Prohlídka hradu Trosky

Prohlídka hradu Trosky

Hrad dvou věží

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Lehká
Čas: 1:00 hod

Pokud zavítáte do Českého Ráje, tak prohlídka hradu Trosky patří téměř mezi povinnosti. Mimo to, že je to takový symbol celé této chráněné oblasti, ale zároveň je to krásná vyhlídka široko daleko. Vlastní prohlídka je relativně krátká, jsou zde k prozkoumání v podstatě jen dvě vyhlídkové věže.

Obsah článku
Recenze [4x]

Vyhlídka na Pannu

Sice na hrad Trosky vede několik turistických stezek, ale i tak valná většina všech návštěvníků dojede až na parkoviště pod hradem (420m n. m.) a značně si tím ulehčí výstup na vyhlídkové věže. Od parkoviště to není ani 500 metrů chůze lesem k bráně hradu. Prohlídka je zde volná bez průvodce – on k průvodci také není ani důvod. Před hlavním nádvořím většinou o víkendech v sezóně postávají sokolníci, tak není problém se vyfotit s orlem, kánětem či výrem. Z hlavního nádvoří jsou v podstatě jen dvě možnosti pokračování výletu – buďto výstup na vyhlídku pod Pannou /samotný vrchol věže není zpřístupněn/ či na druhou stranu na Babu, kde se nechá dostat až na vrchol. Samozřejmě se vyplatí vylézt na obě vyhlídky.

Vyhlídka na Pannu

Výhled na Babu

Po kruhovém schodišti se člověk musí prodrat davy ostatních turistů na vyhlídkovou plošinu, ze které je krásný kruhový výhled. Otázkou je, jak se na sousední věž Baba dřív lezlo, jelikož nyní je schodiště přichycené mimo objekt na skále. Odtud je i pěkně vidět, že vlastní hrad byl hodně úzký – jen dvě masivní vysoké hradby spojující tyto dvě věže.

Výhled na Babu

Výhled na Tábor

Na severním obzoru je vidět až na Krkonoše, ale daleko blíž je Kozákovský hřeben s jeho východním zakončením v podobě vrcholu Tábor.

Výhled na Tábor

Výhled na Pannu

Až na vrcholek Baby vede dlouhé schodiště, které dokáže prověřit nejednoho turistu. Výhledy odtud jsou však skvostné – nejen po Českém Ráji, ale hlavně panoramaticky na celý hrad.

Výhled na Pannu

Sklopísek Střeleč

Východní obzor narušuje obrovský pískový lom i s továrnou. Za ním jsou pověstné Prachovské skály, Přivýšina, Brada či další pověstná vyhlídka z Veliše.

Sklopísek Střeleč

Výhled na Vyskeř

Jako protiváha Trosek vypadá vrch Vyskeř (466m n. m.) na protější náhorní pláni. Úplně v dáli jsou vidět i ještě vyšší vrcholy Ralska a Bezdězu.

Výhled na Vyskeř

Západní panoráma

Český ráj odděluje od mohutného Ještědsko-Kozákovského hřebene, odtud viděného v celé své kráse, široká kotlina řeky Libuňky, kde by v budoucnu měla stát kontraverzní dálnice Českým rájem.

Západní panoráma

Trosky ve zlatém objetí

Podzim je v Českém ráji nejhezčím obdobím, tedy pokud nepřijdou sychravé dny – turisté ubývají a kraj se zbarvuje podzimními barvami.

Trosky ve zlatém objetí

Trosky na podzim

Po prohlídce hradu a pokochání z vyhlídek není špatné projít si alespoň na chvíli blízké okolí, odkud jsou velmi pěkné pohledy na tento unikátní hrad.

Trosky na podzim

Trosky časně jarní

Z jihu mají Trosky svou pověstnou siluetu. Brzy na jaře je navíc na obzoru vidět ještě zasněžený hřeben Krkonoš.

Trosky časně jarní


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam