Prohlídka Potaly a okolí

Prohlídka Potaly a okolí

Nádherné sídlo Dalajlámů

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Extrémní
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 3:00 hod

Pokud je Kailash nejposvátnější horou Tibetu, tak palác Potala ve Lhase je jeho symbolem. Úžasná třináctipatrová stavba stojí na Červeném pahorku Marpo Ri přímo uprostřed města. Červený náboženský palác trůnící nahoře uprostřed kontrastuje s bílými světskými budovami. Pokud vás při vašich cestách uchvátila buddhistická architektura tibetského stylu, tak Potala je jejím vrcholem i když atmosféru ji ubírají okolní moderní bulváry a silná vojenská a policejní přítomnost v celé Lhase. Pohled na ní je krásný nejen přes den, ale i v noci, kdy je nasvícená světly a odráží se v okolních jezírkách.

Obsah článku
Recenze

Potala od jezírka

Navigovat na mapě

Jeden z nejhezčích pohledů na palác je z jižní strany od jezírka sousedícího s náměstím Potala.

Potala od jezírka

Potala od klášteru Palha Lupuk

Navigovat na mapě

Velmi pěkný výhled na Potalu je od čortenů na malém hřebínku kousek od kláštera Palha Lupuk. To, že v dolním čortenu je malý policejní checkpost vás už tady vůbec nepřekvapí. Místo z obou stran ohrazeného bulváru by se sem taky hodilo něco lidštějšího.

Potala od klášteru Palha Lupuk

Před Potalou

Palác je opravdu rozložitý (450×350metrů) a když se blížíte ke schodištím vedoucím do jeho vnitřku, tak si teprve pořádně uvědomíte jeho monumentálnost.

Před Potalou

Výhled ze schodiště na jih

V davu dalších turistů, hlavně čínských, stoupáte po hodně dlouhém schodišti vzhůru a výhledy jsou čím dál větší. Přímo proti vám je náměstí Potala s čínským památníkem s opravdu ironickým názvem „Památník o mírovém osvobození Tibetu“, který ale Potale optickou protiváhu rozhodně nedělá. Napravo je pěkně vidět na skalním masivu posvátné hory Chokpori nalepený klášter Palha Lupuk. Obzor je orámovaný čtyřtisícovými horami. Vzdálenější hřebeny jsou ještě o kilometr vyšší.

Výhled ze schodiště na jih

Bílý palác - Potrang Karpo

Navigovat na mapě

Konečně vystoupáte na nádvoří u Bílého paláce – místo, kde přebýval Dalajláma. Ještě významnější budovou je Červený palác Potrang Marpo určený zcela k náboženským studiím a modlení. Interiéry jsou úžasné. Hrobky dalajlámů ve stúpách obložené tuny zlata jsou úchvatné. Zvlášť zajímavé je sledovat místní, jak dolévají jačí tuk do svítidel. Bohužel se zde nemůže fotit.

Bílý palác - Potrang Karpo

Výhled severním směrem

Výhledy severním směrem z Potaly jsou hezčí než na jih. Jezírko s parkem okolo a hory v dáli vypadají velmi pěkně.

Výhled severním směrem

Sestup z Potaly

Po prohlídce úžasných interiérů vás čeká už sestup zpět dolů. Naštěstí se jde po jiném schodišti, jinak by nastalo neskutečné prodírání se davy. Stěny vypínající se nad vámi jsou opravdu monumentální.

Sestup z Potaly

Potang Shakor - Kóra okolo Potaly

Navigovat na mapě

Zajímavým zakončením celé prohlídky je kompletní obejití celého kopce Marpo Ri a možnost tak uskutečnit posvátnou kóru – ze 3/4 je obestavěná zdí s tisíci modlitebními mlýnky. Roztočit úplně všechny to chce hodně sil, výdrže a času.

Potang Shakor - Kóra okolo Potaly

Večerní Potala

Noční fotka Potaly má od jezírka taky své velké kouzlo. Celý palác je pěkně nasvícený.

Večerní Potala

Modlící se Tibeťané

Když si vzpomenete na Potalu a její okolí, tak to nebude rozhodně jen vzpomínka na tuto úžasnou stavbu, ale i na řadu prostých Tibeťanů, kteří se v jejím okolí dlouze modlí. To že mezi nimi prochází kordony čínských vojáků, jen dokresluje atmosféru, kterou si odtud odnesete – nesvoboda a útlak je zde opravdu cítit na každém kroku.

Modlící se Tibeťané


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam