Túra Lukla - Namche Bazar

Túra Lukla - Namche Bazar

Začátek Everest treku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Průměrná
Čas: 7:00 hod

Pochod z Lukly do Namche Bazaru je zahřívací etapou Everest treku vedoucí téměř po celé délce pod třemi tisíci metry nad mořem. Zároveň je i etapou nejpřelidněnější, neboť tady musí jít opravdu skoro každý. Pro některé turisty je tento pochod takovým nutným zlem, protože se už moc těší na vyhlídky na zaledněné horské velikány položené výše a dále, ale i tak má tato cesta co nabídnout. Budete přecházet dlouhé visuté mosty nad údolími řek, potkávat první karavany obtěžkaných jaků a prohlížet si zajímavý „podhorský“ zemědělský nepálský život. Ve většině itinerářů je tato etapa vedena jako dvoudenní s přespáním v Phakdingu, ale úplně bez problému se dá stihnout za jeden den (jak při cestě tam i zpět). Ušetřený čas pak můžete věnovat lepší aklimatizaci v okolí výše položeného Namche Bazaru či na další boční výlety.

Obsah článku
Recenze

Nupla

Pokud vyrazíte na trek do Namche Bazaru brzy, bude vám Lukla oproti odpolednímu cvrkotu připadat až extrémně ztichlá. Na obzoru uvidíte hřeben hor s dominantním vrcholkem Nupla. Na konci městečka ještě otočte modlitebními mlýnky pro štěstí a vydejte se prudkou cestou lesem dolů.

Nupla

Visutý most

Navigovat na mapě

Poté co projdete lesem bez výhledu, otevřou se pohledy na další náhorní plošinu plnou políček a roztroušených stavení. Okolo jsou zelené svahy a hluboko hučí řeka Dudh Khosi, která odvádí veškerou vodu z celé oblasti Khumbu, jak se říká této krajině okolo Everestu.

Po chvíli vás už bude čekat přechod prvního visutého mostu nad hlubokým bočním údolím. Avšak než na něj vstoupíte, nejdřív se pořádně rozhlídněte, zda už po něm nekráčí nějaká karavana. Jaci tu mají nejen díky svým rohům absolutní přednost. V nižších polohách spíš ale potkáte křížence s kravkou, kteří jsou vhodnější k přepravě nákladu.

Visutý most

Lumding Danda

Po cestě údolím Dudh Khosi vás budou provázet pohledy na černé skály hřebene Lumding Danda zakrývající málo dostupné a navštěvované údolí Lumding Kholy s krásnými ledovými jezery. Před Nurningem je k vidění obrovský mani kámen pomalovaný místními runam, kolem něhož budete klesat až k říčce (2 550m n. m.) tekoucí z bočního údolí. Od mostu přes údolí je pěkný výhled na nejtěžší „trekařský“ vrchol Kusum Kangru (6 370m n. m.). Odtud se stoupá docela prudce vzhůru do Nurningu, což je ideální místo na občerstvení.

Lumding Danda

Před Phakdingem a vodopád v Toktok

Z Nurningu cesta pokračuje dál lesem bez větších výhledů. Před Phakdingem můžete odbočit po mostě přes řeku na prakticky nechozenou cestou do sedlaLumding la (4 516m n. m.) a dál do údolí Lumding. Na tyto výšky však nebudete nejspíš zatím vůbec aklimatizovaní.

Před Phakdingem a vodopád v Toktok

Phakding

Navigovat na mapě

Phakdingu (2 610m n. m.) bývá většinou hodně rušno, protože tady spí organizované výpravy, které si cestu z Lukly do Namche rozdělují na dva dny. O kus dál před vesnicí Toktok (2 760m n. m.) je docela pěkný vodopád, který musí v době dešťů stát za to.

Phakding

Vyhlídka na Thamserku

Pak vás konečně čeká super vyhlídka na nezdolnou ledovcovou stěnu Thamserku (6 618m n. m.). První opravdu himálajský pohled na tomto treku.

Vyhlídka na Thamserku

Údolí Dudh Khosi

Za Bengkarem (2 630m n. m.) se po dalším obrovském visutém mostě přechází na druhou stranu řeky. Možná se se trošku zhrozíte, když uvidíte, co vás ještě dnes čeká. Naštěstí to co trůní na obzoru na daleko a vysoko skalním hřebeni, je hotel Everest View (3 880m n. m.) a ne součást Namche jak by si někdo mohl myslet.

Údolí Dudh Khosi

Vesnička Monjo

Navigovat na mapě

Za mostem začíná další stoupání do vesničky Monjo  (2 835m n. m.) obklopené políčky.

Vesnička Monjo

Jorsale – vstup do NP Sagarmatha

Za Monjem ztratíte těžce nabrané výškové metry a klesáte do Jorsale (2 740m n. m.), kde je vstup do NP Sagarmatha. Je to tu slušná byrokracie, ale alespoň se dá pak zjistit, jestli se všichni vrátili zpět. Je tu potřeba nalepit fotku a zaplatit 3000NR (dříve 1000NR, stále se zdražuje). Je to o štěstí, zda tu zrovna na povolenku nečeká moc lidí, protože se tady dá jinak ztratit dost času. O kus dál ve vlastní vesnici stojí voják s flintou, který kontroluje papíry a nepřipouští odpor.

Jorsale – vstup do NP Sagarmatha

Most u soutoku Dudh a Bhote Khosi

Dál už cesta pokračuje bez zástavby nic moc zajímavým po obou stranách zalesněným údolím až k soutoku s Bhote Khosi. Řeku zde přehrazuje nejkrásnější z visutých mostů na tomto treku.

Most u soutoku Dudh a Bhote Khosi

Nejvyšší most přes Dudh Khosi

Navigovat na mapě

Při stoupání na ostroh u mostu a jeho přechod je zvlášť dobré dávat velký pozor na karavany jaků. Špatně se jim totiž zde vyhýbá a bylo by blbý, kdyby vás už na začátku treku přimáčkli ke skále.

Nejvyšší most přes Dudh Khosi

Vyhlídka z ostrohu na údolí Dudh Koshi

Za mostem následuje vyhlášený očistec, téměř 600 výškových metrů do Namche Bazaru. Relativně prudké stoupání serpentinami ve stráni. Tato nezáživná část je zpestřena pouze jednou vyhlídkou ze skalního ostrohu, kde dáváme lehký odpočinek. O dost výš následuje „picnic area“.

Od picnic area už je cesta pozvolná. Když konečně vyjdete z lesa, je Namche už na dohled. Po cestě je ještě další kontrolní bouda na lístky do národního parku. Ještě pár set metrů a konečně jsme na kraji Namche Bazaru.

Vyhlídka z ostrohu na údolí Dudh KoshiČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam