Výlet do Gyantse a Shigatse

Výlet do Gyantse a Shigatse

Perly jižního Tibetu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Lehká
Čas: 1 den

V širokém a velmi úrodném údolí řeky Nyang Chu leží historicky druhé a třetí nejvýznamnější tibetská města Shigatse a Gyantse s krásnými kláštery Palcho a Tashilhunpo. Kdo má nabitý program, tomu stačí k návštěvě těchto dvou měst i jeden jediný den. Pokud se chcete vyškrábat i na různé vyhlídky po okolí, počítejte minimálně se dvěma dny.

Obsah článku
Recenze

Článek: Prohlídka Palcho Gompa

Tibetská perla v Gyantse

Když se řekne Tibet, většinu jako první napadne Dalajláma či majestátní Potala ve Lhase. Nejkrásnější klášter, typickou tibetskou architekturu a majestátní pevnost však najdete až v Gyantse (4 030m n. m.). To vše obklopené krásnou krajinou. Zdejší staré město je navíc relativně vzdálené od nových částí, tak to tu má daleko příjemnější atmosféru než třeba ve Khase či Shigatse. Centrem starého města je vysokou zdí obehnaný klášter  Palcho Gompa (někdy také zvaný Pelkhor Chode), v jehož středu navíc stojí Kumbum - největší čorten v celém Tibetu.

Článek: Prohlídka Bainangu

Stará pevnost nad údolím

Sto kilometrovou cestu mezi Gyantse a Shigatse podél řeky Nyang projede většina turistů na jeden zátah. Nad silnicí se však zvedá hned několik starých zřícenin místních hradů s krásným výhledem do úrodného zeleného údolí, které stojí alespoň za krátkou prohlídku. Jedním z nich je i malá vesnice s klášterem a rozvalinou dzongu u většího města Bainang, kde na turistu nenarazíte.

Článek: Túra nad Shigatse

Pohádkový výhled na klášter a pevnost

Pro většinu turistů jsou v Shigatse jen dvě hlavní místa k navštívení - klášter pančenlámů Tashilhunpo a stará pevnost, která vypadá jak zmenšenina Potaly ve Lhase. Nejzajímavější je však výstup na vyhlídkový hřeben nad městem, odkud budete mít parádní výhled na celé město. Bez debat je tato túra nejlepší aktivitou, co můžete ve druhém největším tibetském městě podniknout.


Článek: Jízda Shigatse - Nové Tingri

Cesta přes průsmyk Gyatso la

Dvě stě padesát kilometrů z Shigatse (Xigaze) do Nového Tingri (Shekar Dzong) nepatří na tibetské poměry mezi nejzajímavější silnice i přesto, že budete na této trase překonávat pětitisícový průsmyk Gyatso la (5 259m n. m.) na mapě někdy uvedený i jako Jiao Tsuo la. Každopádně se už hodně přiblížíte himalájskému hřebeni s monumentálním Mount Everestem v čele. Mimo zemědělských údolí obklopených táhlými hřebeny je zde k vidění ještě monument upozorňující na 5000 kilometr silnice 318 vedoucí sem až ze Šanghaje.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam