Vlak Golmud - Lhasa

Vlak Golmud - Lhasa

Nejvýše položená železnice na světě

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1 den

Tibetská železnice vedoucí více jak 1100 kilometrů z Golmudu do Lhasy překonává hned několik železničních rekordů. Trať vede přes několik extrémně vysokých průsmyků, z nichž Tanggula (5 072m n. m.) je nejvyšším místem na světě, kudy vede železniční trať. Víc jak 80% této trasy je položeno ve výšce přes čtyři tisíce metrů nad zemí. Po cestě je k vidění opuštěná Tibetská krajina jen s občasnými staveními, stády jaků, krásnými jezery a horami pokrytými ledovci.

Obsah článku
Recenze

Golmud

Navigovat na mapě

Startovacím místem celého putování vlakem přes Tibet je město Golmud (2 809m n. m.), kde toho k vidění tedy moc není, ale nejspíš tu nějaký čas pobudete, než bude váš vlak připraven k odjezdu.

Golmud

Tibetská krajina

Cesta z Golmudu do Lhasy trvá okolo 14,5–15 hodin, takže máte dost času na sledování okolní zvlněné krajiny, ze které vystupuje nekonečný počet zelených zaoblených kopců a ledem pokrytí horští velikáni.

Tibetská krajina

Jezero Cuona

Navigovat na mapě

Při jízdě do Lhasy jsou vidět nejen hory, ale i krásné řeky a jezera. Nejblíže od vás, jen pár metrů od kolejí, leží krásné posvátné jezero Cuona (4 590m n. m.).

Jezero Cuona

Tibetská pohoří

Vlak na své pouti překonává hlavní hřeben hned třech významných pohoří – Kunlun /což je vůbec nejdelší pohoří v Číně/, Fenghuoshan /zde vlak projede tunelem ve výšce 4 905 metrů nad mořem, což je nejvýše položený železniční tunel na světě/. Silnice G109 zde hned vedle překonává dokonce pětitisícový průsmyk a nakonec Tanggulashan, kde je i nejvyšší bod celé této železnice. Pěkné jsou i horské výhledy v poslední pětině trasy, kdy se jede podél pohoří Nyenchen Tanglha

Tibetská pohoří

Osídlení Tibetu

Mimo několika velkých měst je hustota osídlení na náhorní tibetské plošině velmi řídká. Z vlaku občas uvidíte jen několik roztroušených pasteveckých domků a pak zase širou krajinu, kde není ani živáček.

Osídlení Tibetu

Silnice G109

Vlak jede ve většině své trasy podél silnice G109. Zajímavější je ale pohled obrácený ze silnice na vlak, protože neustále koukáte na mosty a viadukty vedoucí nad bahnitým terénem či permafrostem.

Silnice G109

Ledové vrcholky Nyenchen Tanglha

Navigovat na mapě

Nejhezčí horské výhledy jsou ale až kousek před Lhasou, kdy je pěkně vidět zaledněný hřeben Nyenchen Tanglha.

Ledové vrcholky Nyenchen Tanglha

Předměstí Lhasy

Po víc jak 14ti hodinách konečně přijíždíte do Lhasy. Možná máte nějaké idylické představy, jak to tu bude vypadat, ale v dnešní době je to normální velkoměsto s předměstími plnými továren, skladů a prefabrikovaných sídlišť, což vás možná trochu zklame.

Předměstí Lhasy

Potala na dohled

Konečně v dáli vykoukne místní klenot – Potala. Údolí řeky Lhasa je také docela malebné.

Potala na dohled

Nádraží ve Lhase

Cesta je u konce a vy vystupujete v moderním terminálu, kde už na vás bude čekat tibetský průvodce.

Nádraží ve Lhase

Před nádražím ve Lhase

Navigovat na mapě

Před nádražím panuje docela shon, hlavně díky velkým čínským cestovním kancelářím. Tak vzhůru na prohlídku Lhasy!

Před nádražím ve Lhase


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam