Výlet k jezeru Namtso

Výlet k jezeru Namtso

K posvátnému jezeru

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 2 dny

Velmi pěkný dvoudenní výlet ze Lhasy vede k, pro Tibeťany posvátnému, jezeru Namtso obklopené šestitisícovými horami. Pokud se už nemusíte do Lhasy vracet a chcete pokračovat v poznávání Tibetu i méně frekventovanými trasami, můžete nazpátek jet alternativně přes velmi vysoké sedlo Suge la (5 450m n. m.), což je zároveň i zkratka do Shigatse nebo Gyantse.

Obsah článku
Recenze

1. den

Cesta k jezeru a začátek prohlídky

První den tohoto výletu vás čeká několikahodinová jízda k jezeru. Po cestě se můžete kochat pěknými výhledy na tibetskou krajinu pod horami pohoří Nyenchen Tangla. Po ubytování u jezera se vydejte prozkoumat nejen jeho břehy, ale i pěkné posvátné skalky ověšené modlitebními vlaječkami a malými svatyněmi v jeskyních.

Článek: Jízda Lhasa - Namtso

Cesta k posvátnému jezeru

Víc jak dvě stě kilometrů dlouhá cesta z Lhasy k posvátnému jezeru Namtso vede převážně údolími řek podél jižního úpatí pohoří Nyenchen Tangla. Cesta vede většinou výše jak čtyři tisíce metrů nad mořem a vrcholí přejezdem průsmyku Laken la (5 190m n. m.). Po cestě se budete moct kochat malebně pustou přírodou Tibetu a pasoucími se chlupatými jaky.

Článek: Posvátná místa u jezera Namtso

Tibetské moře

Namtso (4 729m n. m.) je největší jezero ležící v Tibetské autonomní republice a zároveň jedno z nejvýše položených velkých jezer na světě vůbec. Díky sedmitisícovému pohoří Nyenchen Tanglha (Nyainqêntanglha) táhnoucímu se na jih od jezera se chlubí i krásnými horskými výhledy. Místními je bráno jako posvátné a už od dávných věků sem přicházeli skupiny poutníků z celého Tibetu. Bohužel díky vyasfaltované silnici přes průsmyk Laken la (5 190m n. m.) se stalo i cílem masových zájezdů, převážně čínských výletníků, což místu ubírá trochu na romantice. Naštěstí se dá projít i blízké okolí, kde už je přeci jen trochu volněji.


2. den

Krátké vycházky u jezera Nam tso

Na posvátném poloostrově máte v podstatě jen dvě možnosti krátkých vycházek – obejít poloostrov (cca 4 kilometrová túra) anebo si dát hřebenovku buď západním či východním směrem. Nazpátek můžete jet stejnou cestou jako sem do Lhasy nebo alternativně přes sedlo Suge la, to však jen v případě, že pokračujete dál do Shigatse. 

Článek: Procházky u jezera Namtso

Procházky na posvátném poloostrově

Pokud vám není u jezera Nam tso špatně z vysoké nadmořské výšky, stojí určitě za to vyrazit na dvě pěkné vycházky, které poloostrov nabízí. Jednak okružní příbřežní cestu a pak i krátkou hřebenovku - ta je ideální při východu slunce, kdy se můžete kochat krásnými výhledy na zaledněný štít Nyenchen Tanglha (7 162m n. m.).Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam