Prohlídka Namche Bazaru

Prohlídka Namche Bazaru

Trekařské centrum Khumbu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1 den

Namche Bazar (3 440m n. m.) je největší městečko v celém údolí Khumbu, malebně položené v kruhovém horském amfiteátru. Pokud se vydáte do této oblasti, je prakticky nemožné se tomuto místu vyhnout. Vše je zde nyní zařízené pro turisty – velké množství obrovských lodží s restauracemi, obchůdky s trekařskou a horolezeckou výbavou, suvenýry a jinými blbostmi. Většina turistů zde přebývá minimálně dvě noci kvůli důležité aklimatizaci a ještě jednu při zpáteční cestě do Lukly, takže uličky jsou zde docela plné lidí. Je to ideální základna pro aklimatizační výlety do šerpských vesniček Khumjung a Khunde či po okolních stráních a samozřejmě zastávka na přímé cestě pod Everest či na alternativní a daleko zajímavější trek přes tři sedla.

Obsah článku
Recenze

Vstup do Namche Bazar

Naprostá většina turistů vejde poprvé do Namche Bazar ze spodní cesty vedoucí od řeky Dudh Koshi prudce vzhůru po skalním úbočí. Po jednom či dvou dnech putování z Lukly vás tedy přivítá v tomto skalním amfiteátru vstupní brána a pěkný čorten (pár set metrů před vstupem do města je ještě kontrolní stanoviště, kde se budete muset registrovat a budou vám zkontrolovány všechny dokumenty).

Vstup do Namche Bazar

Namche od sestupové cesty z Khunde

Jakmile se ubytujete, můžete vyrazit na různé aklimatizační výlety po okolí. Z každého takového výletu je trochu jiný výhled na celé toto turistické městečko. Jeden z nejhezčích výhledů na Namche Bazar je ze sestupové cesty z Khunde. Pěkně je vidět, že zde dávno bylo nejspíš jen pár zemědělských stavení obklopených neskutečným počtem terasovitých políček /dnešní základové plošiny pro stále nové lodge/. Nalevo vidíte hlavní stezku vedoucí do sedýlka nad Namche pak do Tengboche a dál až pod Everest. Po hřebínku se nad touto cestou stoupá k vyhlídce Everest View a do šerpských vesniček Khumjung a Khunde, velice doporučovaný aklimatizační výlet. Hluboko pod Namche je údolí řeky Dudh Khosi, odkud jste s největší pravděpodobností přišli.

Namche od sestupové cesty z Khunde

Namche Bazar z východu

Z tohoto pohledu uvidíte další dvě důležité stezky v okolí Namche. Úplně napravo jsou ve svahu vidět klikatice vedoucí na výhledový ostroh nad městem a dál do šerpské vesnice Khunde, část doporučeného aklimatizačního okruhu. Dál po vrstevnici vede cesta do údolí Bhote Koshi. Tudy se vydává jen pár turistů na aklimatizační výlet do vesnice Thame. Možnosti jsou tam ale daleko větší – můžete se vydat jak směrem k sedlu Tesi Lapcha, přes který vede velmi náročný přechod do údolí Rolwaling či dál až na sedlo Nangpa la, též velmi náročný a dlouhý pochod vedle osmitisícovky Cho Oyu, kudy dříve vedla obchodní stezka spojující Nepál s Tibetem. Další možností je námi doporučovaný přechod přes sedlo Renjo la do Gokya (první sedlo treku Tří sedel), zajímavější a nemasová alternativa hlavní trekové trasy pod Everest.

Namche Bazar z východu

Svítání nad Namche Bazar

Ze západní strany, z cesty do údolí Bhote Khosi, je vidět i špička Ama Dablamu (6 814m n. m.) a pořádná pyramida Thamserku (6 618m n. m.) čnící hned za údolím. Odtud je pěkně vidět i vstupní cesta do Namche Bazaru vedoucí zezdola od řeky Dudh Khosi i hlavní treková cesta vedoucí do malého sedýlka a dál po vrstevnici. Výstup na Everest View je výrazně strmější.

Svítání nad Namche Bazar


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam