Jízda přes průsmyk Suge la

Jízda přes průsmyk Suge la

Zkratka do Shigatse

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 3:00 hod

Suge la (5 452m n. m.) patří k nejvyšším motorizovaným sedlům na světě vůbec a jeho přejezd, pokud se vám počasí vydaří, patří mezi velké zážitky. Leží na silnici S304 na západním konci pohoří Nyenchen Tanglha. Jízda přes průsmyk je zároveň kratší variantou trasy mezi jezerem Nam tso a Shigatse, takže ideální volbou pro ty, kteří nepotřebují jet z nějakého důvodu přes Lhasu. Vlastní průsmyk je relativně plochý a takový zapadlý mezi horské stráně, tak se vyplatí vyrazit na vyhlídku (5 530m n. m.) vzhůru nad něj. Hlavním magnetem v okolí průsmyku je vše převyšující ledovcový špičák Qiongmo Kangri (7 048m n. m.). Bohužel málokomu se podaří vidět jeho špici neschovanou za mraky.

Obsah článku
Recenze

Jižní svahy pohoří Nyenchen Tangla

Navigovat na mapě

Po té co odbočíte z národní silnice G109 (Xining-Golmud-Lhasa /2000km/), vydáte se po provinční šotolinové silnici S304 vstříc extrémně vysoce položenému sedlu Suge la. Ze začátku jedete po nedozírné pláni s výhledem na jižní svahy pohoří Nyenchen Tanglha.

Jižní svahy pohoří Nyenchen Tangla

Silnice S304

Navigovat na mapě

S největší pravděpodobností pojedete vstříc sedlu v nějakém off-roadu, ale povrch silnice je relativně slušný, takže sjízdný téměř pro jakékoliv auto (za dobrého počasí samozřejmě). Větší problém než stav vozovky dělá motoru extrémně málo kyslíku na spalování.

Silnice S304

Suge la (5 450m n. m.)

Navigovat na mapě

Po té co opustíte náhorní pláň, silnice stoupá stále relativně přímě údolím ledovcové řeky. Pak následuje jen pět zákrut a jste v sedle přímo proti sedmitisícové hoře Qiongmo Kangri (7 048m n. m.). Cedule tu ukazuje 5 300m n. m., ale to je špatně – GPS a všechny zdroje ukazují, že je to tu výrazně výše – 5 450m n. m. a to dělá z tohoto sedla jedno z nejvýše položených motorizovaných sedel vůbec.

Suge la (5 450m n. m.)

Nad sedlem Suge la

Sedlo je relativně hodně ploché, sevřené z obou stran stráněmi kopců, takže výhledy z něj nejsou kdoví jak úžasné. Proto je ideální vyrazit z něj na malý výletík (cca 30minut) na plochý hřeben nad něj.

Nad sedlem Suge la

Zákruty silnice

Při výstupu nad sedlo je alespoň trochu vidět i do údolí, kterým se stoupalo do sedla.

Zákruty silnice

Tibetský výhled

Pohled do kraje na druhé straně sedla je na nekonečný počet hřebenů, plochých kopců a hor se zbytky ledovců.

Tibetský výhled

Výstup na vyhlídku

Vlastní výstup na vyhlídku, když nepočítáme vysokou nadmořskou výšku 5500+, je velmi jednoduchý po velmi zaoblené pláni.

Výstup na vyhlídku

Vyhlídka nad Suge la

Navigovat na mapě

Po dvaceti minutách výstupu budete konečně na vrcholu plochého hřebene s parádní vyhlídkou (5 530m n. m.) po horách pohoří Nyenchen Tanglha.

Škoda, že program návštěvy Tibetu je tak svázaný. Zrovna zde by bylo ideální místo na kemp a vysoce položené východisko na túry do okolních ledovcových údolí, či udělat okruh okolo úžasného špičáku Qiongmo Kangri (7 048m n. m.).

Vyhlídka nad Suge la

Sjezd ze sedla Suge la

Na pláních jen kousek pod sedlem zahlédnete první jednoduché domky pastevců.

Sjezd ze sedla Suge la

Qiongmo Kangri

Navigovat na mapě

Dominantou obzoru a hlavní atrakcí této silnice, mimo vysoce položeného sedla, je Qiongmo Kangri (7 048m n. m.) – úžasná hora, tedy v případě, že ji vidíte celou :-)

Qiongmo Kangri


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam