Nejkrásnější túry na Tenerife

Nejkrásnější túry na Tenerife

Treky sopečnou krajinou po mlžný prales

Tenerife je vyhlášené svou krásnou přírodou. Mimo sopečného středu s mohutným vrcholem Pico de Teide zde najdete obrovské útesy a soutěsky v pohoří Teno a krásné divoké pobřeží a mlžný prales v pohoří Anaga. Spousta z těchto nádherných míst je navíc zpřístupněna turistickými stezkami, takže návštěvu Tenerife můžete pojmout kldině i dost aktivně.

Obsah článku
Výstup na Pico del Teide
28.272, -16.643
3 718 m / 12 198 ft

#1 Výstup na Pico del Teide

Výstup na nejvyšší horu Španělska

Pico del Teide v súčasnosti neaktívny stratovulkán vysoký 7 500 metrov (od dna Atlantiku; desiaty najvyšší na svete) je najvyššou horou ostrova Tenerife a súčasne aj najvyšší vrchol Španielska s nadmorskou výškou 3 718 m n.m. V súčasnosti máme dve možnosti ako sa dostať na vrchol: 1) dvojdňovým výstupom s prespaním v chate (Refugio Altavista) 2) pohodlne s lanovkou.

Chci tam
Byl jsem tam
cani
Túra soutěskou Barranca Masca
28.305, -16.84
620 m / 2 034 ft

#2 Túra soutěskou Barranca Masca

V sevření sopečných skal k oceánu

Soutěska Masca začíná ve stejnojmenné vesničce. Většina běžných turistů překoná 600 metrové klesání k oceánu, odkud je odveze předem objednaná loďka do některého z nejbližších turistických středisek. Zažít si Mascu ale znamená jít dolů a zpět. V úzkém korytu soutěsky, sevřeném několik stovek metrů vysokými skalami, panuje mikroklima, kde není ani vánek a zásoba vody na cestu je nezbytností. Odměnou jsou pohledy na fantastické skalní útvary, krásný záliv a dobrý pocit z absolvování túry, která dle průvodců patří k těm nejtěžším na Tenerife.

Chci tam
Byl jsem tam
cani
Přechod přes Pico Viejo
28.263, -16.664
3 555 m / 11 663 ft

#3 Přechod přes Pico Viejo

To nejlepší ze sopečné krajiny

Tato túra je velmi atraktivní, protože vás zavede téměř na vrchol Pico de Teide (případně až na něj), provede vás chaotickým terénem lávových proudů a seznámí vás s neskutečnou krajinou  monumentálního kráteru sopky Pico Viejo dřímající na úpatí vyššího stratovulkanického Teide. K výjezdu pod nejvyšší vrchol Tenerife i celého Španělska se použije lanovka, která končí ve výšce 3555 m.n.m. Další cesta (kromě alternativního výstupu na Pico de Teide, k  němuž je nutné povolení) je celkově sestupem. Svojí délkou a terénem je ale poměrně náročná. Sestup končí u parkoviště hotelu Parador Nacional de las Caňadas ve výšce zhruba 2100 m.n.m.

Chci tam
Byl jsem tam
cani

Túra k Monte Taborno
28.559, -16.264
630 m / 2 067 ft

#4 Túra k Monte Taborno

Matterhorn Tenerife

Tento vrchol, připomínající svojí tvarovou jedinečností  tak trochu kultovní švýcarskou horu, není nijak vysoký, pouhých 706m n.m. Je však těsně u oceánu a proto působí velmi monumentálně. Nachází se v severní části ostrova v pohoří Anaga. Už přístup k němu po hřebenu, oddělujícím hluboká údolí, je velmi atraktivní.  Další cesta, která vrchol postupně obchází, nabízí nádherné výhledy na hory, údolí a útesy severu Tenerife.

Chci tam
Byl jsem tam
cani
Výstup na Guajara
28.217, -16.612
2 710 m / 8 891 ft

#5 Výstup na Guajara

Nenápadný vrchol

Výstup na tento 2 718 metrov vysoký vrchol začína s informačného centra Cañada Blanca, pričom zostup pokračuje do dedinky Vilaflor. Celkovo sa počas neho vystúpi o necelých 600 výškových metrov, ale následne je potrebné klesnúť o 1 400 metrov. Trasa s celkovo dĺžkou približne 16 kilometrov prechádza cez viacero vegetačných pásem a je zaujímavá taktiež aj z geologického hľadiska.

