Posvátná místa u jezera Namtso

Posvátná místa u jezera Namtso

Tibetské moře

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 4:00 hod

Namtso (4 729m n. m.) je největší jezero ležící v Tibetské autonomní republice a zároveň jedno z nejvýše položených velkých jezer na světě vůbec. Díky sedmitisícovému pohoří Nyenchen Tanglha (Nyainqêntanglha) táhnoucímu se na jih od jezera se chlubí i krásnými horskými výhledy. Místními je bráno jako posvátné a už od dávných věků sem přicházeli skupiny poutníků z celého Tibetu. Bohužel díky vyasfaltované silnici přes průsmyk Laken la (5 190m n. m.) se stalo i cílem masových zájezdů, převážně čínských výletníků, což místu ubírá trochu na romantice. Naštěstí se dá projít i blízké okolí, kde už je přeci jen trochu volněji.

Obsah článku
Recenze

Guest housy

Jakmile budete mít za sebou pěknou jízdu ze Lhasy přes průsmyk Laken la k jezeru, budete ubytováni v jednom z guest housů přímo pod posvátnými skálami jen kousek od břehů jezera. Kdybyste chtěli celé jezero obejít, museli byste ujít víc jak 250 kilometrů, jak je jezero rozsáhlé. Ale prakticky 99% výletníků si jezero prohlíží z posvátného poloostrova na jeho jihovýchodním konci. Guesthausy jsou v podstatě jen papundeklové budovy, ale z dálky vypadají jak velké stany, tak to není zas až tak zlé na pohled.

Guest housy

Život v turistické vesničce

Všude okolo je docela živo. Motají se tu nejen turisté, ale i tibetští psi, jakové, koně a jiná zvířata. K tomu prodejci suvenýrů a i obyčejní Tibeťané, kteří se přišli pomodlit ke svatému jezeru.

Život v turistické vesničce

Výhled na jezero

Od turistické vesničky je to ke břehu jezera přibližně půl kilometru chůze z mírného kopce. I tak je na turistech dosti vidět, že jim chůze v této výšce dělá docela problémy.

Výhled na jezero

Posvátné skály

Poutníky sem již od nepaměti přitahovaly zajímavé skalní útvary u břehů jezera. Nyní jsou všechny ověšeny modlitebními vlaječkami. Samozřejmě jsou zde i modlitební mlýnky.

Posvátné skály

U posvátných skal

U posvátných skal budete potkávat Tibeťany. Celkově má toto místo zajímavou atmosféru. Bylo by zajímavé to tu vidět před sto lety.

U posvátných skal

Svatyně v jeskyních

Malý skalní masiv ležící uprostřed tohoto poloostrovu je doslova protkán malými jeskyňkami, ze kterých se postupem času staly malé svatyně. Místní klášter se jmenuje Tashi Do.

Svatyně v jeskyních

Namtso

Vlastní jezero má úžasnou barvu a při pohledu na jihozápad se můžete kochat pohledy na pohoří Nyenchen Tanglha. Pro otužilce je pěkná možnost zvýšit si svůj koupací výškový rekord :-)

Namtso

Nyenchen Tanglha

Jižnímu obzoru dominuje čtyř vrcholový hřeben Nyenchen Tanglha (jmenuje se stejně jak celé pohoří), jehož všechny vrcholy mají přes sedm tisíc metrů nad mořem. Nejvyšší má (7 162m n. m.) a patří k nejvyšším horám ve „vnitrozemí“ Tibetu (mimo hlavní himalájský hřeben).

Nyenchen Tanglha

Procházky podél jezera

Nejkratší možná vycházka je po „pláži“ přímo pod turistickou vesničkou.

Procházky podél jezera

Projížďka na jakovi

Projížďka na jakovi patří mezi oblíbené turistické kratochvíle na břehu jezera.

Projížďka na jakovi

Další výlety od jezera

Pokud vám krátká vycházka po pláži u jezera nestačí, nabízí se zde další dva výlety. Jednak můžete obejít celý poloostrov podél jezera, nebo si zde udělat malou „hřebenovku“, která je ideální na východ slunce. O tom však až v pokračování…

Další výlety od jezera


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam