Vyhlídky okolo Jičína

Vyhlídky okolo Jičína

Po sopkách Českého ráje

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 7:00 hod

Pokud máte rádi pěkný vyhlídky, ale zároveň se nechcete moc namáhat, tak je pro vás ideální výlet po kopcích, většinou starých třetihorních sopkách v okolí Jičína. Během jednoho dne můžete navštívit jak Veliš (429m n. m.) s úžasným výhledem na Jičínskou kotlinu a divokým lomem, tak zříceninu hradu Kumburk (642m n. m.) s výhledem na Krkonoše, tajemnou zříceninu Bradlec, rozhlednu na kopci Tábor (678m n. m.), což je zároveň i nejvyšší kopec u Jičína, a zajímavý pahorek Brada (439m n. m.). Pokud nechcete cestovat ve vražedném tempu dejte si tento výlet radši na dva dny.

Obsah článku
Recenze [1x]

1. Etapa výletu

Cesta na Brada

Výlet začněte cestou do obce Brada (5km od jičína). Po cestě můžete ještě zastavit u zajímavého vojenského hřbitova Ossarium, jako památníku na Bitvu u Jičína 29.6.1866, Od konce silnice to máte jen necelých pět minut výstupu na vyhlídkový kopec. na západní straně kopce je i Rumcajsova jes­kyně, tak alespoň navštívíte i kraj slavného lesu Řáholec. Pokud se chcete i trochu projít, můžete pokračovat ještě na kopec Přivýšina (464m n. m.), odkud je dopoledne pěkný výhled na Jičín (v případě, že si tento výlet rozdělíte na dva dny). 

Ossarium u Kbelnice

Ossarium u Kbelnice

50.459305, 15.345522

V celém okolí Jičína najdete spoustu památek na bitvu u Jičína v roce 1866. Také zde vede naučná stezka. Nejvýznamějším místem je Ossarium – vojenský hřbitov, ležící hned vedle hlavní silnice Jičín-Turnov.

Článek: Výstup na Brada

Nová vyhlídka na Český Ráj

Kopec Brada (439m n. m.) byl dlouhá léta opomíjenou zastávkou při pochodech Českým rájem. To se však změnilo poté, co se prakticky celý vrchol odlesnil a stala se z něj nová pěkná vyhlídka nejen do Jičínské kotliny s krásným vrchem Zebín, ale i dál na Trosky, Rálsko, Ještěd a Tábor. Navíc je zde i malá naučná stezka a poblíž Rumcajsova jeskyně, která je zajímavá hlavně pro vaše ratolesti.

2. Etapa výletu

Cesta na Tábor

z Brad sjeďte na hlavní silnici a pokračujte na kopec Tábor přes městečko Železnice. Zde můžete udělat případně krátkou zastávku v malém vlastivědném muzeu či okouknout náměstíčko. Silnice vás pak povede až na vrchol kopce Tábor (13km z Brad), kde je po letech zase zprovozněná rozhledna. Navíc zde můžete projít i křížovou cestu, či si udělat krátkou okružní túru v okolí vrcholu.

Článek: Prohlídka Železnice

Městečko s empírovým náměstím

Městečko Železnice je proslavené svým empírovým náměstím, jemůž vévodí pěkná radnice. Mimo to je zde ještě vlastivědné muzeum, mohutný kostel sv. Jilji a dříve známé lázně. Pro pěší turisty je to zastávka na cestě z Jičína na Tábor, či alternativní start okružní túry na zříceninu hradu Bradlec. Na jih od města je vrchol Želený.

Článek: Výhled z rozhledny na Táboře

Parádní vyhlídka na Krkonoše

Na východním konci dlouhého Ještědsko-kozákovského hřebene stojí výrazná hora Tábor (678m n. m.). Sice má zarostlý vrchol, ale díky rozhledně je z něj krásný výhled, hlavně na Krkonoše.

3. Etapa výletu

Kumburk a Bradlec

z Tábora sjedete zpět na hlavní silnici a pak pokračujte z Ploužnice hřebenovou silničkou až na Klepandu. ze silnice je také několik pěkných výhledů na Krkonoše a do Jičínské kotliny. V podstatě přejedete i další kopec jménem Smíta (563m n. m.). V zimě zde vedou oblíbené trasy běžkařů. na Klepandě můžete nechat auto a trochu se projít, nebo můžete zaparkovat až přímo pod Kumburkem, čímž výstup na tuto zříceninu docela zkrátíte. Při cestě zpět do Jičína se ještě můžete zastavit na zřícenině Bradlec. Ta je sice bez vyhlídky, ale zajímavá docela je. 

Článek: Prohlídka zříceniny hradu Kumburk

Nejhezčí vyhlídka široko daleko

Na vysokém čedičovém suku (642m n. m.) stojí ruiny hradu Kumburk. Poslední roky je zvolna rekonstruován dobrovolníky z okolních vesnic. Mimo zachovalého sklepení a věže vás hlavně při návštěvě zaujme nádherný kruhový výhled na Krkonoše, Podkrkonoší, Český Ráj a za dobré viditelnosti až na Lužické hory.

Článek: Prohlídka zříceniny hradu Bradlec

Polozapomenutá zřícenina

Uprostřed bukového lesa stojí na sopečné vyvřelině malá zřícenina hradu Bradlec (542m n. m.), tak trochu ve stínu svého slavnějšího a významnějšího souseda - pozvolna renovované zříceniny hradu Kumburk (642m n. m.). Zřícenina hradu má však zajímavou atmosféru, podpořenou tím, že zde málokdy někoho dalšího potkáte. Navíc je pod ním i velké ohniště a plácek, kde se dá bivakovat. Takže ideální místo na nocleh při nějakém delším pochodu Českým rájem a Podkrkonoším.

4. Etapa

Valdice a Veliš

Po cestě zpět do Jičína se ještě můžete zastavit ve Valdicích a prohlídnout si z venku jednu z nejznámějších věznic v Čechách. z Jičína vás čeká výjezd do vesničky Podhradí, ležící v sedle pod Velišem. Odtud je to už také jen krátký výstup na vrchol. Zde je ideální být až odpoledne, kdy máte slunce  v zádech a celou Jičínskou kotlinu a Krkonoše jako na dlani. Pokud stále ještě nemáte dost, můžete si udělat procházku na kopec Loreta, kde je malý lom  a barokní kaple. 

Článek: Výstup na Veliš

Zapomenutá vyhlídka na Český ráj

Kopec Veliš (429m n m.) je nejlepší a přitom kupodivu trochu zapomenutá vyhlídka na Jičínskou kotlinu, Český ráj, Krkonoše a nedozírnou rovinu Polabí na jihu. Sice leží na žluté turistické trase vedoucí z Jičína do Ostružna /cca 6,5km od centra města/, ale většina lidí jede autem do vesničky Podhradí ležící v sedle na Velišském hřbetu, odkud je to už jen pár minut nahoru. Oblíbenou variantou je spojit tento krátký výstup na kopec s cyklistickým výletem vedoucím krajem Mariánské zahrady.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam