Prohlídka Lhasy a okolí

Prohlídka Lhasy a okolí

Hlavní město Tibetu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Lehká
Čas: 2 dny

Hlavní město Tibetu Lhasa (3 660m n. m.) je pro většinu cestovatelů i vstupní branou do této zajímavé provincie, tedy pokud jste nepřijeli vlakem z Golmudu či po silnici Přátelství z Nepálu. Leží v údolí stejnojmenné řeky obklopené z obou stran hřebeny vysokých pohoří. Její největší dominantou je palác Potala stojící na Červeném pahorku Marpo Ri. Její méně výraznou protiváhou je necelé dva kilometry vzdálené staré město s cestou Barkhor okolo nejposvátnějšího chrámu Tibetu – Jokhang. Ostatní zajímavé památky, jako např. Norbulingka, letní rezidence Dalajlámy či klášter Sera jsou již dále od centra města. Pozvolna se ze Lhasy bohužel stává moderní čínské město, takže přibývá sterilní zástavba sídlišť, skladů a fabrik na předměstích.

Obsah článku
Recenze

1. den

Prohlídka centra Lhasy

Poté co se ubytujete, vyrazte na prohlídku nejposvátnějšího místa ve Lhase – kláštera Jokhang. Celý komplex posléze společně s poutníky z celého Tibetu obejděte po ulici Barkhor. Poté vyrazte směrem k Potale. Po kilometru chůze stále rovně západním směrem dorazíte k parku s jezírky, ve kterých se tato úžasná stavba krásně zrcadlí. Ideální i pro noční focení. Přejděte široké náměstí s podivným památníkem „o mírovém osvobození Tibetu“ až ke klášteru Palpa Lupuk nalepenému přímo ke skále. Odtud se můžete ještě vydat k letnímu sídlu Dalajlámů Norbulingka. Zpět do centra se vydejte podél řeky Lhasa. 

Článek: Prohlídka Lhasy

Hlavní město Tibetu

Prohlídku hlavního města Tibetu Lhasy (3 660m n. m.) začnete nejspíš procházkami v okolí jejího centra, za které se považuje chrám Jokhang. Ulicemi staré Lhasy pak dojdete pod dominantu města Potalu, v jejíž blízkosti je celá řada zajímavostí. Ve stále docházkové vzdálenosti, i když už dál z centra, je ještě zajímavá Norbulingka. Okolní čtvrtě jsou veskrze nově postavená unifikovaná sídliště, která za návštěvu nestojí.

2. den

Potala a klášter Sera

Druhý den vás čeká dlouhá návštěva největšího symbolu Tibetu – Potaly. Po její prohlídce ji můžete ještě obejít a udělat tak další poutní koru. Odpoledne vyrazte do kláštera Sera na severu města, a pokud se vám poštěstí, můžete od něj udělat velmi pěknou túrku do hor. 


Článek: Prohlídka Potaly a okolí

Nádherné sídlo Dalajlámů

Pokud je Kailash nejposvátnější horou Tibetu, tak palác Potala ve Lhase je jeho symbolem. Úžasná třináctipatrová stavba stojí na Červeném pahorku Marpo Ri přímo uprostřed města. Červený náboženský palác trůnící nahoře uprostřed kontrastuje s bílými světskými budovami. Pokud vás při vašich cestách uchvátila buddhistická architektura tibetského stylu, tak Potala je jejím vrcholem i když atmosféru ji ubírají okolní moderní bulváry a silná vojenská a policejní přítomnost v celé Lhase. Pohled na ní je krásný nejen přes den, ale i v noci, kdy je nasvícená světly a odráží se v okolních jezírkách.

Článek: Prohlídka klášteru Sera

Významný klášter na severu Lhasy

Klášter Sera (3 700m n. m.) patří mezi tři nejvýznamnější univerzitní Gelupka /Buddhistická škola/ kláštery v Tibetu a navíc je jen pár kilometrů od centra Lhasy, takže patří k častým cílům okružních výletů po této zemi. Klášter je relativně hodně rozsáhlý (400x500 metrů) a je zde opravdu spousta mnichů. Navíc odtud můžete vyrazit na poloilegální výšlap do hor nad klášterem.

Článek: Túra okolo klášteru Sera

Krátký trek nad Lhasou

I v rámci prohlídky širšího okolí Lhasy si můžete udělat jeden kratší pěkný horský výšlap. Při výletu do klášteru Sera na samém severním konci města se můžete nenápadně vytratit z dosahu přiděleného průvodce a vyrazit do hor nad ním. Tento výlet je nejen pěkný svými výhledy na celé široké údolí a palác Potala na obzoru, ale i návštěvou malého kláštera vysoko v horách.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam