Túra Thame - Lungdhen

Túra Thame - Lungdhen

Aklimatizační etapa

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 2:30 hod

Ani ne deseti kilometrová cesta údolím Bhote Khosi z Thame (3 800m n. m.) do Lungdhenu (4 380m n. m.) se zdá na celý den jen jako velmi krátká etapa. Pokud ale nejste dostatečně aklimatizovaní, tak je rozumnější možnost se ubytovat už o vesnici dříve v Marulungu (4 150m n. m.), neuhnat si tak výškovou nemoc, a mít ještě jeden den na přípravu přechodu pětitisícového sedla Renjo la do Gokya. Trasa této túry vede stále po staré obchodní cestě se solí do Tibetu přes nechvalně známé sedlo Nangpa la.

Obsah článku
Recenze

Výhled na Thame z morény

Navigovat na mapě

Hned zkraje této etapy vás čeká krátký zahřívací výstup na prastarou morénu nad Thame obklopenou šestitisícovými velikány, odkud budete mít celou tuto zemědělskou vesničku jako na dlani. O kousek vedle vede cesta k místnímu klášteru, který jste nejspíš navštívili už v předešlý den.

Výhled na Thame z morény

Výhled na Thame z morény

I na druhou stranu je z morény pěkný výhled. Pod vámi je další vesnička a pěkný čorten /viz. úvodní snímek fotoreportu/.

Výhled na Thame z morény

Cesta údolím Bhote Khosi

Navigovat na mapě

Cesta údolím Bhote Khosi stoupá jen mírně a dlouhou dobu. Když se otočíte zpět, uvidíte hřeben šestitisícovek nad Thame. Oproti jiným údolím v Khumbu zde prakticky nenarazíte na turistu, takže je to oblíbená varianta pro ty, kteří neradi trekují/cestují v davech.

Cesta údolím Bhote Khosi

Před Tarangou

Navigovat na mapě

Taranga (4 020m n. m.) je poslední větší vesnice v údolí, ale pozor – žádné lodge zde nejsou, takže je opravdu rozumné se při cestě z Namche Bazaru ubytovat už v Thame. Pak už zbývají v tomto údolí jen tři osady, kde je možné se také ubytovat – Marulung (4 150m n. m.), Lungdhen (4 380m n. m.), který je však výrazně blíž na celodenní steč průsmyku Renjo la. Pak je už jen malá vesnička Khusum (jsou zde dokonce dvě lodge), ale ta je už za odbočkou na sedlo Renjo la. Sice pozvolna překonáváte čtyřtisícovou hranici nad mořem, ale výhledy na zaledněné velikány tu zatím nejsou, vše je skryté za menšími černými hřebeny.

Před Tarangou

Marulung

Navigovat na mapě

Za Tarangou začíná méně zajímavý úsek bez pořádných horských výhledů. Pak už vás čeká jen most přes řeku a vstup do Marulungu, který je rozdělen na dvě části – na nižší a vyšší.

Marulung

Pod morénou ledovce Lumsumna

Pokud chcete vyrazit z Lungdhenu na aklimatizační výlet, nabízí se cesta dál údolím Bhote Khosi. Krajina je ale docela neutěšená, zvlášť za špatného počasí.

Pod morénou ledovce LumsumnaČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam