Česká republika

Výstup na Veliš

Zapomenutá vyhlídka na Český ráj

Petr Liška
Napsal/a 1736 článků a sleduje jej/ji 125 cestovatelů
(1 hodnocení)
Výstup na Veliš
Vloženo: 24.07.2013
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Kopec Veliš (429m n m.) je nejlepší a přitom kupodivu trochu zapomenutá vyhlídka na Jičínskou kotlinu, Český ráj, Krkonoše a nedozírnou rovinu Polabí na jihu. Sice leží na žluté turistické trase vedoucí z Jičína do Ostružna /cca 6,5km od centra města/, ale většina lidí jede autem do vesničky Podhradí ležící v sedle na Velišském hřbetu, odkud je to už jen pár minut nahoru. Oblíbenou variantou je spojit tento krátký výstup na kopec s cyklistickým výletem vedoucím krajem Mariánské zahrady.

Zvonička v Podhradí

Výstupová cesta na kopec Veliš začíná u Zvoničky ve vesničce Podhradí. Je zde i pár míst na zaparkování u kraje silnice. Vrcholek s observační věží je odtud dobře vidět.

Zvonička v Podhradí
Autor: © gigaplaces.com

Začátek výstupu na Veliš

Od kapličky se vydejte 150 metrů po slepé silničce zvolna vzhůru, než dojdete na malý plácek (cca 390m n. m.) ležící před vstupem do velišského lomu. Odtud začíná finální výstup na kopec. Bujná vegetace zde v létě zakrývá vchod do tohoto rozsáhlého čedičového lomu, kam se mohou dobrodružné povahy vydat také na průzkum. Značená turistická cesta ho obchází z východu a na dvou místech je nepříjemně kluzká. Ze starého hradu pobořeného za třicetileté války tu zůstaly už jen malé zbytky zdí.

Začátek výstupu na Veliš
Autor: © gigaplaces.com

Observační sloup na Veliši

Po chvíli je už vidět vrcholek Veliše s podivnou stavbičkou, což není rozhledna, jak by si někdo myslel, ale stavba slouží jako nivelační bod první kategorie. I toto potvrzuje to, že výhled na všechny strany je úžasný, když si ho vybrali i kartografové.

Observační sloup na Veliši
Autor: © gigaplaces.com

Veliš na jaře

Zvlášť pěkný je výstup na Veliš na jaře, kdy zde kvetou třešně

Veliš na jaře
Autor: © gigaplaces.com

Výhled na Jičín

Výhled na Jičín je bezpochyby nejlepší odtud z Veliše – za městem je vidět kaplička na vrcholu kopce Zebín, další z pěkných výstupů v okolí. Dále pak hřeben oddělující Český ráj, respektive Jičínskou kotlinu od Podkrkonoší se zříceninami hradů KumburkBradlec na stejnojmenných kopcích a úplně na obzoru Krkonoše s nejvyšší horou České republiky – Sněžkou a rozsáhlým masivem Černé hory.

Výhled na Jičín
Autor: © gigaplaces.com

Trosky a Ještěd

Severovýchodnímu obzoru dominuje Ještěd. Mnohem blíž je ikona Českého ráje – hrad Trosky.

Trosky a Ještěd
Autor: © gigaplaces.com

Jičínská kotlina

Pohled přímo na sever je přímo do zemědělsky obdělaného centra Jičínské kotliny ležícím po obou stranách potoku Porák. Obzor je lemován turisticky nejoblíbenějšími Prachovskými skalami, masivem Přivýšiny (464m n. m.) a malým kopcem Brada. Úplně vzadu je Kozákovský hřeben s asi nejznámější turistickou vyhlídkou v celém Českém ráji – Kozákovem (744m n. m.).

Jičínská kotlina
Autor: © gigaplaces.com

Pohled na jihovýchod

Jihovýchodním směrem se rozkládají roviny Polabské kotliny. V popředí je obec Veliš se zajímavým velikým kostelem, pozvolně opravovaným.

Pohled na jihovýchod
Autor: © gigaplaces.com

Velišský lom

Velišský lom z vrchu vypadá v létě jak propast zarostlá džunglí. Když se vydáte dovnitř, docela vás ohromí mohutné čedičové stěny.

Velišský lom
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (3)

Chtějí tam (1)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Vyhlídky okolo Jičína

Pokud máte rádi pěkný vyhlídky, ale zároveň se nechcete moc namáhat, tak je pro vás ideální výlet po kopcích, většinou starých… pokračovat ve čtení

Vyhlídky okolo Jičína
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější vyhlídky Českého ráje

Český ráj je místo, kde najdete desítky úžasných výhledů – jak z vrcholů zdejších kopců či rozhleden, tak i z vyhlídek ve… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější vyhlídky Českého ráje
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety v Mariánské zahradě

Mariánská zahrada jako bývalé panství Schliků nabízí bezpočet barokních církevních památek. Mimo to zde najdete i pěkní zámky – v… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety v Mariánské zahradě
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Česká republika? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka