Túra okolo klášteru Sera

Túra okolo klášteru Sera

Krátký trek nad Lhasou

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3:00 hod

I v rámci prohlídky širšího okolí Lhasy si můžete udělat jeden kratší pěkný horský výšlap. Při výletu do klášteru Sera na samém severním konci města se můžete nenápadně vytratit z dosahu přiděleného průvodce a vyrazit do hor nad ním. Tento výlet je nejen pěkný svými výhledy na celé široké údolí a palác Potala na obzoru, ale i návštěvou malého kláštera vysoko v horách.

Obsah článku
Recenze

Cesta podél klášterní zdi

Navigovat na mapě

Klášter Sera (3 700m n. m.) patří mezi tři nejvýznamnější univerzitní Gelupka /Buddhistická škola/ kláštery v Tibetu a navíc je jen pár kilometrů od centra Lhasy, takže patří k častým cílům okružních výletů po této zemi. Navíc je zde jedna z mála možností jak se, alespoň na chvíli, trhnout od zcela organizovaného typu výletu a projít se po Tibetu pěkně po svých.

Po tom co se většina z vaší skupiny vydá na prohlídku kláštera, vydejte se podél klášterní zdi nejdřív na západ a pak přímo vzhůru. Prvním cílem a vodítkem je čorten ověšený vlaječkami vysoko na svahu. Už po pár metrech budete mít pěkný výhled na klášter a údolí.

Cesta podél klášterní zdi

Klášter Sera svrchu

Celý klášter je docela rozsáhlý a při této túrce si ho pěkně prohlídnete z ptačí perspektivy ze všech stran.

Klášter Sera svrchu

Čorten nad klášterem Sera

Navigovat na mapě

První etapa této túry – k čortenu (3 860m n. m.) nad klášterem vám zabere cca 30–45 minut, podle toho jak dlouho se budete kochat a jak dobře se zorientujete mezi obřími skalními valouny čnícími ze svahu.

Čorten nad klášterem Sera

Výhled do údolí na západ od kláštera

Čorten ční na konci rozsochy hřebenů pohoří na sever od Lhasy a je z něj pěkně vidět do širokých bočních údolí. Stará tibetská zástavba je nahrazována bloky sídlišť, výrobních závodů a hal kam až oko dohlédne. Škoda, že zde panují takové restrikce, jinak by tato země byla turistice naprosto zaslíbená.

Výhled do údolí na západ od kláštera

Výhled na údolí Lhasa

Od čortenu je úžasný výhled nejen na klášter, ale i na celé, v těchto místech až sedm kilometrů široké, údolí řeky Lhasa. Na obzoru je vidět Potala. Pohoří lemující jižní obzor má okolo pět a půl tisíce metrů nad mořem.

Výhled na údolí Lhasa

Orlí hnízdo vysoko v horách

Téměř na vrcholu hřebene trůní jako orlí hnízdo malý klášter, nejvyšší bod této túry. Samozřejmě daleko zajímavější by bylo pokračovat dál na hřeben, po něm za pár hodin vystoupat až na vrchol této pětitisícové hory. Na to ale určitě nebudete mít čas.

Orlí hnízdo vysoko v horách

Pod orlím hnízdem

Navigovat na mapě

Výstup k malému klášteru není nakonec tak jednoduchý jak se od čortenu zdál – cestičky se ztrácí a objevují, je potřeba několikrát využít intuici, ale nakonec se k němu určitě dopracujete. Navíc zde nepotkáte ani nohu, tak ani není možnost se na správnou cestu doptat.

Pod orlím hnízdem

V klášteře

Navigovat na mapě

Po cca 45 minutách výstupu od čortenu dorazíte konečně k tomuto malému klášteru (4 130m n. m.), který leží v malé oázce zeleně u horského potůčku.

V klášteře

Výhled na Lhasu

Od kláštera je úžasný výhled na celé údolí. Gigantická zástavba unifikovaných sídlišť v popředí je však docela odstrašující. Cesta dolů východní stranou je výrazně pohodlnější a bez možností se zamotat – očividně je to oficiální cesta k tomuto chrámu.

Výhled na Lhasu

Sestup ke klášteru Sera

Navigovat na mapě

Sestup dolů po relativně slušné stezce vám zabere cca jednu hodinku a budete se moct zase kochat zajímavými pohledy na klášter Sera svrchu.

Sestup ke klášteru Sera

Nad klášterem

Navigovat na mapě

Těsně nad klášterem je zajímavá bělostná stavba, kolem které už budete potkávat první turisty. Zajímavé jsou i okolní malby na valounovitých skalách okolo.

Nad klášterem

Buddhistické malby

Buddhistické malby po okolních skalách vás na této túře určitě zaujmou. Navíc zjistíte, že z této strany se do kláštera žádné vstupné nevybírá, tak máte i prohlídku (asi za vykonanou námahu) zdarma.

Buddhistické malbyČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam