Česká republika

Prohlídka hradu Trosky

Hrad dvou věží

Petr Liška
Napsal/a 1757 článků a sleduje jej/ji 127 cestovatelů
(4 hodnocení)
Prohlídka hradu Trosky
Vloženo: 03.02.2013
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Pokud zavítáte do Českého Ráje, tak prohlídka hradu Trosky patří téměř mezi povinnosti. Mimo to, že je to takový symbol celé této chráněné oblasti, ale zároveň je to krásná vyhlídka široko daleko. Vlastní prohlídka je relativně krátká, jsou zde k prozkoumání v podstatě jen dvě vyhlídkové věže.

Vyhlídka na Pannu

Sice na hrad Trosky vede několik turistických stezek, ale i tak valná většina všech návštěvníků dojede až na parkoviště pod hradem (420m n. m.) a značně si tím ulehčí výstup na vyhlídkové věže. Od parkoviště to není ani 500 metrů chůze lesem k bráně hradu. Prohlídka je zde volná bez průvodce – on k průvodci také není ani důvod. Před hlavním nádvořím většinou o víkendech v sezóně postávají sokolníci, tak není problém se vyfotit s orlem, kánětem či výrem. Z hlavního nádvoří jsou v podstatě jen dvě možnosti pokračování výletu – buďto výstup na vyhlídku pod Pannou /samotný vrchol věže není zpřístupněn/ či na druhou stranu na Babu, kde se nechá dostat až na vrchol. Samozřejmě se vyplatí vylézt na obě vyhlídky.

Vyhlídka na Pannu
Autor: © gigaplaces.com

Výhled na Babu

Po kruhovém schodišti se člověk musí prodrat davy ostatních turistů na vyhlídkovou plošinu, ze které je krásný kruhový výhled. Otázkou je, jak se na sousední věž Baba dřív lezlo, jelikož nyní je schodiště přichycené mimo objekt na skále. Odtud je i pěkně vidět, že vlastní hrad byl hodně úzký – jen dvě masivní vysoké hradby spojující tyto dvě věže.

Výhled na Babu
Autor: © gigaplaces.com

Výhled na Tábor

Na severním obzoru je vidět až na Krkonoše, ale daleko blíž je Kozákovský hřeben s jeho východním zakončením v podobě vrcholu Tábor.

Výhled na Tábor
Autor: © gigaplaces.com

Výhled na Pannu

Až na vrcholek Baby vede dlouhé schodiště, které dokáže prověřit nejednoho turistu. Výhledy odtud jsou však skvostné – nejen po Českém Ráji, ale hlavně panoramaticky na celý hrad.

Výhled na Pannu
Autor: © gigaplaces.com

Sklopísek Střeleč

Východní obzor narušuje obrovský pískový lom i s továrnou. Za ním jsou pověstné Prachovské skály, Přivýšina, Brada či další pověstná vyhlídka z Veliše.

Sklopísek Střeleč
Autor: © gigaplaces.com

Výhled na Vyskeř

Jako protiváha Trosek vypadá vrch Vyskeř (466m n. m.) na protější náhorní pláni. Úplně v dáli jsou vidět i ještě vyšší vrcholy Ralska a Bezdězu.

Výhled na Vyskeř
Autor: © gigaplaces.com

Západní panoráma

Český ráj odděluje od mohutného Ještědsko-Kozákovského hřebene, odtud viděného v celé své kráse, široká kotlina řeky Libuňky, kde by v budoucnu měla stát kontraverzní dálnice Českým rájem.

Západní panoráma
Autor: © gigaplaces.com

Trosky ve zlatém objetí

Podzim je v Českém ráji nejhezčím obdobím, tedy pokud nepřijdou sychravé dny – turisté ubývají a kraj se zbarvuje podzimními barvami.

Trosky ve zlatém objetí
Autor: © gigaplaces.com

Trosky na podzim

Po prohlídce hradu a pokochání z vyhlídek není špatné projít si alespoň na chvíli blízké okolí, odkud jsou velmi pěkné pohledy na tento unikátní hrad.

Trosky na podzim
Autor: © gigaplaces.com

Trosky časně jarní

Z jihu mají Trosky svou pověstnou siluetu. Brzy na jaře je navíc na obzoru vidět ještě zasněžený hřeben Krkonoš.

Trosky časně jarní
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (11)

Chtějí tam (1)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Výlet do Podtroseckého údolí

Jeden z nejhezčích jednodenních výletů v Českém ráji je na hrad Trosky a hluboko pod ním se rozkládajícího Podtroseckého údolí s… pokračovat ve čtení

Výlet do Podtroseckého údolí
Součást itineráře

Článek: Procházka Troskovice - hrad Trosky

Sice většina návštěvníků hradu Trosky využívá parkoviště přímo pod ním, nebo ho navštěvují v rámci delších okruhů Podtroseckým… pokračovat ve čtení

Procházka Troskovice - hrad Trosky
Součást gigalistu

Giga List: Výlety na hrady a zámky v České republice

Česká republika oplývá spoustou krásných zámků, hradů a zřícenin. Kam se vydat na výlet na zámky a hrady vám poradí tento výběr… pokračovat ve čtení

Výlety na hrady a zámky v České republice
Součást itineráře

Článek: Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje je s přehledem nejklasičtější túra v této malebné oblasti. Po cestě uvidíte skalní města Prachovské… pokračovat ve čtení

Zlatá stezka Českého ráje
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější vyhlídky Českého ráje

Český ráj je místo, kde najdete desítky úžasných výhledů – jak z vrcholů zdejších kopců či rozhleden, tak i z vyhlídek ve… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější vyhlídky Českého ráje
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 4 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Česká republika? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.