Teoreticky pěkné nouzové místo na bivak. Projdete pod tratí a čekají tu na vás malebné rybníčky, zásobované vodou ze skal (ne z Jizery)

Rohozecké rybníky

Jizera

Cesta pokračuje do Dolánek údolím Jizery, ke které se ale přiblížíte až tesně před Dolánkami.

Jizera

Dlaskův statek

Navigovat na mapě
258 m / 846 ft

V Dolánkách je turistické rozcestí. Pokud by jste nezačali tuto túru na Hrubém Rohozci, ale v Turnově, tak se zde se napojíte. Kouske za Dolánkami je známý Dlaskův statek v pojizerském stylu. Je zde i velké parkoviště, takže alternativní start této túry a zároveň další možnost prohlídky.

Dlaskův statek

Vyhlídkový balkón na Turnovsko

Navigovat na mapě
352 m / 1 155 ft

Od Dlaskova statku vás čeká největší výstup na této túře. Po té co projdete osadou Bukovina vás čeká pochod po polní cestě s krásnými dalekými výhledy na celé Turnovsko. Jediným kazem na kráse je elektrické vedení motající se dost často do záběru.

Vyhlídkový balkón na Turnovsko

Malebný kraj u Borku

Navigovat na mapě
343 m / 1 125 ft

Z vyhlídkového balkonu je vidět i Hruboskalsko včetně hradu Valdštejn či Příhrazské skály. U sochy sv. Václava pod mohutným duben cesta zahýbá do lesa. Bukový les nad Jizerou je zde chráněn v rámci přírodní rezervace Na hranicích. Občasnými průseky je pěkně vidět Jizera hluboko pod vámi ale na nějaké focení to moc není. Pak vás čeká přebjehnutí hlavní rušné silnice 10 a dostanete se do malebné krajiny luk u osady Borek.

Malebný kraj u Borku

Vyhlídka na Kozákov

Na obzoru je krásně vidět nejvyšší kopec Českého ráje – Kozákov (744m n.m.)

Vyhlídka na Kozákov

Procházka skalním městem Drábovna

Od Borku vás čeká průchod málo známým skalním městem Drábovna, viz. samostatný článek níže.

Článek: Prohlídka skalního města Drábovna

Skalní město nad Jizerou

Skalní město Drábovna patří mezi méně známe a navštěvované skalní města Českého ráje. Středem tohoto skalního města je stejnojmenný skalní hrádek Drábovna. Mimo to zde uvidíte dvě velmi pěkné vyhlídky jak na Jizeru tak na Malou Skálu včetně slavného Pantheonu. Většina turistů navštíví toto malé skalní město v rámci pochodu z Turnova / Hrubého Rohozce na slavný skalní hrtad Frýdštejn.

Voděrady

Navigovat na mapě
406 m / 1 332 ft

Po té co projdete skalní město Drábovna se dostanete do malebné chalupářské vísky Voděrady. Přes chalupy vidíte až daleko k Bezdězu.

Voděrady

Vyhlídka na Ještěd

Ve Voděradech se připojuje i z Turnova / Dolánek vedoucí modře značená turistická stezka (méně zajímavá alternativa naší trasy). Odtud cesta stoupá až na pěknou vyhlídku nejen na Ještěd, ale i zpět. Pak už vás čeká klesání k Frýdštejnu.

Vyhlídka na Ještěd

Článek: Prohlídka Frýdštejna

Skalní hrad nad Malou Skálou

Jednou z největších atrakcí Maloskalska je skalní hrad Frýdštejn. Na pískovcovém masivu, se spoustou skalních setniček se do dnešní doby dochovala mohutná hradní věž, z jejíhož vrcholu je nádherný výhled nejen do kaňonu Jizery hluboko pod vámi.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam