Procházka okolo hradu Kost

Procházka okolo hradu Kost

Hrad ležící na kouzelném místě

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2:00 hod

Jeden z nejkrásnějších českých hradů stojí na pískovcovém ostrohu na soutoku tří údolí na jižním konci Českého ráje. Na všechny strany od něj vybíhají turistické cesty propojující hrad s dalšími krásným místy Českého ráje (k Příhrazským skalám, na Vyskeř, do Podtroseckého údolí, Údolím Plakánku do Sobotky či Vesce). Mimo samotné prohlídky hradu stojí za to krátká procházka po jeho okolí s pěknými výhledy na něj. Je to ideální i pro rodinu s malými dětmi a kočárkem.

Obsah článku
Recenze [3x]

Kost od Podkosti

Navigovat na mapě

Většina návštěvníků a turistů přijíždí k hradu Kost od Sobotky. Po tom co sjedou prudký kopeček do údolí, vykoukne na ně impozantní silueta hradu s mohutnou Bílou věží.

Kost od Podkosti

Kost od Střehomského Plakánku

Navigovat na mapě

Nejhezčí pohled na hrad je od začátku údolí Plakánek, kde startuje nejoblíbenější turistická trasa vedoucí od Kosti /Střehomským Plakánkem – Veseckým Plakánkem do Vesce u Sobotky a po silnici zpět ke Kosti (6 km), nebo delší a lepším okruhem přes Libošovice a Prokopským údolím ke Kosti (8 km)/.

Kost od Střehomského Plakánku

Střehomský Plakánek

Střehomský Plakánek začíná u Kosti a patří mezi nejhezčí údolí Českého ráje. Z obou stran údolí se tyčí pískovcové skalní věže a ve středu jsou mokřady říčky Klenice. Při návštěvě Kosti se vyplatí si projít alespoň pár set metrů, pokud tedy neplánujete celý okruh.

Střehomský Plakánek

Studánka

Hned zkraje údolí je i malá studánka s pitnou vodou, tak si zde žízniví turisté můžou doplnit zásoby. Ale po pravdě toho nikdo moc nevyužívá, když jen o pár desítek metrů dále jsou hospody a stánky s vychlazeným pi­vem.

Studánka

Skalní věže

Obě strany údolí končí prudkými skalními věžemi vysokými přes dvacet metrů.

Skalní věže

Křižovatka cest

Navigovat na mapě

Po necelém 3/4 km se připojuje od východu menší boční údolíčko a cesta zde bývá dost často rozbahněná. Trasa dál pokračuje k rybníku Obora a dál do Veseckého Plakánku viz. souvysející výlet údolím Plakánku. V rámci procházky jen v okolí hradu Kost je to však ideální místo na otočení se a vrácení zpět. Díky položení údolí a jeho prudkým stěnám je tu téměř vždy osvětlená jen jedna strana údolí.

Křižovatka cest

Hrad Kost ze západu

Po návratu zpět k hradu se můžete vydat k Černému rybníku. Obejděte další parkoviště hned u hradu a všimněte si, že od západu hrad vypadá úplně jinak – tolik typická Bílá věž je totiž téměř zakryta palácovou částí hradu.

Hrad Kost ze západu

Černý rybník

Černý rybník je jeden ze dvou, které jsou poblíž hradu Kost. Historicky zde byl ještě třetí a fungovaly jako mazaná ochrana – po cíleném narušení hrází všech rybníků se najednou stal terén kolem hradu prakticky neprostupný pro cizí vojska. Podél rybníku vede červená turistická trasa do relativně odlehlé jihozápadní části Českého Ráje – oblasti kolem Příhrazských skal a vrcholu Mužský. Nebo se můžete vydat neznačenou stezkou do Dobšína. Cílem procházky tímto směrem je malý skalní hrádek v pískovcovém masivu nad rybníkem.

Černý rybník

Skalní komůrky

Skalní komůrky jsou zajímavé hlavně pro děti, protože můžou prolézat místní chodby. Celé je to navíc rozsáhlejší, než se na první pohled zdá.

Skalní komůrky

Výhled ze skalního hrádku na Kost

Navigovat na mapě

Výhled ze skalního hrádku je docela pěkný – Černý rybník vypadá v pozdním létě ale spíš jako zelený.

Výhled ze skalního hrádku na Kost

Bílý rybník

Navigovat na mapě
288 m / 945 ft

Na třetí krátkou vycházku se vydejte pár set metrů podél Bílého rybníka

Bílý rybník

Výhled na hrad Kost od Bílého rybníka

Z malé rybářské lávky je zase trochu jiný výhled na hrad Kost

Výhled na hrad Kost od Bílého rybníka


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam