Výstup na Brada

Výstup na Brada

Nová vyhlídka na Český Ráj

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Minimální
Čas: 0:30 hod

Kopec Brada (439m n. m.) byl dlouhá léta opomíjenou zastávkou při pochodech Českým rájem. To se však změnilo poté, co se prakticky celý vrchol odlesnil a stala se z něj nová pěkná vyhlídka nejen do Jičínské kotliny s krásným vrchem Zebín, ale i dál na Trosky, Rálsko, Ještěd a Tábor. Navíc je zde i malá naučná stezka a poblíž Rumcajsova jeskyně, která je zajímavá hlavně pro vaše ratolesti.

Obsah článku
Recenze

Na vrcholu kopce

Pokud začínáte výstup z parkoviště před restaurací, jste na vrcholu kopce za pět minut chůze a jen po 35 výškových metrech, takže je to ideální „výlet“ i pro malé děti. Pokud pochodujete z Jičína, tak jste zde samozřejmě až po cca hodině chůze. Na vrcholu kopce trůní kříž a sochy svatých. Jsou zde i lavičky a tabule s popiskami kopců, které odtud uvidíte. Prostě ideální místo na odpočinek a kochání se před další cestou.

Na vrcholu kopce

Dálný výhled z Brad

Západním směrem je široký pěkný výhled na konec Jičínské kotliny vroubené Ještědsko-Kozákovským hřebenem. Pěkně jsou vidět zalesněné kopce se zříceninami Bradlec a Kumburk. Úplně na obzoru je vyhlášená vyhlídka na Krkonoše a Podkrkonoší – Zvičina. Přímo pod kopcem se rozkládá obec Brada s Kostelem sv. Bartoloměje, odkud jste vyrazili na výstup.

Dálný výhled z Brad

Výhled na Jičín

Jižním směrem se rozkládá okresní město Jičín – brána do Českého ráje.

Výhled na Jičín

Ještědsko-Kozákovský hřeben

Severním směrem je výhled na hřeben oddělující Český Ráj od Podkrkonoší. Východní části hřebene dominuje kopec Tábor (678m n. m.) s rozhlednou. Pěkné túry začínají také z vesničky Košov.

Ještědsko-Kozákovský hřeben

Vyhlídka na Český Ráj

Díky průseku se také konečně otevřel nový výhled na Český ráj s Troskami, Vyskeřem a Kozákovem. Dálnému obzoru dominuje Ještědský hřeben s Ještědem.

Vyhlídka na Český Ráj


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam