Výlet do Podtroseckého údolí

Výlet do Podtroseckého údolí

Krásné rybníky pod Troskami

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 1 den

Jeden z nejhezčích jednodenních výletů v Českém ráji je na hrad Trosky a hluboko pod ním se rozkládajícího Podtroseckého údolí s celkem osmi pěknými rybníky. V této oblasti je možné udělat celou řadu zajímavých okruhů, ale nejklasičtější vede podél nejkrásnějšího z místních rybníků – Věžáku.

Obsah článku
Recenze

Klasický okruh

Klasický okruh Podtroseckým údolím spojuje návštěvu hradu Trosky a okruhu podél rybníků Věžák, Vidlák, Krčák, Podsemínský a Nebákov.

Článek: Prohlídka hradu Trosky

Hrad dvou věží

Pokud zavítáte do Českého Ráje, tak prohlídka hradu Trosky patří téměř mezi povinnosti. Mimo to, že je to takový symbol celé této chráněné oblasti, ale zároveň je to krásná vyhlídka široko daleko. Vlastní prohlídka je relativně krátká, jsou zde k prozkoumání v podstatě jen dvě vyhlídkové věže.

Článek: Túra Podtroseckým údolím

Podél rybníků a pískovcových skal

Jeden z nejromantičtějších pěších výletů v Českém ráji je okruh Podtroseckým údolím vedoucí  kolem rybníků Věžák, Vidlák, Krčák, Podsemínský a Nebákov, případně ještě okolo dalších. Z většiny se tyčí pískovcové skály, tak typické pro tento kraj. Dále půjdete kolem starých mlýnů a studánek s dobrou pitnou vodou a brzy z jara i kolem koberců chráněných bledulí. Velmi pěkným výhledem na této cestě je pohled na hrad Trosky, jehož návštěva se přímo vybízí.


Krátká nebo dobrodružná trasa podél Věžáku

Jestliže máte málo času anebo chcete vidět jen nejkrásnější část údolí, můžete si udělat krátkou procházku po severní straně rybníku Věžák a pak se vrátit zpět. Dobrodružnější povahy se ho mohou pokusit obejít celý a projít si jeho divokou jižní stranu.

Článek: Procházka Podél Věžáku

Nejkrásnější část Podtroseckého údolí

Jednou z nejkrásnějších částí Českého ráje je Podtrosecké údolí - kombinace pískovcových skalních věží a místních rybníků dělají opravdu kouzelná zákoutí. Navíc lze tuto vycházku zkombinovat s návštěvou krásné zříceniny a symbolu Českého ráje - Trosek. Kdo má jen málo času anebo by nezvládl obejít celé Podtrosecké údolí (10,5 km), tak pro něj můžeme doporučit tuto krátkou vycházku okolo Věžického rybníku, kde jsou scenérie nejkrásnější.

Další varianty

Okruh lze prodloužit a tím pádem zkompletovat vycházku o všechny rybníky v případě, že:

  • z klasického okruhu nepůjdete od křižovatky Vidlák hned na Trosky, ale vyrazíte podél žluté turistické cesty kolem rybníků Hrudka a Rokytnický až do Borku a odtud po modré na Trosky
  • a z Trosek nepůjdete přímo k Nebákovu, ale vezmete to nejdříve k Dolnímu Mlýnu a odtud po zrušené turistické cestě podél rybníku

Článek: Túra Dolní mlýn - Nebákov

Po zrušené turistické cestě

Dolní Mlýn je malebné místo u rybníku Doly na cestě mezi Mladějovem a Troskami. My se však odtud vydáme na cestu podél rybníka Nebákov. I zde kdysi vedla značená turistická cesta, ale postupně zpustla a zrušila se. Potkáte zde tedy i v největší sezoně jen pár turistů, což je na Český Ráj unikum.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam