Nepál

Túra Thame - Lungdhen

Aklimatizační etapa

Petr Liška
Napsal/a 1757 článků a sleduje jej/ji 128 cestovatelů
Túra Thame - Lungdhen
Vloženo: 19.02.2014
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Ani ne deseti kilometrová cesta údolím Bhote Khosi z Thame (3 800m n. m.) do Lungdhenu (4 380m n. m.) se zdá na celý den jen jako velmi krátká etapa. Pokud ale nejste dostatečně aklimatizovaní, tak je rozumnější možnost se ubytovat už o vesnici dříve v Marulungu (4 150m n. m.), neuhnat si tak výškovou nemoc, a mít ještě jeden den na přípravu přechodu pětitisícového sedla Renjo la do Gokya. Trasa této túry vede stále po staré obchodní cestě se solí do Tibetu přes nechvalně známé sedlo Nangpa la.

Výhled na Thame z morény

Hned zkraje této etapy vás čeká krátký zahřívací výstup na prastarou morénu nad Thame obklopenou šestitisícovými velikány, odkud budete mít celou tuto zemědělskou vesničku jako na dlani. O kousek vedle vede cesta k místnímu klášteru, který jste nejspíš navštívili už v předešlý den.

Výhled na Thame z morény
Autor: © gigaplaces.com

Výhled na Thame z morény

I na druhou stranu je z morény pěkný výhled. Pod vámi je další vesnička a pěkný čorten /viz. úvodní snímek fotoreportu/.

Výhled na Thame z morény
Autor: © gigaplaces.com

Cesta údolím Bhote Khosi

Cesta údolím Bhote Khosi stoupá jen mírně a dlouhou dobu. Když se otočíte zpět, uvidíte hřeben šestitisícovek nad Thame. Oproti jiným údolím v Khumbu zde prakticky nenarazíte na turistu, takže je to oblíbená varianta pro ty, kteří neradi trekují/cestují v davech.

Cesta údolím Bhote Khosi
Autor: © gigaplaces.com

Před Tarangou

Taranga (4 020m n. m.) je poslední větší vesnice v údolí, ale pozor – žádné lodge zde nejsou, takže je opravdu rozumné se při cestě z Namche Bazaru ubytovat už v Thame. Pak už zbývají v tomto údolí jen tři osady, kde je možné se také ubytovat – Marulung (4 150m n. m.), Lungdhen (4 380m n. m.), který je však výrazně blíž na celodenní steč průsmyku Renjo la. Pak je už jen malá vesnička Khusum (jsou zde dokonce dvě lodge), ale ta je už za odbočkou na sedlo Renjo la. Sice pozvolna překonáváte čtyřtisícovou hranici nad mořem, ale výhledy na zaledněné velikány tu zatím nejsou, vše je skryté za menšími černými hřebeny.

Před Tarangou
Autor: © gigaplaces.com

Marulung

Za Tarangou začíná méně zajímavý úsek bez pořádných horských výhledů. Pak už vás čeká jen most přes řeku a vstup do Marulungu, který je rozdělen na dvě části – na nižší a vyšší.

Marulung
Autor: © gigaplaces.com

Pod morénou ledovce Lumsumna

Pokud chcete vyrazit z Lungdhenu na aklimatizační výlet, nabízí se cesta dál údolím Bhote Khosi. Krajina je ale docela neutěšená, zvlášť za špatného počasí.

Pod morénou ledovce Lumsumna
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: BC Everest Trek přes tři sedla

Trek přes tři sedla (Renjo la, Cho la a Kongma la) vás provede náročnější, ale o to krásnější a daleko méně navštěvovanou částí… pokračovat ve čtení

BC Everest Trek přes tři sedla
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Nepál? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.