Chci tam
Byl jsem tam
cani
Túra Chamonga - Benijo
28.588, -16.158
51 m / 167 ft

#6 Túra Chamonga - Benijo

Pobrežný trek uzavretou stezkou

Uzavretá ale o to krajšia stezka na ostrove Tenerife prechádza po severozápadnom pobreží z dvoch malých dediniek z Chamonga do Benijo, celá trasa má dĺžku približne 10 kilometrov a dá sa zvládnuť za niečo okolo 3 hodín, prečo tak dlho ? Pretože ako som spomínal cesta je uzavretá, vedie po pobreží a nachádza sa tam viacero úsekov kde si treba dávať veľmi veľký pozor.

Chci tam
Byl jsem tam
cani

Túra okolo Roques de Garcia
28.227, -16.635
2 190 m / 7 185 ft

#7 Túra okolo Roques de Garcia

Turistika poblíž Božího prstu

Roques de Garcia je pro většinu návštěvníků jen vyhlídka na Pico de Teide přes skálu Boží prst. Dá se tu však udělat i velmi příjemná vycházka okolo celého tohoto sopečného hřebínku se skalními věžemi.

Chci tam
Byl jsem tam
cani
Výstup na Refugio de Altavista
28.274, -16.629
3 260 m / 10 696 ft

#8 Výstup na Refugio de Altavista

Výstup pod nejvyšší horu Španělska

Výstup na nejvyšší horu Španělska - Pico de Teide (3 718m n. m.) patří bezesporu mezi nejklasičtější túry, které můžete na Tenerife podniknout. Kupodivu tato túra není nijak přelidněná, jelikož většina návštěvníků hory využívá lanovku, která je vyveze až do výšky 3 550m n. m. Nemusíte se však bát, že na vrcholu to bude jak na tržišti. Většina těchto návštěvníků, co vyjede lanovkou, neví, že na finální výstup na vrchol je potřeba být v předstihu registrovaný a zůstane pouze na vyhlídkovém okruhu pod vrcholem. Samotná túra vás provede bizardní sopečnou krajinou s úžasnými výhledy po celém ostrově. Tato první etapa výstupu vede od parkoviště až k chalupě Refugio de Altavista.

Chci tam
Byl jsem tam
cani
Cestou ze Santiaga del Teide k moři
28.297, -16.816
930 m / 3 051 ft

#9 Cestou ze Santiaga del Teide k moři

Po hranici parku Teno mezi zemědělskými políčky

Santiago del Teide je nejvýznamnějším poutním místem na ostrově Tenerife. Odtud se vydáme jihozápadním směrem. Cesta nás zavede do přístavu Puerto Santiago a po pobřeží se dostaneme k mohutným skalním útvarům Los Gigantes.

Chci tam
Byl jsem tam
cani

Výstup na Montaňa Reventada
28.267, -16.726
2 231 m / 7 320 ft

#10 Výstup na Montaňa Reventada

Sopečnou krajinou na úpatí stratovulkánu

Výstup na Montaňa Reventada je ideální aklimatizační túra, při které se vystoupá do výšky 2 231m n. m. Zároveň to může být první a velmi atraktivní seznámení se sopečnou krajinou ostrova Tenerife. Ideální přístupovou cestou je silnice vedoucí do centrální kaldery od západu z městečka Guía de Isora. Po relativně rychlém výjezdu táhlým stoupáním a zatáčkami se objeví pohled na stratovulkán Pico de Teide  a záhy i vyhlídkové parkoviště. Velmi často se výjezdem překoná hradba pasátových mraků, která bývá ve výšce kolem 900 až 1 200m n. m. Nad nimi je úžasný svět Parque Nacional del Teide.

Chci tam
Byl jsem tam
cani
Túra k Las Narices del Teide
28.254, -16.678
3 022 m / 9 915 ft

#11 Túra k Las Narices del Teide

Nozdry Teide

Výstup k otvorům, kterými „dýchal“ stratovulkán Pico de Teide, může být zkušební, aklimatizační túrou před pohybem ve vyšších polohách. Den strávený v místy chaotickém terénu této krajiny přinese i nádherné výhledy na západní část centrální kaldery, jihozápad ostrova Tenerife s pohořím Teno i sousední ostrov La Gomeru. Výstupem se těsně překoná hranice tří kilometrů (3 022m n.m.).  Cesta dále pokračuje až ke kráteru Pico Viejo (3 134m n.m.), což je alternativní možnost celodenní túry (delší minimálně o 2 hodiny).

Chci tam
Byl jsem tam
cani