Výstup na Montaňa Reventada

Výstup na Montaňa Reventada

Sopečnou krajinou na úpatí stratovulkánu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 4:00 hod

Výstup na Montaňa Reventada je ideální aklimatizační túra, při které se vystoupá do výšky 2 231m n. m. Zároveň to může být první a velmi atraktivní seznámení se sopečnou krajinou ostrova Tenerife. Ideální přístupovou cestou je silnice vedoucí do centrální kaldery od západu z městečka Guía de Isora. Po relativně rychlém výjezdu táhlým stoupáním a zatáčkami se objeví pohled na stratovulkán Pico de Teide  a záhy i vyhlídkové parkoviště. Velmi často se výjezdem překoná hradba pasátových mraků, která bývá ve výšce kolem 900 až 1 200m n. m. Nad nimi je úžasný svět Parque Nacional del Teide.

Obsah článku
Recenze [1x]

Horní okraj lesa

Cesta vede z parkoviště mírně vzhůru podél silnice horním okrajem lesa. Jehličí borovice kanárské ostře kontrastuje se sopečnou krajinou a sněhovou pokrývkou nejvyšších vrcholů ostrova, stratovulkánu Pico de Teide (3 718m n.m) a sousedícím vulkanickým kuželem Pico Viejo (3 135m n.m.).

Horní okraj lesa

Zbytky vegetace

Dalším stoupáním se silnice postupně vzdaluje a JZ a Z směrem se objevuje vzdálená hladina oceánu.

Zbytky vegetace

V sevření sopek

S přibývajícími výškovými metry v zimních měsících se snadno stane, že další postup je čím dál tím více provázen sněhovou pokrývkou, či dokonce ledem.

V sevření sopek

Výstup

Pico Viejo se zdá být mnohem mohutnější než Pico de Teide. Zdání klame. Ale i tak je to monumentální hora, na jejímž vrcholu je skryt nádherný kráter hluboký cca 100 metrů a široký cca 400 metrů.

Výstup

Montaňa Reventada

Vrchol Montaňa Reventada (2 231m n. m.) sice monumentálně nepůsobí, ale teprve na něm si člověk vychutná okolní apokalyptickou krajinu. Poslední fáze výstupu může ztěžovat někdy dost čerstvý a stále vanoucí vítr.

Montaňa Reventada

La Gomera

Při pohledu JZ směrem je na oceánu zřetelný nejbližší sousední ostrov La Gomera. Více k západu jsou vrcholky pohoří Teno.

La Gomera

Pohoří Teno

Na hradbu hor pohoří Teno se z městečka Santiago del Teide šplhá úzká horská silnička, která později četnými velmi ostrými serpentinami klesá do nezapomenutelné obce Masca.

Pohoří Teno

Cesta

Sestup a návrat zpět k silnici může být zvolen alternativní stezkou, která obchází dominantní „koksák“, jeden z mnoha malých sopečných kopců, z druhé strany. Ztratit se téměř nelze vyjma situace, kdy je okolní krajina pohlcena pasátovými mraky.

Cesta

Sopečná krajina

Sněhu ubývá a objevuje se první, někdy velmi exoticky vyhlížející vegetace. V této části je mnoho jiných alternativních cest a pěšin, jejichž prostřednictvím lze podrobněji prozkoumat tuto oblast na západním okraji národního parku Teide.  

Sopečná krajinaČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam