Česká republika

Túra Podtroseckým údolím

Podél rybníků a pískovcových skal

Petr Liška
Napsal/a 1776 článků a sleduje jej/ji 137 cestovatelů
(2 hodnocení)
Túra Podtroseckým údolím
Vloženo: 24.02.2014
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Jeden z nejromantič­tějších pěších výletů v Českém ráji je okruh Podtroseckým údolím vedoucí  kolem rybníků Věžák, Vidlák, Krčák, Podsemínský a Nebákov, případně ještě okolo dalších. Z většiny se tyčí pískovcové skály, tak typické pro tento kraj. Dále půjdete kolem starých mlýnů a studánek s dobrou pitnou vodou a brzy z jara i kolem koberců chráněných bledulí. Velmi pěkným výhledem na této cestě je pohled na hrad Trosky, jehož návštěva se přímo vybízí.

Bledule u rozcestí U Přibyla

Jedním z potenciálních startů této okružní túry je rozcestí U Přibyla. Moc aut na zaparkování se zde ale bohužel nevejde. Toto místo je vyhlášené i pro milovníky květin, protože na vedlejší podmáčené louce brzy zjara vykvete tisíce bledulí.

Bledule u rozcestí U Přibyla
Autor: © gigaplaces.com

Pískovcový masiv

Aby vám nesvítilo sluníčko převážnou část cesty do očí, je dobré jít tuto po směru hodinových ručiček. První půl kilometrový úsek k Věžickému rybníku vede po silnici, kde budete naštěstí spíš míjet cyklisty než auta. Po levici budete mít sice malý, ale i tak pěkný pískovcový masiv, který vykoukl teprve nedávno po vykácení stráně. Po pravici jsou mokřady potůčku vedoucího do Žehrovky.

Pískovcový masiv
Autor: © gigaplaces.com

Věžický rybník

Po chvíli budete míjet první z řady studánek na tomto výletu a pak už dojdete na větší parkoviště u Věžického rybníku (cca 10 min chůze od Přibyla), odkud vyráží většina turistů, když ne na celou túru, tak alespoň na 2–3 kilometry podél tohoto možná nejromantičtějšího rybníku v Českém ráji. Pokud byste sem chtěli přijet hlavně za focením, tak ideální je až pozdní odpoledne, kdy nebudou skály rostoucí přímo z rybníka v protisvětle. Podrobněji o Věžáku zde.

Věžický rybník
Autor: © gigaplaces.com

Umění

Na zahradě jedné z chalup u Věžického rybníku můžete vidět i tuto fešnou sochu.

Umění
Autor: © gigaplaces.com

Skalní jeskyňky

Na konci Věžického rybníku odbočuje cyklostezka směr Trosky a jen o pár desítek metrů dál se připojí hlavní Zlatá stezka Českého ráje klesající sem z Hruboskalska zalesněným údolím (tzn., že hlavní cesta přes Český Ráj se vyhýbá jednomu z nejkrásnějších míst na začátku Věžáku). Mezi Věžákem a Krčákem je už o něco méně zajímavá cesta po relativně malebných loukách a pod pískovcovými skalkami, kde vás může nalákat k průzkumu i malá jeskyňka.

Skalní jeskyňky
Autor: © gigaplaces.com

Mokřady u Krčáku

Po tom co zmáknete krátký výstup na terénní vlnu obklopenou dalšími rekreačními chalupami, bude vás čekat krátké klesání k rybníku Krčák. Z této strany si ho moc neprohlídnete, ale mokřady na jeho břehu jsou docela zajímavé.

Mokřady u Krčáku
Autor: © gigaplaces.com

Rybník Vidlák

Po necelých 3,5 km chůze dojdete k dalšímu rybníku Vidlák. Je zde restaurace a první možnost se občerstvit. Zároveň i velké parkoviště, takže další možný potenciální start tohoto okružního výletu.

Pokud byste chtěli vidět všechny rybníky Podtroseckého údolí, museli byste pokračovat dál po žluté turistické cestě až do Borku ležícímu u hlavní silnice č.35 (okolo Hrudky a Rokytnického rybníku; cca 2,5 km).

Rybník Vidlák
Autor: © gigaplaces.com

Krčák

Další pokračování okružní cesty závisí na tom, zda jste tu na kole, s kočárkem či normálně kráčíte pěšky.

Takže buďto půjdete od Vidláku po červené tur. cestě vzhůru lesem přes osadu Tachov do Troskovic /ta je zároveň i kratší a praktičtější, pokud chcete navštívit zároveň hrad Trosky/ nebo po malé silničce okolo rybníku Krčák. Tato cesta po silničce je vhodná pro kočárek či kolo, je kupodivu zajímavější, ale v sezoně musíte dávat pozor na davy cyklistů.

Krčák
Autor: © gigaplaces.com

Podél Krčáku

Okolí Krčáku je malebné – silničku vroubí staré statné duby a pískovcové skály. Je tu navíc i pěkná louka, kde se nechá udělat přestávka.

Podél Krčáku
Autor: © gigaplaces.com

Trosky na dohled

Po té co vystoupáte kopec, otevřou se vám první pěkné výhledy na zdejší symbol Trosky.

Na křižovatce na začátku Troskovic se musíte rozhodnout, zda si prodloužíte okruh o návštěvu hradu Trosky nebo projdete Troskovicemi a začnete se pozvolna vracet.

Trosky na dohled
Autor: © gigaplaces.com

Pod Troskami

Pokud jste šli od Vidláku po červené turistické cestě, vyjděte na silnici na rozcestí Tachov a cesta podél hradu pro vás bude nejlogičtější.

Pokud jste šli/jeli po silnici, tak cesta kolem hradu bude cca 1,5 kilometrová zacházka.

Každopádně obě cesty se setkávají kousek od tábořiště Svitačka a pokračují dál kolem malých osad směr Nebákov. Po cestě jsou další krásné výhledy na Trosky.

Pod Troskami
Autor: © gigaplaces.com

Nad Nebákovem

Poté, co projdete náhorní pláň s osadami, vstoupíte do lesa a začnete klesat znovu do údolí Žehrovky. Pod vámi je další z místních rybníků, tentokrát Nebákov. Posledních pár desítek metrů sestupu je jak pro cyklisty, tak kočárkáře na tomto okruhu nejobtížnější, ale pořád průchozí.

Nad Nebákovem
Autor: © gigaplaces.com

U Nebákova

Těsně před mlýnem u rybníka Nebákov je ve skalách i malá brána a vytesané okýnko pro patrona. U rybníka je restaurace s možností občerstvení.

Zde se cesta napojuje na trasu vedoucí údolím Žehrovky, ale o tom bude samostatné povídání. K Přibylovi je to odtud už jen 2 km chůze.

U Nebákova
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (10)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Výlet do Podtroseckého údolí

Jeden z nejhezčích jednodenních výletů v Českém ráji je na hrad Trosky a hluboko pod ním se rozkládajícího Podtroseckého údolí s… pokračovat ve čtení

Výlet do Podtroseckého údolí
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější túry Českého ráje

Český ráj to je oblast pro turisty zaslíbená. Najdete tu krásné stezky skrz slavná skalní města, úchvatné výhledy na kaňon Jizery… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější túry Českého ráje
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější túry České republiky

Česká republika to je země pro turisty zaslíbená. Najdete tu krásné stezky skrz slavná skalní města, úchvatné výhledy na kaňony… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější túry České republiky
Součást itineráře

Článek: Cyklovýlet severovýchodem Českého ráje

Jičín jako takzvaná východní brána do Českého ráje není jen dobré východisko na turistiku, ale také na pěkný cyklovýlet po celém… pokračovat ve čtení

Cyklovýlet severovýchodem Českého ráje
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 2 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Česká republika? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.