Túra hrad Valdštejn - Turnov

Túra hrad Valdštejn - Turnov

Cesta přes Hlavatici

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 1:00 hod

Cesta od hradu Valdštejn je poslední etapou přechodu Českého ráje po Zlaté stezce z Jičína do Turnova. Zajímavostí je zde vyhlídka ze skály Hlavatice do údolí Jizery a na Ještěd na obzoru. Volitelně si můžete udělat zacházku k tajemnému místu Kalvarie u Valdštejna

Obsah článku
Recenze

Kalvárie u Valdštejna

Cesta z hradu Valdštejn k vyhlídce Hlavatice vede prakticky po rovině, takže tam jste do dvaceti minut. Tedy pokud si neuděláte jednu malou zajímavou zacházku: po zhruba 400 metrech od hradu přijdete na rozcestí u Kounic. Zde odbočuje doleva žlutá turistická cesta ke hrádku Kozlov a dál do Svijan ležících v údolí Jizery. My však zahneme doprava a vydáme se po bohužel klesající cestě (stejnou cestou se pak musíme vrátit). Zde po cca 300 metrech narazíte na tajemnou svatyni ve skalách.

Kalvárie u Valdštejna

Vnitřek svatyně

Jako první vás zde zaujme malá jeskyňka ve které naleznete spoustu svatých obrázků.

Vnitřek svatyně

Kalvárie s třemi kříži

Navigovat na mapě

Po skále vyrazíte nahoru ke třem amsivním kamenným křížům. Je odtud i omezený výhled do kraje, takže ideální místo na přestávk ua svačinu například.

Kalvárie s třemi kříži

Vyhlídka na Valdštejn

Z Vyhlídky je omezený výhled do údolí řeky Libuňky, vrch Kozákov a na hrad Valdštejn, který je vzdušnou čarou fakt kousek. Na focení to tady je ale až v pozdním odpoledni.

Vyhlídka na Valdštejn

Věž Hlavatice

Navigovat na mapě

Po té co se od Kalvárie vrátite zpět na značenou turisitckou cestu jste coby dup u zajímavé skalní věžě Hlavatice, ze které je udělána rozhledna na Turnov a okolí.

Věž Hlavatice

Výhled na Turnov z Hlavatice

Bohužel i zde stromy už trochu povyrostly a brání v naprosto dokonalém půlkruhovém výhledu. I tak je to pořád dobrá vyhlídka. Pěkně je vidět Turnov a v dál ise vypínající Ještěd.

Výhled na Turnov z Hlavatice

Výhled na město Turnov

Popředí Turnovu bohužel dominuje sídliště – dál je však vidět i centrum se svými památkami jako je mohutný kostel Narození Panny Marie a kostel sv. Mikuláše. V dálce je vidět i zámek Hrubý Rohozec.

Výhled na město Turnov

Údolí Jizery

Západním směrem se rozkládá úrodné údolí Jizery. Až na obzoru jsou kopce Máchova kraje s dominantním Bezdězem a Rálskem.

Údolí Jizery

Dřevěné sochy

Navigovat na mapě

Od Hlavatice vás čeká už jen sestup dolů do Turnova. Jen kousek pod ní je umělecké dílo s celou řadou dřevěných soch

Dřevěné sochy

Pod Hlavaticí

Navigovat na mapě

Poslední pěknou vyhlídkou na této cestě je z louky rozkládající se u restaurace Pod Hlavaticí. Pak už vás čeká cesta zástavbou až k železniční zastávce Turnov-město. Odtud se tedy můžete vydat domů či pokračovat na prohlídku Turnova.

Pod Hlavaticí


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam