Výlet do Tibetského BC Everest

Výlet do Tibetského BC Everest

Nejvyšší hora světa z Tibetské strany

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 1 den

Pro všechny milovníky hor je výlet do základního tábora pod Everestem prakticky povinný, pokud již cestují po Tibetu. Dlouhý jednodenní výlet vás nejdříve přivede do sedla Pang la (5 206m n. m.), odkud je opravdu královský výhled hned na několik osmitisícovek. Poté vás čeká jízda podél zelených oáz, kolem nejvýše položeného kláštera na světě Rongbuk až do samotného BC Everest (5 150m n. m.). Nazpátek k hlavní silnici v Tingri zkuste jet přes pusté sedlo Lamna la (5 097m n. m.).

Obsah článku
Recenze

Článek: Jízda přes Pang la

Královská vyhlídka na Himaláj

Přejezd přes průsmyk Pang la (5 206m n. m.) patří mezi velké tibetské zážitky. Po té co se vydrápete nahoru po nekonečných serpentinách, otevře se vám neskutečný výhled  na nekonečné hnědé hřebeny korunované na obzoru bílou hradbou Himaláje včetně Mount Everestu, Cho Oyu, Lhotse a Makalu.

Článek: Tibetský Everest BC

Mount Everest ze severu

Severní Everest BC a procházka v jeho okolí je pro někoho jen jedním z cílů výletu po Tibetu, pro další začátek náročného treku do ABC či dokonce na samotný vrchol této hory. Každopádně na rozdíl od nepálské strany, kde vám to trvá několik dní pěšího pochodu než se do jižního BC dostanete, tak zde do něj klidně můžete přijet i autobusem za pár hodin z nejbližšího města. Nebude dlouho trvat a možná až sem jednou povede dokonce asfaltka. Ale i tak stojí tato zastávka a pohledy na mohutnou severní stranu hory za to.

Článek: Jízda přes průsmyk Lamna la

Spojka mezi Everestem a Cho Oyu

Alternativní cesta z Everest BC zpátky na hlavní silnici Friendship Highway vede po prašné džípové cestě přes pusté pláně a vrcholí nevýrazným průsmykem Lamna la (5 097m n. m.). Posléze se napojí na hlavní údolí, které spojuje Cho Oyu s provinčním městem Tingri ležícím u hlavní silnice.


Další tipy v oblasti Everestu

  • Náročný trek do ABC Everest, hlavně díky své nadmořské výšce
  • Trek do BC či ABC Cho Oyu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam