Ze Sobotky na hrad Kost

Ze Sobotky na hrad Kost

Malebný výlet na jihu Českého Ráje

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Lehká
Čas: 1 den

Městečko Sobotka je východiskem do malebné jižní části Českého Ráje. Najdete zde pěkné roubené lidové stavby a jen o kus dál známou dominantu kraje – zámeček Humprecht. Ze Sobotky popojeďte ještě dva kilometry do Vesce, taktéž proslaveného lidovou architekturou. Odtud už vyražte pěšky nejdříve Veseckým a pak Střehomským plakánkem k hradu Kost. Zde si udělejte porhlídku nejen hradu, ale i jeho blízkého okolí. Od Kosti se vraťte do Vesce buď kratší cestou po silnici okolo torza Semtínské lípy či o něco delší turistickou cestou s vyhlídkami na Kozákov a další kopce Českého Ráje.

Obsah článku
Recenze [3x]

Článek: Prohlídka Sobotky

Městečko Fráni Šrámka

Městečko Sobotka leží na jižním konci Českého ráje a je nejvíc známé díky nepřehlédnutelné siluetě loveckého zámečku Humprecht vypínajícího se na stejnojmenném kopci (342m n. m.). Pěkné náměstíčko je ze tří stran obklopeno domy s podloubím a na západní straně najdete spoustu pěkných roubených chalup. Sobotka je výborným startovacím místem na cyklotúry či výlety do údolí Plakánku a na hrad Kost. Na počest místního rodáka Fráni Šrámka se v Sobotce každoročně koná festival českého jazyka, řeči a literatury zvaný Šrámkova Sobotka.

Článek: Prohlídka Vesce u Libošovic

Pohádková vesnička

V Českém ráji najdete spoustu pěkných zachovalých roubených chalup, ale v "pohádkové" vesnici Vesec jich naleznete hned celou řadu. Také proto se zde točila celá řadu filmů (Jára Cimrman ležící, spící, Jak dostat tatínka do polepšovny a V zámku a podzámčí). Je to velmi příjemný startovací bod na procházky údolími Plakánků.

Článek: Túra údolím Plakánku

Malebným údolím k hradu Kost

Podobně jako okruh Podtroseckým údolím i putování údolím Plakánku slibuje výhledy na pískovcové skály tyčící se nad rybníky i místními potůčky. Začíná se v malebné vsi Vesec u Libošovic plné krásných dřevěných chalup a stinným údolím Veseckého Plakánku se klesá až k říčce Klenice, podél které se pokračuje dál Střehomským Plakánkem okolo krásného rybníku Obora až k hradu Kost. Zpět do Vesce se můžete vydat buď nejkratší cestou po silnici kolem torza Semtínské lípy či po žluté turistické cestě s výhledy na Trosky a Vyskeř nebo Prokopským údolím.


Článek: Procházka okolo hradu Kost

Hrad ležící na kouzelném místě

Jeden z nejkrásnějších českých hradů stojí na pískovcovém ostrohu na soutoku tří údolí na jižním konci Českého ráje. Na všechny strany od něj vybíhají turistické cesty propojující hrad s dalšími krásným místy Českého ráje (k Příhrazským skalám, na Vyskeř, do Podtroseckého údolí, Údolím Plakánku do Sobotky či Vesce). Mimo samotné prohlídky hradu stojí za to krátká procházka po jeho okolí s pěknými výhledy na něj. Je to ideální i pro rodinu s malými dětmi a kočárkem.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam