Nepál

Let Káthmándú – Lukla

Let k Everestu

Petr Liška
Napsal/a 1587 článků a sleduje jej/ji 105 cestovatelů
Let Káthmándú – Lukla
Vloženo: 12.02.2014
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Výlet pod Everest je vytouženým cílem velké části návštěvníků Nepálu. Jednou z možností, jak se k němu dostat relativně lehce je nevyzpytatelný let na malé letiště v Lukle, které se velmi často umísťuje v žebříčku nejnebezpečnějších letišť na světě. Oproti klasické alternativě dlouhé jízdy autobusem do Jiri a několikadenním trekem v podhůří Himaláje je to výrazně rychlejší varianta, tedy pokud nebudete mít tu smůlu, že vám kvůli špatnému počasí nebudou let několikrát po sobě rušit. Každopádně při letu pěkně z výšky uvidíte zelené hřebeny středního a východního Nepálu a užijete si adrenalinové přistání přímo proti skalní stěně. Cena se každým rokem zvětšuje, aktuálně se pohybuje okolo 150USD jedna cesta.

Káthmándské údolí

Po startu se pár minut letí nad přelidněnou Káthmándskou kotlinou s výhledem na tisíce roztroušených domků mezi políčky rýže a věžemi palíren cihel. Jak se blíží konec kotliny orámovaný hřebeny hor, hned jsou výhledy na vesničky posazené na svazích s terasovitými políčky zajímavější.

Káthmándské údolí
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Himalájské podhůří Mahábhárat

Výhledy z okýnka (bohužel když už ne poškrábaného, tak alespoň zamaštěného) na zem pod vámi vám krásně osvětlí, proč je doprava po zemi v Nepálu tak obtížná – nejen, že je prakticky celý stát hornatý, ale hřebeny se navíc táhnou od severu k jihu a zem od západu k východu, takže je to jak běh přes překážky. Navíc každoroční monzuny s pravidelnými sesuvy půdy. Výhled je to ale krásný.

Himalájské podhůří Mahábhárat
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Nad údolími

Krásná zelená krajina je každou chvíli přeťata tokem himalájských řek.

Nad údolími
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Přistání v Lukle

Konečně se jde na přistání – kopce jsou najednou nebezpečně blízko. Přeletí se sedýlko a už je vidět na protějším kopci přistávací dráhu. V těchto částech letu si určitě užijete dost adrenalinu. Lukla se jeví jako by byla výš než letadlo a hlavně přistávací dráha je hrozně kraťoučká a končí horou.

Přistání v Lukle
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Lukla (2 850m n. m.)

Pokud přežijete let, čeká vás projití miniaturním letištěm, za kterým už naháněči nabízí ubytování či služby portýrů a guidů. Pokud je pěkné počasí a nepřiletěli jste s velkým zpožděním, je rozumné hodit baťoh na záda a vyrazit ještě na pár hodin na pochod blíž Namche Bazaru. Pokud ne, nic se neděje, ubytujte se, najezte a vyčkejte dalšího dne. Případně projděte alespoň okolí tohoto městečka.

Lukla (2 850m n. m.)
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Staré zákoutí v Lukle

Lukla a okolí hlavní ulice je plné nových lodží. V zastrčených zákoutích však lze ještě narazit na pěknou starou dřevěnou zástavbu. Jinak je městečko samozřejmě plné obchůdků se suvenýry a trekovou výbavou.

Staré zákoutí v Lukle
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Nad Luklou

Pokud máte chuť na podvečerní „aklimatizační“ procházku, není špatné se vydat nad Luklu podél potůčku, který ji zásobuje vodou až k čortenům.

Nad Luklou
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Mlžná vyhlídka

Odpoledne a v podvečer se většinou kolem Lukly „potulují“ nízké mraky a mlha, ale i tak lze vidět pěknou horuNupla (5 885m n. m.).

Mlžná vyhlídka
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Byli tady (3)

Chtějí tam (3)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Everest View Trek

Everest View Trek (nebo také Namche Bazar trek) je takové základní seznámení s oblasti Khumbu. Je vhodný hlavně pro ty, kteří se… pokračovat ve čtení

Everest View Trek
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Nepál? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka