Let Káthmándú – Lukla

Let Káthmándú – Lukla

Let k Everestu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Minimální
Čas: 0:30 hod

Výlet pod Everest je vytouženým cílem velké části návštěvníků Nepálu. Jednou z možností, jak se k němu dostat relativně lehce je nevyzpytatelný let na malé letiště v Lukle, které se velmi často umísťuje v žebříčku nejnebezpečnějších letišť na světě. Oproti klasické alternativě dlouhé jízdy autobusem do Jiri a několikadenním trekem v podhůří Himaláje je to výrazně rychlejší varianta, tedy pokud nebudete mít tu smůlu, že vám kvůli špatnému počasí nebudou let několikrát po sobě rušit. Každopádně při letu pěkně z výšky uvidíte zelené hřebeny středního a východního Nepálu a užijete si adrenalinové přistání přímo proti skalní stěně. Cena se každým rokem zvětšuje, aktuálně se pohybuje okolo 150USD jedna cesta.

Obsah článku
Recenze

Káthmándské údolí

Navigovat na mapě

Po startu se pár minut letí nad přelidněnou Káthmándskou kotlinou s výhledem na tisíce roztroušených domků mezi políčky rýže a věžemi palíren cihel. Jak se blíží konec kotliny orámovaný hřebeny hor, hned jsou výhledy na vesničky posazené na svazích s terasovitými políčky zajímavější.

Káthmándské údolí

Himalájské podhůří Mahábhárat

Navigovat na mapě

Výhledy z okýnka (bohužel když už ne poškrábaného, tak alespoň zamaštěného) na zem pod vámi vám krásně osvětlí, proč je doprava po zemi v Nepálu tak obtížná – nejen, že je prakticky celý stát hornatý, ale hřebeny se navíc táhnou od severu k jihu a zem od západu k východu, takže je to jak běh přes překážky. Navíc každoroční monzuny s pravidelnými sesuvy půdy. Výhled je to ale krásný.

Himalájské podhůří Mahábhárat

Nad údolími

Krásná zelená krajina je každou chvíli přeťata tokem himalájských řek.

Nad údolími

Přistání v Lukle

Konečně se jde na přistání – kopce jsou najednou nebezpečně blízko. Přeletí se sedýlko a už je vidět na protějším kopci přistávací dráhu. V těchto částech letu si určitě užijete dost adrenalinu. Lukla se jeví jako by byla výš než letadlo a hlavně přistávací dráha je hrozně kraťoučká a končí horou.

Přistání v Lukle

Lukla (2 850m n. m.)

Navigovat na mapě

Pokud přežijete let, čeká vás projití miniaturním letištěm, za kterým už naháněči nabízí ubytování či služby portýrů a guidů. Pokud je pěkné počasí a nepřiletěli jste s velkým zpožděním, je rozumné hodit baťoh na záda a vyrazit ještě na pár hodin na pochod blíž Namche Bazaru. Pokud ne, nic se neděje, ubytujte se, najezte a vyčkejte dalšího dne. Případně projděte alespoň okolí tohoto městečka.

Lukla (2 850m n. m.)

Staré zákoutí v Lukle

Lukla a okolí hlavní ulice je plné nových lodží. V zastrčených zákoutích však lze ještě narazit na pěknou starou dřevěnou zástavbu. Jinak je městečko samozřejmě plné obchůdků se suvenýry a trekovou výbavou.

Staré zákoutí v Lukle

Nad Luklou

Pokud máte chuť na podvečerní „aklimatizační“ procházku, není špatné se vydat nad Luklu podél potůčku, který ji zásobuje vodou až k čortenům.

Nad Luklou

Mlžná vyhlídka

Odpoledne a v podvečer se většinou kolem Lukly „potulují“ nízké mraky a mlha, ale i tak lze vidět pěknou horuNupla (5 885m n. m.).

Mlžná vyhlídka


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam