Nepál

Túra Gorak Shep - Everest Base Camp

Podél ledovce Khumbu do Base Campu

Petr Liška
Napsal/a 1760 článků a sleduje jej/ji 128 cestovatelů
Túra Gorak Shep - Everest Base Camp
Vloženo: 13.02.2013
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Už jen samotný název – základní tábor pod Everestem má nádech expediční horolezecké romantiky. Ve skutečnosti takové konkrétní místo ani neexistuje, protože každá expedice si ho zakládá různě. Snad proto je několik kilometrů za Gorak Stepem vytvořený „turistický base camp“, kde se dá pěkně relaxovat mezi třepotajícími se vlaječkami.

Jezírko u Gorak Shep

Samotná cesta neslibuje moc zábavy, protože vede po nekonečné kamenité moréně. Pořád jen lehce nahoru a dolů. To většinu turistů, zmožených apatií z vysoké nadmořské výšky, psychicky unaví natolik, že to většina otočí už někde v půli cesty a do base campu jich nakonec dojde jen malá část. Tohle nezúčastnění nepochopí, protože výhledy jsou stále perfektní i když na vyhlídku z Kala Pattharu nemají. Hned na začátku pochodu do Base Campu je malebné jezírko, kam chodí pít koníci z Gorak Shepu.

Jezírko u Gorak Shep
Autor: © gigaplaces.com

Jezírka na ledovci Khumbu

I na téhle „vycházkové“ cestě je jedno místo, kde turista nemá zrovna dvakrát dobrý pocit. Pár desítek metrů se jde pod totálně rozpukaným svahem, odkud by se mohl velmi lehce odloupnout nějaký velký šutrák. Cesta vrcholí v téměř 5 300 metrech a pak klesá k ledovci, kde se klikatí mezi jezírky.

Jezírka na ledovci Khumbu
Autor: © gigaplaces.com

Everest Base Camp

Konečně se dojde na velký plácek ověšený vlaječkami. Toto je tedy turistický Everest Base Camp. Expedice se však usazují prý ještě tak o dva kilometry dále. Na obzoru se tyčí Everest West Shoulder, který odtud vypadá jako regulérní hora. Trochu paradoxně není Mount Everest ze základního tábora vůbec vidět.

Everest Base Camp
Autor: © gigaplaces.com

Relax v Everest Base Campu

Každopádně je to ideální místo na pořádnou svačinu a kochání se okolními velikány. Z ledovce tu ční větrem vyfoukané špičaté pyramidky.

Relax v Everest Base Campu
Autor: © gigaplaces.com

Nuptse

Po nabažení se výhledy čeká turistu dlouhá cesta zpět přes tu úmornou morénu, ale i tak je to fajn vycházka okořeněná nejen zase trochu jiným pohledem na Nuptse.

Nuptse
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (1)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: BC Everest Trek přes tři sedla

Trek přes tři sedla (Renjo la, Cho la a Kongma la) vás provede náročnější, ale o to krásnější a daleko méně navštěvovanou částí… pokračovat ve čtení

BC Everest Trek přes tři sedla
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Nepál? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.