Túra Hruboskalským skalním městem

Túra Hruboskalským skalním městem

Pochod nitrem skal

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Průměrná
Čas: 1:30 hod

Na rozdíl od vysloveně odpočinkové vycházky po červené turistické stezce z Hrubé Skály na Valdštejn je pochod vnitřkem Hruboskalského skalního města o něco náročnější. Čeká vás zde ne desítky, ale stovky schodů nahoru a dolů. Vynaložená námaha je odměněna krásnými vyhlídkami nejen na skalní město, ale i kopce a hory severně od Českého ráje.

Obsah článku
Recenze [8x]

Zámecká vyhlídka

Stejně jak při procházce z Hrubé Skály k hradu Valdštejn vás i na této túrce čeká nejdříve cca 200 metrů chůze po úzké silničce. Tedy pokud nevyužijete daleko krásnější cestu přes Myší díru a okolo Adamova ložr. Od rozcestí pak již pokračujte dál lesem po žluté turistické cestě. Hned o kus dál je první vyhlídka – Zámecká, odkud je pěkně vidět zámek Hrubá Skála. Zdržovat se zde však nemusíte příliš dlouho, protože hned o kus dál je vyhlídka ještě hezčí.

Zámecká vyhlídka

Mariánská vyhlídka

Navigovat na mapě

Mariánská vyhlídka, která je před vámi, patří rozhodně mezi tři nejkrásnější v celém Hruboskalsku. Uvidíte odtud nejen vrcholky Dračích skal, jak se říká této části skalního města, ale i zámek Hrubá skála a na obzoru nejtypičtější siluetu celého Českého Ráje – Trosek.

Mariánská vyhlídka

Údolí Libuňky

Z Mariánské vyhlídky je zároveň pěkně vidět na Ještědsko-Kozákovský hřeben, který je od Českého ráje oddělen širokým údolím říčky Libuňky.

Údolí Libuňky

Výhled na Turnov a Ještěd

Západním směrem trčí z lesa „opuštěná“ pěkná skalní věž jménem Lebka a daleko na obzoru dominanta Liberecka – Ještěd.

Výhled na Turnov a Ještěd

Vyhlídka nad schody k Symbolickému hřbitovu

Ještě než klesnete po schodišti k Symbolickému hřbitovu horolezců, můžete popojít pár metrů k neznačené vyhlídce na skalní věže, Ještěd a Kozákov. Z tohoto pohledu navíc poznáte, že „Lebka“, která se z Mariánské vyhlídky zdála opuštěná, není ve skutečnosti zas až tak opuštěná.

Vyhlídka nad schody k Symbolickému hřbitovu

Hruboskalská schodiště

K Symbolickému hřbitovu horolezců sejdete po delším schodišti, kterých vás bude na této túře čekat celá řada.

Hruboskalská schodiště

Symbolický hřbitov horolezců

Symbolický hřbitov horolezců je pietní místo, kde se vzpomíná na horolezce, kteří umřeli nejen ve skalních městech České republiky, ale i na různých expedicích po velehorách celého světa.

Symbolický hřbitov horolezců

Sahara

Od Symbolického hřbitova sejdete až úplně dolů k patám skal. Zde je rozlehlejší pískem pokryté místo jménem Sahara. Je zde i malá lezecká skála pro děti a amatéry a nad tím dvojvěž – Únorová a Duranga.

Sahara

Hruboskalské prameny

Navigovat na mapě

Ze Sahary vás čeká nejméně zajímavá část této túry – budete klesat lesem bez větších výhledů až na křižovatku turistických cest. Připojuje se zde modrá cesta vedoucí od Lázní Sedmihorky, alternativního vstupu do Hruboskalska. V okolí je celá řada pramenů – Antonínův, Barbořin a Josefův (na fotce), kde se můžete bez obav napít.

Hruboskalské prameny

Nitrem Hruboskalska

Jen kousek od pramenů je rozcestí u Smíchousova rybníku. Zde opustíte žlutou turistickou cestu vedoucí pak po úzké silničce přímo k hradu Valdštejn a vydáte se dál po modré. Čeká vás cca půlhodinka chůze nitrem Hruboskalského skalního města. Přímo nad vámi se bude tyčit i slavný Kapelník a další skály. Na hodně místech byste možná ocenili, kdyby byl les o něco víc prosekaný a na skály byl lepší výhled. Hlavu budete mít hodněkrát pořádně zakloněnou, abyste si mohli prohlédnout vrcholky. Z hlavní cesty odbočuje spousta pěšinek k jednotlivým věžím a určitě zde potkáte i nějaké horolezce.

Nitrem Hruboskalska

Průchod soutěskou

Na vrcholu jednoho stoupání vás čeká průchod soutěskou a zase klesání – nahoru a dolů cesta.

Průchod soutěskou

Předlouhá schodiště

Schodiště na této cestě opravdu prověří vaši kondici. Tato trasa tedy není opravdu vhodná pro lidi s kloubními problémy.

Předlouhá schodiště

Čertova ruka

Navigovat na mapě

U známé skály Čertova ruka je i pěšina, která spojuje modrou a žlutou turistickou cestu. Odtud vás už čeká nejdelší stoupání až na krásnou Janovu vyhlídku.

Čertova ruka

Janova vyhlídka

Za dlouhý výstup jste odměněni opravdu krásnou vyhlídkou po věžích tohoto skalního města. Vyhlídka je hlavně na část jmenující se Maják, včetně Čertovy ruky.

Janova vyhlídka

Maják

Z Janovy vyhlídky je to už jen kousek na rozcestí, kudy vede červená trasa spojující pohodlně Hrubou Skálu s hradem Valdštejn, takže nazpátek se můžete vrátit jinou cestou.

MajákČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam