Klasická cesta Tibetem

Klasická cesta Tibetem

Cesta na střeše světa

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 1 týden

Klasické turistické cesty Tibetem vedou hlavně v jeho jihovýchodní části s hlavním městem Lhasou, kde stojí impozantní palác Potala, a dalšími památnými městy Shigatse a Gyantse. Po cestě uvidíte také nádherné jezero Namtso či nejvyšší horu světa Mount Everest. Čeká vás jízda přes víc jak pět tisíc metrů vysoké horské průsmyky, tak zde neaklimatizovaní turisté můžou mít i problémy s horskou nemocí.

Obsah článku
Recenze

Cesta do Tibetu

Nejčastější varianta cesty do Tibetu je letecky přímo do hlavního města Lhasy. Mnohem zajímavější je varianta přijet tam vlakem z Golmudu, který překonává několik průsmyků, z nichž nejvyšší Tanggula (5 072m n. m.) je zároveň nejvyšší místo na světě, kudy jede vlak. Třetí obvyklou variantou je jízda po silnici Přátelství z Nepálu. Cesty po zemi se občas kombinují s tím, že se buď tam, nebo nazpátek letí. Tento itinerář popisuje nejzajímavější možnost, při které se nebudete vracet stejnou cestou a zároveň nemusíte letět – tedy vlakem tam a pak po silnici do Nepálu. Dá se tedy použít i v rámci delších putování Asií mezi Čínou, Nepálem či Indií. 

Článek: Vlak Golmud - Lhasa

Nejvýše položená železnice na světě

Tibetská železnice vedoucí více jak 1100 kilometrů z Golmudu do Lhasy překonává hned několik železničních rekordů. Trať vede přes několik extrémně vysokých průsmyků, z nichž Tanggula (5 072m n. m.) je nejvyšším místem na světě, kudy vede železniční trať. Víc jak 80% této trasy je položeno ve výšce přes čtyři tisíce metrů nad zemí. Po cestě je k vidění opuštěná Tibetská krajina jen s občasnými staveními, stády jaků, krásnými jezery a horami pokrytými ledovci.

Prohlídka Lhasy a blízkého okolí

Další dva dny vás čeká Lhasa a její zajímavé okolí včetně Potaly, klášteru Jokhang a Sera. Pobyt ve Lhase slouží zároveň jako taková základní aklimatizace na zdejší výšky, zvlášť pokud jste přiletěli letadlem.


Článek: Prohlídka Lhasy a okolí

Hlavní město Tibetu

Hlavní město Tibetu Lhasa (3 660m n. m.) je pro většinu cestovatelů i vstupní branou do této zajímavé provincie, tedy pokud jste nepřijeli vlakem z Golmudu či po silnici Přátelství z Nepálu. Leží v údolí stejnojmenné řeky obklopené z obou stran hřebeny vysokých pohoří. Její největší dominantou je palác Potala stojící na Červeném pahorku Marpo Ri. Její méně výraznou protiváhou je necelé dva kilometry vzdálené staré město s cestou Barkhor okolo nejposvátnějšího chrámu Tibetu - Jokhang. Ostatní zajímavé památky, jako např. Norbulingka, letní rezidence Dalajlámy či klášter Sera jsou již dále od centra města. Pozvolna se ze Lhasy bohužel stává moderní čínské město, takže přibývá sterilní zástavba sídlišť, skladů a fabrik na předměstích.

Namtso a Suge la

Další dva dny vaší tibetské tour vás čeká prohlídka krásného jezera Namtso a potom alternativní cesta přes sedlo Suge la k dalším architektonickým tibetským perlám – městům Gyantse a Shigatse. Samozřejmě pokud byste nebyli svázání omezeným časovým permitem, bylo by ideální pobyt v oblasti šesti a sedmitisícových hor pohoří Nyenchen Tanglha o dost prodloužit. 

Článek: Výlet k jezeru Namtso

K posvátnému jezeru

Velmi pěkný dvoudenní výlet ze Lhasy vede k, pro Tibeťany posvátnému, jezeru Namtso obklopené šestitisícovými horami. Pokud se už nemusíte do Lhasy vracet a chcete pokračovat v poznávání Tibetu i méně frekventovanými trasami, můžete nazpátek jet alternativně přes velmi vysoké sedlo Suge la (5 450m n. m.), což je zároveň i zkratka do Shigatse nebo Gyantse.

Článek: Výlet do průsmyku Suge la

Vyhlídka na Qiongmo Kangri

Výlet do průsmyku Suge la s krásnou vyhlídkou na ledovcový špičák sedmitisícovky Qiongmo Kangri krásně navazuje na výlet k jezeru Namtso, i přesto však to není úplně klasická zastávka na cestě po Tibetu. Většina turistů jede radši spodní cestou okolo jezera Yamdrok. Určitě se však vyplatí zkusit tuto variantu a projet liduprázdnou krajinou v okolí jednoho z nejvyšších motorizovaných sedel na světě.

Významná města v údolí Nyang Chu

Tento den vás čeká kulturní smršť v podobě návštěvy jak Gyantse, tak Shigatse. Pokud přemluvíte průvodce, můžete zkusit navštívit ještě nějakou z celé řady zřícenin v údolí řeky Nyang Chu. Navečer se ještě můžete přesunout přes pětitisícový průsmyk Gyatso la do Tingri Dzon už opravdu na dosah Everestu.

Článek: Výlet do Gyantse a Shigatse

Perly jižního Tibetu

V širokém a velmi úrodném údolí řeky Nyang Chu leží historicky druhé a třetí nejvýznamnější tibetská města Shigatse a Gyantse s krásnými kláštery Palcho a Tashilhunpo. Kdo má nabitý program, tomu stačí k návštěvě těchto dvou měst i jeden jediný den. Pokud se chcete vyškrábat i na různé vyhlídky po okolí, počítejte minimálně se dvěma dny.

Úžasný Himalájský den

Pro milovníky hor je tento den vrcholem celé cesty Tibetem. Čeká vás jednak přejezd průsmyku Pang la, odkud je úžasný výhled na obrovskou část himalájského hřebenu, tak výlet do BC Everest. V této oblasti můžete výlet i značně natáhnout treky do ABC Everestu či do ABC Cho Oyu. V jiném případě vás ještě pozdě odpoledne čeká cesta zpět do Lhasy nebo sjezd k nepálským hranicím.

Článek: Výlet do Tibetského BC Everest

Nejvyšší hora světa z Tibetské strany

Pro všechny milovníky hor je výlet do základního tábora pod Everestem prakticky povinný, pokud již cestují po Tibetu. Dlouhý jednodenní výlet vás nejdříve přivede do sedla Pang la (5 206m n. m.), odkud je opravdu královský výhled hned na několik osmitisícovek. Poté vás čeká jízda podél zelených oáz, kolem nejvýše položeného kláštera na světě Rongbuk až do samotného BC Everest (5 150m n. m.). Nazpátek k hlavní silnici v Tingri zkuste jet přes pusté sedlo Lamna la (5 097m n. m.).

Článek: Jízda přes Tong la do Nepálu

Přes dva různé světy

170 kilometrů z Tingri do Kodari na Tibetsko-nepálských hranicích po Friendship Highway, zvanou taky jako silnice po střeše světa, vede jakoby přes dva světy. Nejdříve vystoupáte přes pět tisíc metrů nad mořem přes vyprahlé pláně s výhledem na Himaláj do sedla Tong la, abyste pak klesli do zeleného světa o skoro čtyři kilometry níže.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam