Výstup na Refugio de Altavista

Výstup na Refugio de Altavista

Výstup pod nejvyšší horu Španělska

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 2:30 hod

Výstup na nejvyšší horu Španělska – Pico de Teide (3 718m n. m.) patří bezesporu mezi nejklasičtější túry, které můžete na Tenerife podniknout. Kupodivu tato túra není nijak přelidněná, jelikož většina návštěvníků hory využívá lanovku, která je vyveze až do výšky 3 550m n. m. Nemusíte se však bát, že na vrcholu to bude jak na tržišti. Většina těchto návštěvníků, co vyjede lanovkou, neví, že na finální výstup na vrchol je potřeba být v předstihu registrovaný a zůstane pouze na vyhlídkovém okruhu pod vrcholem. Samotná túra vás provede bizardní sopečnou krajinou s úžasnými výhledy po celém ostrově. Tato první etapa výstupu vede od parkoviště až k chalupě Refugio de Altavista.

Obsah článku
Recenze

Vyhlídka na začátku výstupu

Navigovat na mapě

Východisko výstupu na sopku Pico de Teide je parkoviště (2 350m n. m.) na 40km Canadaské silnici, jen 2,5km od stanice lanovky. Odtud stoupejte zvolna po vozové cestě.Po chvíli se vám otevře výhled na kterém je vidět vše podstatné z této túry: vrcholek Teide – Pan de Azucar „Homole cukru“, vrchni stanice lanovky, chalupa Refugio de Altavista, kde je možné přespat, pokud se necítíte, že byste tuto túru zvládli během jednoho dne, či chtěli být na vrcholu Teide na východu slunce a nakonec i zakulacený kopce Montana Blanca (2 750m n. m.)

Vyhlídka na začátku výstupu

Sopečná pustina

Krajina okolo vás je typická sopečná barevná pustina hrající od bílých až po oranžové odstíny. Po zhruba desetiminutách narazíte na rozcestí, držte se nalevo, blíže k sopce.

Sopečná pustina

Krajina jak na Marsu

Navigovat na mapě

Vozová cesta stoupá v zákrutech, které lze často zkrátit vyšlapanými pěšinami. Po víc jak půl hodině výstupu od parkoviště je už velmi pěkný výhled po krajině, která by ani Marsu nedělala ostudu. Přímo pod vámi je pešina v prudkém suťovém svahu, kolmá na vrstevnici. Ta rozhodně není dobrá na výstup, ale pokud máte zkušenosti s takovýmto terénem a budete se vracet stejnou cestou, ideální na sestup – seběhnete svah během pár minut – dobré boty samozřejmě podmínkou.

Krajina jak na Marsu

Výhled na začátek túry

Parkoviště, respektive startovací místo túry vidět není, je schované za masivní sopečnou hromadou. Na obzoru jsou vidět zbytky bývalého kužele, které jsou od pohledu výrazně starší než sopečný materiál okolo vás.

Výhled na začátek túry

U Huevos del Teide

Navigovat na mapě

Konečně se blížíte do plytkého sedla mezi Pico de Teide a Montanu Blancu. Je to velmi zajímavá oblast, kde se „válí“ spoustu gigantických kamenů, kterým se říká Huevos „vejce“ nebo bombas „bomby“. Nad vámi je i mohutný lávový proud, který doslova rozpůlil „červený kopec“

U Huevos del Teide

Výhled na Risco de la Fortaleza

Výhled na sever není tak dramatický, zde z bývalého gigantického kráteru moc nezbylo. Je zde pouze vrcholek Risco de la Fortaleza (2 159m n. m.) „Pevnost“ většinou ještě čnící nad pasátovými mraky.

Výhled na Risco de la Fortaleza

Ďáblovy vejce

Zdejší sopečné vejce jsou opravdu zajímavé a některé z nich opravdu monumentální – největší zajímavost první části výstupu.

Ďáblovy vejce

Výhled na Montanu Blancu

Navigovat na mapě

V sedle (2 725m n. m.), tzn. po vystoupaných 375 výškových metrech opustíte vozovou cestu vedoucí až na samotný vrchol Montany Blanca. Pokud máte chuť a čas, můžete vystoupat i na tento vrchol. Je to odtud už jen 600 metrů jedním směrem a 25 metrů výškových. Naše cesta však stoupá odtud prudce vzhůru podél mohutného lávového proudu. Po chvíli už budete mít celou Montanu Blanca jako na dlani.

Výhled na Montanu Blancu

Angličanův oddech

Navigovat na mapě

Po půlhodině prudšího výstupu vystoupáte na malou plošinu plnou gigantických sopečných kamenů – Angličanův oddech, ležící už téměř ve třech tisícech metrů nad mořem. Ideální msto na vydýchání a svačinu.

Angličanův oddech

Oáza zeleně

Nad Angličanovým oddechem jdete částí, kde se daří i sporé vegetaci. Výhled do kraje je čím dál širší a teprve odtud je krásně vidět, že kaldera je opravdu pozůstatkem gigantického kužele.

Oáza zeleně

Refugio de Altavista

Navigovat na mapě

Po nekonečných klikaticích konečně vystoupáte k Refugio de Altavista (3 260m n. m.). Pro ty, kteří vyrážejí na túru odpoledne, nebo si chtějí výstup rozdělit je to pro dnešek konečná. Pro ostatní, kteří mají výstup na jeden den jen místo na občerstvení.

Refugio de Altavista


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam