Túra Lobuche - Gorak Shep

Túra Lobuche - Gorak Shep

Krátká cesta do pohádkového kuloáru

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Průměrná
Čas: 1:30 hod

Cesta z Lobuche do Gorak Shepu je krátká – jen něco okolo pěti kilometrů. na druhou stranu vede ve výšce více jak pěti kilometrů nad mořem, takže s krosnou na zádech dá docela zabrat a subjektivně se zdá docela dlouhá. V cestě navíc stojí velká moréna ledovce Changri, takže se bohužel nejde jen směrem vzhůru. Velká satisfakce za vynaloženou námahu je pro turistu nejen čím dál lepší výhled na Nuptse, ale hlavně na závěrečný kuloár hor s dominantní Pumori.

Obsah článku
Recenze

Nuptse (7 861m n. m.)

Cesta zkraje jen zvolna stoupá zatravněným údolím mezi bočními morénami. Nuptse odtud ještě nemá svůj proslavený vzhled zahnuté špičky. Zatím je vidět i část hřebínku vedoucího ke Lhotse.

Nuptse (7 861m n. m.)

Jačí karavana a himalásjké štíty

V podstatě celou cestu nad morénami vykukují zaledněné špičky hor, které motivují k většímu tempu, aby se už člověk dostal na nějakou skutečně parádní vyhlídku, než vrcholky škodolibě zmizí v mracích. Expedičnímu pocitu přidávají karavany jaků snášející horolezeckou výbavu zpod Everestu.

Jačí karavana a himalásjké štíty

Dálnice 12km dlouhého ledovce Khumbu

Navigovat na mapě

Pak už nastává výstup na „sedlo“ Lobuche (5 110m n. m.), což je vlastně jen obrovská boční moréna ledovců Changri. Není to zas až tak velký kopec, ale i tak dá zabrat. Výhled z morény u pověstného obrovského barevného kamene (viz. úvodní fotka fotoreportu) na amfiteátr vymezený krásnými horami jako je Pumori (7 165m n. m.), Lingtren (6 713m n. m.) nebo Khumbutse (6 639m n. m.) je naprosto úžasný. Hlavní cíl treku Mount Everest je zatím stále schovaný. Poprvé je vidět snad nejslavnější turistická vyhlídka na světě Kala Patthar. Je to vlastně jen takový tmavý, nevýrazný kopeček pod monumentální Pumori. Jeho štěstím je, že je z něj tak dobře vidět Everest, jinak by se na něj nikdo asi ani nevzdechl :-). Výhled dolů na gigantickou dálnici ledu a suti je taky zajímavý. Ledovec Khumbu je tu okolo šesti set metrů široký. na místní poměry je obklopen nevýznamnými horami. Jednou z nich například je Pokalde (5 806m n. m.), pod kterou je pětitisícové sedlo Kongma la - třetí a poslední na Everest treku přes tři sedla.

Dálnice 12km dlouhého ledovce Khumbu

Himalájský pes a Nuptse

Čím víc se přibližuje kolmice k hřebenu Nuptse, tím je krásnější. Potkat tu lze i kamarádského černého nepálského psa, který by určitě rád zbaštil něco dobrého.

Himalájský pes a Nuptse

Gorak Shep

Navigovat na mapě

Teď už zbývá jen sejít na „ledovec“, prodrat se šutrovým, vylézt na druhou boční morénu a Gorak Shep (5 180m) je konečně jako na dlani. Je to jen takový malý shluk lodgí na dně vyschlého jezera. Zároveň je odtud pěkně vidět až do Tibetu, protože za le­dovcovým sedlem Lho La (6 026m) se tyčí Changtse (7 583m), která leží už kompletně v Tibetu. Pěkně jsou odtud vidět i obě cesty na vyhlídku. První bližší vede na „pravý“ Malý Kala Patthar (5 545m n. m.). Odkud se dá pak pokračovat dál po hřebeni. Druhá ho podchází a jde přímo na vyšší Kala Patthar (5 648m n. m.).

Gorak Shep

Pumori a Kala Patthar

V Gorak Shepu jsou sice obrovské lodge, ale za špatného počasí, když se tu naštosují turisté čekající vytrvale na tu pravou chvíli, tu může býti dosti plno. Dokonce je tu k dispozici i internet. Je sice drahý, ale zároveň určitě nejvýše položený na světě. Bývalé jezero Gorakshep tso nyní slouží už jen jako „polo ground“ pro místní koníky. Odtud, zvlášť po ránu, je krásný výhled na monumentální Pumori a pod ní, pod stínem ukrytý, Kala Patthar. Doslovný překlad „černá skála“ tedy docela sedí.

Pumori a Kala PattharČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam