Výlet do Hruboskalska

Výlet do Hruboskalska

Skalní město se zámkem a hradem

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3:30 hod

Hruboskalsko soutěží po právu s Prachovskými skalami o turisty nejoblíbenější skalní město v Českém ráji. Můžete zde obdivovat krásné vyhlídky nejen na zajímavé formace skal, ale i daleké pohledy na Kozákovský hřeben, Krkonoše a Ještěd. Mimo toho je zde pěkný zámek Hrubá skála, hrad Valdštejn a zajímavý Kopicův statek a kousek od něj i reliéfy v pískovcových skalách. Je zde možné kombinovat lehké turistické okruhy vhodné i pro malé děti s náročnějšími, kde vás čekají stovky schodů v centru skalního města.

Obsah článku
Recenze [5x]

Trasa nejkrásnějšího okruhu Hruboskalskem

Z parkoviště u zámku Hrubá Skála sejděte Myší dírou do stinného údolí pod Dračími skálami a odtud se vydejte k Adamovu loži. Od rozcestníku pak po žluté turistické trase přes krásnou Mariánskou vyhlídku až k Antonínovu pramenu. Odtud už po modré turistické trase vnitřkem Hruboskalska na Janovu vyhlídku. Následně se napojíte na hlavní červenou trasu u rozcestí U Kavčin a zpátky půjdete přes úžasnou vyhlídku na Kapelu.

Článek: Procházka Myší dírou k Adamovu loži

Nejhezčí roklí Hruboskalska

Pokud už navštívíte Hruboskalsko, nezapomeňte se projít i Myší dírou k Adamovu loži, což je sice velmi kraťoučká procházka, ale užijete si zde atmosféru stinné rokle mezi vysokými pískovcovými skalami. Pro většinu turistů je to navíc jen start do velkého okruhu Hruboskalskem či pochodem dál k hradu Valdštejn či až do Turnova. Pro rodinu s malými dětmi to může být zároveň i cíl, který je bude bavit díky několika skalním průrvám, které jsou po cestě. Zároveň tudy vede také alternativní cesta z Lázní Sedmihorek k zámku Hrubá skála.

Článek: Túra Hruboskalským skalním městem

Pochod nitrem skal

Na rozdíl od vysloveně odpočinkové vycházky po červené turistické stezce z Hrubé Skály na Valdštejn je pochod vnitřkem Hruboskalského skalního města o něco náročnější. Čeká vás zde ne desítky, ale stovky schodů nahoru a dolů. Vynaložená námaha je odměněna krásnými vyhlídkami nejen na skalní město, ale i kopce a hory severně od Českého ráje.

Článek: Procházka Hrubá Skála - Valdštejn

Nejjednodušší cesta v Hruboskalsku

Tři a půl kilometru dlouhý pochod z Hrubé Skály na hrad Valdštejn patří mezi nejklasičtější túry na Hruboskalsku. Díky široké cestě zde vede i cyklostezka a relativně pohodlně ji zvládnou i rodiny s kočárkem a malými dětmi. Nejhezčím místem je vyhlídka na Kapelu, odkud uvidíte desítky věží skalního města. Tato trasa je i součástí dálkového pochodu Českým Rájem z Jičína do Turnova. Zpátky se můžete vrátit buď stejnou cestou, ale lepší je udělat klasický okruh a jít zpět "vnitřkem" skalního města.

Rozšíření výletu do Hruboskalska

Základní výlet můžete rozšířit ještě o:

  • Prohlídku hradu Valdštejn + procházku okolo něho + cca 1 hodina
  • pokračovat ještě dál až na vyhlídku Hlavatice s odbočkou ke Kalvárii + cca 1 hodina
  • Nebo si zajít ke Kopicově statku, u kterého jsou navíc zajímavé skalní rytiny + cca 1 hodina

Článek: Procházka okolo hradu Valdštejn

Okolo lesního kamene

Hrad Valdštejn ležící na severním konci malebného Hruboskalska je oblíbenou zastávkou na hlavních okruzích v této oblasti. Je rozložený na vrcholcích pískovcových skal a s okolím je spojený krásným mostem s barokními sochami. Díky kostelu svatého Jana Nepomuckého, dominantní stavbě celého areálu, vlastně ani nevypadá jako hrad. Dostupný je po hlavní červené stezce spojující Turnov s Jičínem či po žluté z Lázní Sedmihorky. Po neznačené cestě ho můžete i obejít a prohlédnout si ho tak ze všech stran.

Článek: Prohlídka Kopicova statku a skalních reliéfú

Lidové umění v pískovcových skalách

Kopicův statek (dříve nazývaný Jirošova rychta) leží na modré turistické cestě na půl cesty mezi Hruboskalskem a obcí Kacanovy. Díky tomu, že leží stranou hlavních výletních okruhů, není zde tolik turistů jako v jiných částích Hruboskalska. Vyplatí se sem však zajít (1km jedna cesta z Jižního sedla na hlavní turistické trase Hrubá Skála - hrad Valdštejn), protože zde uvidíte jednak velmi zachovalý statek jizerského typu (bohužel není veřejnosti přístupný), ale hlavně skalní rytiny pana Kopice v okolních skalách. Vede kolem nich malý značený okruh.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam