Nepál

Túra do Khumjung a Khunde

Šerpské vesničky nad Namche Bazar

Petr Liška
Napsal/a 1726 článků a sleduje jej/ji 120 cestovatelů
Túra do Khumjung a Khunde
Vloženo: 07.02.2014
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Oblíbený aklimatizační výlet vede na vyhlídku Everest view a dál do šerpských vesniček Khumjung (3 780m n. m.) a Khunde (3 860m n. m.). První výhledy na Everest, Lhotse a Ama Dablam vám určitě vyrazí dech. Okruh je zhruba na půl dne, ale pokud se budete dlouze kochat výhledy a nikam nebudete pospíchat, zabere určitě déle. Ještě stojí za zvážení, zda vyrazit v plné polní a neubytovat se v Khumjungu pro lepší aklimatizaci.

Výstup k vyhlídce Everest view

Z centra Namche Bazaru vyražte po hlavní trekové cestě vedoucí k Everestu. Po cca 100 výškových metrech, až dojdete do malého sedýlka, se od ní oddělíte a čeká vás prudší výstup k nefunkčnímu letišti Syangboche. Pokud půjdete jen s malým batůžkem na jednodenní výlet, nebude pro vás výstup žádný problém.

Až vystoupáte k letišti Syangboche (3 790m), zjistíte, že je to jen kamenné oraniště s ještě kratší přistávací dráhou než v Lukle. Ani se nebudete divit, že sem nic nelítá. Odtud už je nad vámi vidět hotel, ale to ještě není první cíl vaší cesty Everest View, ale Syangboche Panorama, který nemá tak pěkný výhled.

Po té co k němu dojdete, uvidíte, že vám ještě pár set metrů chybí, ale ta už vede po příjemnější traverzové cestě. Okolo cesty jsou loučky a malé zbytky pěkného jehličnatého lesa kombinovaného s rododendrony. Při pohledu zpět uvidíte vrchol Kongde Ri (6 186m n. m.).

Výstup k vyhlídce Everest view
Autor: © gigaplaces.com

Vyhlídka Everest view

Konečně po dvou hodinách z Namche dorazíte k hotelu s přilehlým heliportem (3 870m n. m.). Kousek od něj je slavná první vyhlídka na Everest (8 850m n. m.). Z Everestu tedy uvidíte jen jeho malou špičku čnící nad dlouhatánským hřebenem Nuptse (7 864m n. m.). Dominantní horou této vyhlídky je ale Lhotse (8 516m n. m.), což je vlastně tří vrcholová hora. Mimo hlavního vrcholu je tam ještě vrchol Lhotse Middle (8 410m n. m.) a Lhotse Shar (8 382m n. m.).

Vyhlídka Everest view
Autor: © gigaplaces.com

Ama Dablam a Lhotse

Další krásnou horou, kterou budete mít na této vyhlídce „jako na talíři“ je jedna z nejkrásnějších hor světa – Ama Dablam.

Ama Dablam a Lhotse
Autor: © gigaplaces.com

Panoráma údolí Dudh Koshi

Vyhlídka je hodně panoramatická, tak je lehké si udělat představu, co vás další dny čeká. Zvlášť klikatice na hřeben s klášterem Tengboche nevypadají moc sympaticky. Zajímavý je i pohled hluboko dolů do kaňonu Dudh Koshi. Přeci jen jeho dno je od vrcholku Thamsereku vzdálené víc jak 3800 metrů.

Panoráma údolí Dudh Koshi
Autor: © gigaplaces.com

Výhled na Khumjung

Cesta zvolna klesá dolů do největší šerpské vesnice v Khumbu – Khumjungu (3 780m n. m.). Je to vlastně jen docela rozlehlý rovinatý zemědělský plac mezi nízkým hřebínkem nad Namche a svatou horou Khumbi la (5 765m n. m.).

Výhled na Khumjung
Autor: © gigaplaces.com

Khumjung

V Khumjungu vypadají všechny domy naprosto stejně – bílé se zelenou střechou, tak je asi dost těžké někoho ke konkrétnímu domu navigovat. Je ale pravdou, že v samotné vesnici nelze zabloudit. Hlavní cesta je ohraničená zídkami, takže prakticky ani nejde sejít. Na obzoru už uvidíte hřebínek Gangla Danda, který uzavírá tuhle úrodnou kotlinu v srdci hor.

Khumjung
Autor: © gigaplaces.com

Život v Khumjungu

V této vesnici uvidíte spoustu lidí pracovat na políčkách, v době hlavní trekařské sezóny v říjnu se zde například vybírají brambory.

Život v Khumjungu
Autor: © gigaplaces.com

Čorteny v Khumjungu

V celé oblasti převažuje Buddhismus, což je poznat nejen podle třepetajících se modlitebních vlaječek, ale i podle zdí Mani a bílých čortenů.

Čorteny v Khumjungu
Autor: © gigaplaces.com

Výhled na Thamserku

Podobně jako v Namche Bazaru i zde je hlavní vyhlídkovou horou Thamserku.

Výhled na Thamserku
Autor: © gigaplaces.com

Khumbi la

Nad Khumjungem se tyčí pro šerpy posvátná hora Khumbi la, takže pokud se zde ubytujete a budete mít tím pádem víc času, není určitě špatné zkusit nějakou cestu po jejím úbočí a kochat se na nějaké vyhlídce.

Khumbi la
Autor: © gigaplaces.com

Výhled na vesničky

Cesta opravdu jen zvolna stoupá do Khunde (3 840m n. m.), která plynule na Khumjung navazuje. Odtud je možné přímo sejít do Namche Bazaru či ještě vystoupat prudkou cestou ke zpustlé gompě (3 909m n. m.) na hřebenu Gongla Danda.

Výhled na vesničky
Autor: © gigaplaces.com

Turistika po Gongle Danda

Pokud máte ještě síly a počasí stále přeje /odpoledne se tu většinou už hodně honí mraky/, můžete si udělat výlet od gompy po hřebeni Gongle Danda. Cesta vede traversem jen s mírným stoupáním nejdříve lesem a ke konci přes trávu na praktický konec celého hřebenu (4 040m n. m.). Je odtud parádní výhled nejen na místa, které jste si prohlíželi celý den, ale i do údolí Bhote Koshi až do Thame. Po tomto hřebeni se dá pokračovat bez problémů ještě výše až k úpatí Khumbi la. Nyní je na zvážení, zda se vrátíte po cestě zpět ke gompě a dolů do Khunde a pěknou cestou do Namche Bazaru nebo odtud budete scházet „zkratkou“ alternativně, což nakonec skončí prodíráním se jalovcovými keři.

Od západního konce letiště Syangboche cesta vede jakoby příkopy vyhloubených rychle tekoucí dešťovou vodou. Nakonec se dostanete zase na hranu „kotle“ ve kterém leží Namche Bazar. Tak než definitivně klesnete, pokochejte se ještě touto vyhlídkou.

Turistika po Gongle Danda
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Everest View Trek

Everest View Trek (nebo také Namche Bazar trek) je takové základní seznámení s oblasti Khumbu. Je vhodný hlavně pro ty, kteří se… pokračovat ve čtení

Everest View Trek
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Nepál? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka