Výstup na Veliš

Výstup na Veliš

Zapomenutá vyhlídka na Český ráj

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 0:30 hod

Kopec Veliš (429m n m.) je nejlepší a přitom kupodivu trochu zapomenutá vyhlídka na Jičínskou kotlinu, Český ráj, Krkonoše a nedozírnou rovinu Polabí na jihu. Sice leží na žluté turistické trase vedoucí z Jičína do Ostružna /cca 6,5km od centra města/, ale většina lidí jede autem do vesničky Podhradí ležící v sedle na Velišském hřbetu, odkud je to už jen pár minut nahoru. Oblíbenou variantou je spojit tento krátký výstup na kopec s cyklistickým výletem vedoucím krajem Mariánské zahrady.

Obsah článku
Recenze [1x]

Zvonička v Podhradí

Navigovat na mapě

Výstupová cesta na kopec Veliš začíná u Zvoničky ve vesničce Podhradí. Je zde i pár míst na zaparkování u kraje silnice. Vrcholek s observační věží je odtud dobře vidět.

Zvonička v Podhradí

Začátek výstupu na Veliš

Navigovat na mapě

Od kapličky se vydejte 150 metrů po slepé silničce zvolna vzhůru, než dojdete na malý plácek (cca 390m n. m.) ležící před vstupem do velišského lomu. Odtud začíná finální výstup na kopec. Bujná vegetace zde v létě zakrývá vchod do tohoto rozsáhlého čedičového lomu, kam se mohou dobrodružné povahy vydat také na průzkum. Značená turistická cesta ho obchází z východu a na dvou místech je nepříjemně kluzká. Ze starého hradu pobořeného za třicetileté války tu zůstaly už jen malé zbytky zdí.

Začátek výstupu na Veliš

Observační sloup na Veliši

Po chvíli je už vidět vrcholek Veliše s podivnou stavbičkou, což není rozhledna, jak by si někdo myslel, ale stavba slouží jako nivelační bod první kategorie. I toto potvrzuje to, že výhled na všechny strany je úžasný, když si ho vybrali i kartografové.

Observační sloup na Veliši

Veliš na jaře

Zvlášť pěkný je výstup na Veliš na jaře, kdy zde kvetou třešně

Veliš na jaře

Výhled na Jičín

Výhled na Jičín je bezpochyby nejlepší odtud z Veliše – za městem je vidět kaplička na vrcholu kopce Zebín, další z pěkných výstupů v okolí. Dále pak hřeben oddělující Český ráj, respektive Jičínskou kotlinu od Podkrkonoší se zříceninami hradů Kumburk a Bradlec na stejnojmenných kopcích a úplně na obzoru Krkonoše s nejvyšší horou České republiky – Sněžkou a rozsáhlým masivem Černé hory.

Výhled na Jičín

Trosky a Ještěd

Severovýchodnímu obzoru dominuje Ještěd. Mnohem blíž je ikona Českého ráje – hrad Trosky.

Trosky a Ještěd

Jičínská kotlina

Pohled přímo na sever je přímo do zemědělsky obdělaného centra Jičínské kotliny ležícím po obou stranách potoku Porák. Obzor je lemován turisticky nejoblíbenějšími Prachovskými skalami, masivem Přivýšiny (464m n. m.) a malým kopcem Brada. Úplně vzadu je Kozákovský hřeben s asi nejznámější turistickou vyhlídkou v celém Českém ráji – Kozákovem (744m n. m.).

Jičínská kotlina

Pohled na jihovýchod

Jihovýchodním směrem se rozkládají roviny Polabské kotliny. V popředí je obec Veliš se zajímavým velikým kostelem, pozvolně opravovaným.

Pohled na jihovýchod

Velišský lom

Velišský lom z vrchu vypadá v létě jak propast zarostlá džunglí. Když se vydáte dovnitř, docela vás ohromí mohutné čedičové stěny.

Velišský lomČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam