Procházka Hrubá Skála - Valdštejn

Procházka Hrubá Skála - Valdštejn

Nejjednodušší cesta v Hruboskalsku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:00 hod

Tři a půl kilometru dlouhý pochod z Hrubé Skály na hrad Valdštejn patří mezi nejklasičtější túry na Hruboskalsku. Díky široké cestě zde vede i cyklostezka a relativně pohodlně ji zvládnou i rodiny s kočárkem a malými dětmi. Nejhezčím místem je vyhlídka na Kapelu, odkud uvidíte desítky věží skalního města. Tato trasa je i součástí dálkového pochodu Českým Rájem z Jičína do Turnova. Zpátky se můžete vrátit buď stejnou cestou, ale lepší je udělat klasický okruh a jít zpět „vnitřkem“ skalního města.

Obsah článku
Recenze [2x]

Arboretum Bukovina

Navigovat na mapě

Od zámku Hrubá Skála se vydejte po červené turistické značce po úzké silničce vedoucí k dalším atrakcím Českého ráje – kopci Vyskeř a Podtroseckým rybníkům. Zde si dávejte pozor, aby vás něco náhodou nepřejelo. Po 200 metrech naštěstí ze silnice sejdete k rozcestí turistických cest. Pokračujte stále po červené. Za chvíli dorazíte k arboretu Bukovina (které je nyní volně přístupně). Zde můžete obdivovat několik vzrostlých stromů.

Arboretum Bukovina

Socha z kmene v arboretu Bukovina

Mimo několika velmi vzrostlých stromů zde uvidíte i zajímavou sochu vytesanou do zbytku kmene padlého velikána. Hned za arboretem je možnost se občerstvit v malém stánku s grilem.

Socha z kmene v arboretu Bukovina

Vozová cesta ve skalním městě

Od arboreta cesta stoupá lesem po širší vozové cestě. Jedinou zajímavostí této pasáže je zatáčka, díky níž se musela sousedící skála pěkně osekat.

Vozová cesta ve skalním městě

Vyhlídka na Kapelu

Navigovat na mapě

Konečně vystoupáte na hranu pískovcové plošiny a hned vás čeká jedna z nejkrásnějších vyhlídek celého Hruboskalska – Vyhlídka na Kapelu. Před vámi je celá řada skalních věží a před nimi jedna osamocená – Kapelník.

Vyhlídka na Kapelu

Výhled na Kapelníka

Kapelník jakoby opravdu dirigoval zbytek skalního města.

Výhled na Kapelníka

Vyhlídka u Lvíčka

Navigovat na mapě

O půl kilometru dál je další krásná vyhlídka – u Lvíčka, kde máte celý masiv Kapely přímo na dlani.

Vyhlídka u Lvíčka

Výhled na Kozákovský hřeben

Od Lvíčka je pěkný výhled nejen na Kapelu, ale i na bájemi opředenou skálu Čertova ruka a Kozákovský hřeben v pozadí.

Výhled na Kozákovský hřeben

Neoficiální vyhlídka

Navigovat na mapě

Jen o kus dál, u zajímavého skaliska v podobě skalní brány odbočuje neoznačená pěšina ke kraji skalní plošiny. Zde je cca 2,5 metru vysoké skalisko. Ze skaliska je další, docela pěkná vyhlídka /nutno jednoduchého lezení/.

Neoficiální vyhlídka

Hrad Valdštejn

Navigovat na mapě

Další část cesty stoupá mírně lesem a až k hradu je už o něco méně zajímavá. V Jižním sedle (na nejvyšším místě této procházky) odbočuje modrá turistická stezka jednak ke Kopicovu statku (pěkná lidová architektura) a ke skalním rytinám. Zajímavý boční výlet pro ty, co mají víc času (cca 2 km tam a zpět a 1h). Od této křižovatky po cca sto metrech je zatáčka a pak dlouhá rovinka až k hradu Valdštejn. Než k hradu dojdete, budete míjet další rozcestí u Kavčin, odkud pokračuje klasický okruh Hruboskalskem přes Janovu vyhlídku (pokud až k hradu nemáte namířeno, tak u oplocené školky můžete odbočit na pěšinu, která se po chvíli napojí na tuto modrou tur. stezku. Ušetříte si tak pár set metrů cesty k rozcestí u Kavčin a zpět). Od hradu Valdštejn se můžete vydat stejnou cestou zpět, nebo po silničce a žluté tur. cestě klesat směr Sedmihorky či Hrubá skála (tato cesta však není tak zajímavá jako modrá tur. cesta).

Hrad ValdštejnČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam