Procházka okolo Zebína

Procházka okolo Zebína

Kolem nejkrásnějšího kopce na Jičínsku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:00 hod

Mezi nejoblíbenější krátké pěší výlety z Jičína patří pochod okolo pěkného souměrného kopce Zebínu ležícího jen kousek za hranicemi města. Po cestě je možné navíc vystoupat ještě na vyhlídku Milohlídka na menším kopci Čeřovka či vylézt na samotný kopec Zebín, ze kterého je velmi pěkný výhled. Přátelé přírody zde mohou navíc v létě obdivovat krásné motýly otakárky fenyklové poletující na jeho vyhřáté jižní straně. Dobrodružnější povahy mohou prozkoumat i starý opuštěný čedičový lom na jeho jihozápadní straně. Oblíbená cesta zpět do města je okolo zajímavé Valdštejnovy lodžie a pěknou lipovou alejí, která je rájem pro bruslaře, maminky s kočárky a běžce.

Obsah článku
Recenze

Lom na Čeřovce

Navigovat na mapě
310 m / 1 017 ft

Po modré turistické značce cesta pozvolna stoupá z centra vilovou čtvrtí na vrch Čeřovka (331m n. m.), na jehož vrcholku stojí rozhledna Milohlídka. Kdysi z ní byl parádní výhled na všechny strany. Bohužel stromy ji pozvolna přerostly a nyní je výhled omezený jen jihozápadním směrem přes mohutný lom, kde před desítkami let bývalo letní divadlo. Nejhezčím obdobím zde je rozhodně babí léto, kdy místní dubovo-bukový les je zbarven dozlatova. V létě zase lom vypadá tak trochu jako zarostlý džunglí.

Lom na Čeřovce

Rozhledna Milohlídka

Navigovat na mapě
312 m / 1 024 ft

Rozhledna Milohlídka je romantická stavba a zároveň nejstarší rozhledna v celém Českém Ráji.

Rozhledna Milohlídka

Výhled z Milohlídky

Pokud budete mít štěstí, že Milohlídka bude odemčená (většinou jen v době víkendu), vystoupejte určitě nahoru. Výhled je sice jen západním směrem do Jičínské kotliny, ale samotná stavba stojí za to.

Výhled z Milohlídky

Po panelce pod kopec

Navigovat na mapě
289 m / 948 ft

U Milohlídky je dobré opustit modře značenou turistickou cestu vedoucí dále podél říčky Cidliny a vydat se po bývalé vojenské panelové cestě, která je i výrazně kratší. Kopec Zebín se svou typickou kapličkou na vrcholu je odtud vidět v celé své kráse.

Po panelce pod kopec

Výhled na Čeřovku

Po 2,5 km chůze z centra se panelová cesta napojuje u ranče na malou silničku. Jsou odtud pěkné výhledy zpět na vrchol Čeřovka zakrývající většinu města a na spoustu koňí po většinu roku se zde pasoucích

Výhled na Čeřovku

Výhled na Brada, Přivýšinu a Prachov

Navigovat na mapě
321 m / 1 053 ft

Zároveň je i pěkně vidět „nová“ a méně známá vyhlídka na Český ráj z odlesněného kopce Brada. Hřeben dál pokračuje Přivýšinou, kde naopak vyhlídka pozvolna zarůstá a ještě dál věhlasnými Prachovskými skalami.

Výhled na Brada, Přivýšinu a Prachov

Bažantnice pod Zebínem

Navigovat na mapě
328 m / 1 076 ft

Hned vedle statku je i malá bažantnice. Zvláště plno je zde na podzim.

Bažantnice pod Zebínem

Hřbitov pod Zebínem

Od vyhlídky do kraje je to už jen pár metrů ke kostelíku a malému hřbitovu – odtud začíná výstup na samotný vrch Zebín, což je doporučená odbočka z této trasy

Hřbitov pod Zebínem

Poustevník

Navigovat na mapě
301 m / 988 ft

Naše cesta klesá dolů k zajímavé a unikátní Valdštejnské lodžii obklopené pěkným parkem. V jednom z rohů je i malá atrakce pro děti – poustevníkův domeček.

Poustevník

Valdštejnská lodžie

Navigovat na mapě

Valdštejnská lodžie je velmi zajímavou památkou na okraji Jičína – traduje se, že další podobná stavba je v Evropě už jen jedna. Bohužel v dnešní době už nemá moc využití.

Valdštejnská lodžie

Čestný dvůr

Navigovat na mapě
303 m / 994 ft

Hlavní budovu Lodžie obklopuje takzvaný Čestný dvůr, ve kterém se konají kulturní akce. Najdete tu i kavárnu, kde se můžete osvěžit.

Čestný dvůr

Lipová alej

Navigovat na mapě

Od Valdštejnské lodžie vede dva kilometry dlouhá krásná lipová alej až do centra Jičína. Geometricky promyšlený je i průhled až na Valdickou bránu a kopec Veliš.

Lipová alejČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam