Výlet do Jičína a okolí

Výlet do Jičína a okolí

Východní konec Českého Ráje

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 3 dny

Pokud chcete poznávat Český ráj z jeho východního konce či si udělat alespoň krátkou zastávku při cestě do Krkonoš, ideální je navštívit malebné okresní město Jičín. Nejen samotné město s historickým centrem, ale i jeho pěkné okolí s několika zříceninami a sopečnými kopci vábí na krátké vycházky, jízdu na kole či koupání v mnoha okolních rybnících či koupalištích.

Obsah článku
Recenze [1x]

1. den

Centrum Jičína a procházka na Zebín

První den výletu do Jičína si prohlédněte jeho historické centrum a další zajímavé památky v jeho blízkém okolí. Vystoupejte na Valdickou bránu a užíjte si krásné výhledy na celé město. Nakonec si udělejte vycházku do Lipové aleje k Valdštejnské lodžii či vylezte na pěkný kopec Zebín. Pokud zde budete v létě, můžete strávit nějaký čas i na pěkném, novém jičínském koupališti. Pokud zde budete v sobotu, můžete si projít i pravidelné trhy na Valdštejnově náměstí a Husově třídě.

Článek: Prohlídka Jičínu

Památky okolo Valdštejnova náměstí

Všechny hlavní památky, které v Jičíně můžete vidět, se nacházejí v blízkém okolí rozlehlého Valdštejnova náměstí a podél pěší Husovy ulice. Nejznámější dominantou města je Valdická brána (sloužící zároveň jako vyhlídková věž), nedostavěný kostel sv. Jakuba a Jičínský zámek s pěknou zahradou.

Článek: Vyhlídka z Valdické brány

Výhled z dominanty města

Jedinou opravdovou vyhlídkou v centru Jičína je 52 metrů vysoká Valdická brána, která je dominantou nejen Valdštejnova náměstí, ale v podstatě celého Jičína. Určitě se vám tedy vyplatí vylézt všech 156 schodů a pokochat se pohledem z vyhlídkového ochozu.

Článek: Procházka okolo Zebína

Kolem nejkrásnějšího kopce na Jičínsku

Mezi nejoblíbenější krátké pěší výlety z Jičína patří pochod okolo pěkného souměrného kopce Zebínu ležícího jen kousek za hranicemi města. Po cestě je možné navíc vystoupat ještě na vyhlídku Milohlídka na menším kopci Čeřovka či vylézt na samotný kopec Zebín, ze kterého je velmi pěkný výhled. Přátelé přírody zde mohou navíc v létě obdivovat krásné motýly otakárky fenyklové poletující na jeho vyhřáté jižní straně. Dobrodružnější povahy mohou prozkoumat i starý opuštěný čedičový lom na jeho jihozápadní straně. Oblíbená cesta zpět do města je okolo zajímavé Valdštejnovy lodžie a pěknou lipovou alejí, která je rájem pro bruslaře, maminky s kočárky a běžce.

Článek: Výstup na Zebín

Nejkrásnější kopec na Jičínsku

Krásný souměrný kopec Zebín (399m n. m.) se zajímavým lomem a starou kapličkou na vrcholu dělá dominantu celé Jičínské kotlině a je vidět prakticky odevšad. Samotný výstup není moc obtížný, i když většina výstupových tras je docela prudkých. Z vrcholu je pěkný výhled na Trosky, Jičín a za dobrého počasí taky na špičky Krkonoš včetně nejvyšší hory České republiky - Sněžky.

2. den

Prachovské skály

Druhý den by byla velká chyba nenavštívit největší turistickou atrakci v okolí Jičína – skalní město Prachovské skály. Minimálně alespoň hlavní okruh. Návštěvu můžete zkombinovat i s koupáním v Jinolických rybnících.


Článek: Malý okruh Prachovskými skálami

Nejkrásnější stezka v Prachovských skálách

Nejkrásnější okruh Prachovskými skálami vede přes největší zajímavosti, které zde můžete vidět. Poprvé se vám zatají dech, když dojdete na "náměstíčko" Zadní Točenice obklopené skalními jehlami. Pak vás čeká zajímavý výstup Myší dírou, dvě romantické vyhlídky Míru a Českého Ráje a nakonec sestup slavnou soutěskou Císařská chodba  

3. den

Vyhlídky okolo Jičína

Pokud si chcete prohlédnout i další zajímavosti v blízkém okolí Jičína je zde spousta vyhlídkových kopců a i několik pamětihodností.

Článek: Vyhlídky okolo Jičína

Po sopkách Českého ráje

Pokud máte rádi pěkný vyhlídky, ale zároveň se nechcete moc namáhat, tak je pro vás ideální výlet po kopcích, většinou starých třetihorních sopkách v okolí Jičína. Během jednoho dne můžete navštívit jak Veliš (429m n. m.) s úžasným výhledem na Jičínskou kotlinu a divokým lomem, tak zříceninu hradu Kumburk (642m n. m.) s výhledem na Krkonoše, tajemnou zříceninu Bradlec, rozhlednu na kopci Tábor (678m n. m.), což je zároveň i nejvyšší kopec u Jičína, a zajímavý pahorek Brada (439m n. m.). Pokud nechcete cestovat ve vražedném tempu dejte si tento výlet radši na dva dny.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam