Everest View Trek

Everest View Trek

Pochod na vyhlídku na Everest

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Průměrná
Čas: 1 týden

Everest View Trek (nebo také Namche Bazar trek) je takové základní seznámení s oblasti Khumbu. Je vhodný hlavně pro ty, kteří se obávají vysoké nadmořské výšky či prostě jen nemají síly absolvovat kompletní trek do základního tábora pod Everestem nebo trek přes tři sedla. I při tomto pochodu uvidíte nejvyšší horu světa Mount Everest, Lhotse či Ama Dablam.

Obsah článku
Recenze

1. - 2. den

Trek do Namche Bazaru

Začátek je věnován přesunu do Lukly (2 850m n. m.), startovacího místa treku. Samotný let malým letadýlkem nad zelenými hřebeny hor stojí za to, ale vrcholem je až přistání na velmi krátké dráze. V samotné Lukle toho až na pár starých baráčků k vidění není. Tak pokud přiletíte brzy, vydejte se ještě na pochod směr Namche Bazar. Druhý den vás čeká zbytek pochodu do Namche Bazaru. Téměř celý den půjdete pod třemi tisíci metry nad mořem, ale finální výstup vám dá určitě alespoň trochu zabrat (z Lukly se tam bez problému dojde i za jeden den, což je ideální pro ty, co jsou s časem na štíru). Tato část treku je nejpřelidněnější, protože každý tudy musí jít tam i zpět. Namche Bazar (3 440m n. m.) je už relativně vysoko, takže zde už někteří pociťují výšku. Odtud už je potřeba přemýšlet o aklimatizaci, ať si nepřivodíte horskou nemoc.

Článek: Let Káthmándú – Lukla

Let k Everestu

Výlet pod Everest je vytouženým cílem velké části návštěvníků Nepálu. Jednou z možností, jak se k němu dostat relativně lehce je nevyzpytatelný let na malé letiště v Lukle, které se velmi často umísťuje v žebříčku nejnebezpečnějších letišť na světě. Oproti klasické alternativě dlouhé jízdy autobusem do Jiri a několikadenním trekem v podhůří Himaláje je to výrazně rychlejší varianta, tedy pokud nebudete mít tu smůlu, že vám kvůli špatnému počasí nebudou let několikrát po sobě rušit. Každopádně při letu pěkně z výšky uvidíte zelené hřebeny středního a východního Nepálu a užijete si adrenalinové přistání přímo proti skalní stěně. Cena se každým rokem zvětšuje, aktuálně se pohybuje okolo 150USD jedna cesta.

Článek: Túra Lukla - Namche Bazar

Začátek Everest treku

Pochod z Lukly do Namche Bazaru je zahřívací etapou Everest treku vedoucí téměř po celé délce pod třemi tisíci metry nad mořem. Zároveň je i etapou nejpřelidněnější, neboť tady musí jít opravdu skoro každý. Pro některé turisty je tento pochod takovým nutným zlem, protože se už moc těší na vyhlídky na zaledněné horské velikány položené výše a dále, ale i tak má tato cesta co nabídnout. Budete přecházet dlouhé visuté mosty nad údolími řek, potkávat první karavany obtěžkaných jaků a prohlížet si zajímavý "podhorský" zemědělský nepálský život. Ve většině itinerářů je tato etapa vedena jako dvoudenní s přespáním v Phakdingu, ale úplně bez problému se dá stihnout za jeden den (jak při cestě tam i zpět). Ušetřený čas pak můžete věnovat lepší aklimatizaci v okolí výše položeného Namche Bazaru či na další boční výlety.


Článek: Prohlídka Namche Bazaru

Trekařské centrum Khumbu

Namche Bazar (3 440m n. m.) je největší městečko v celém údolí Khumbu, malebně položené v kruhovém horském amfiteátru. Pokud se vydáte do této oblasti, je prakticky nemožné se tomuto místu vyhnout. Vše je zde nyní zařízené pro turisty - velké množství obrovských lodží s restauracemi, obchůdky s trekařskou a horolezeckou výbavou, suvenýry a jinými blbostmi. Většina turistů zde přebývá minimálně dvě noci kvůli důležité aklimatizaci a ještě jednu při zpáteční cestě do Lukly, takže uličky jsou zde docela plné lidí. Je to ideální základna pro aklimatizační výlety do šerpských vesniček Khumjung a Khunde či po okolních stráních a samozřejmě zastávka na přímé cestě pod Everest či na alternativní a daleko zajímavější trek přes tři sedla.

3. - 4. den

Šerpské vesničky a cesta údolím Bhote Khosi

Další den vás čeká jednodenní vycházka po šerpských vesničkách KhumjungKhunde ležících nad Namche Bazarem. Navíc po cestě z vyhlídky Everest View poprvé uvidíte Everest, Lhotse a mýtický Ama Dablam. Poté už konečně následuje etapa, kdy se oddělíte od davů směřujících k Everestu nejkratší možnou cestou a vyrazíte směr Thame ležící v údolí Bhote Koshi. Mimo trasy našeho treku tudy vedou ještě další dva výrazně drsnější – přes nebezpečné sedlo Tesi Lapcha (5 755m n. m.) do údolí Rolwaling a pak do sedla Nangpa la (5 80­6m n. m.), kudy kdysi vedla obchodní cesta se solí do Tibetu. Také tudy vede trek přes tři sedla jako velmi pěkná alternativa ke klasickému pochodu do BC Everest. V okolí Thame si navíc můžete udělat výšlap k pěknému klášteru či se vyhecovat a vystoupat až do pěti tisíc metrů nad mořem na vrcholek Sunder Peak

Článek: Túra do Khumjung a Khunde

Šerpské vesničky nad Namche Bazar

Oblíbený aklimatizační výlet vede na vyhlídku Everest view a dál do šerpských vesniček Khumjung (3 780m n. m.) a Khunde (3 860m n. m.). První výhledy na Everest, Lhotse a Ama Dablam vám určitě vyrazí dech. Okruh je zhruba na půl dne, ale pokud se budete dlouze kochat výhledy a nikam nebudete pospíchat, zabere určitě déle. Ještě stojí za zvážení, zda vyrazit v plné polní a neubytovat se v Khumjungu pro lepší aklimatizaci.


Článek: Túra Namche Bazar - Thame

Začátek cesty údolím Bhote Khosi

Cesta do Thame (3 800m n. m.) z Namche Bazaru může být pro někoho jen jednodenní aklimatizační výlet, pro dalšího začátek treku Tří sedel vedoucího údolím Bhote Khosi k sedlu Renjo la (alternativní cesta do Gokya) nebo do ještě víc expedičnějších podniků vedoucích do sedla Nangpa la či přes Tesi Lapcha do údolí Rolwaling. Každopádně je to velmi příjemný pochod plný pěkných výhledů na hory a malebných vesniček po cestě s minimem dalších turistů, což v oblasti Everestu zrovna nebývá zvykem.

Článek: Procházka okolo Thame

Údolím k Tesi Lapcha

Pokud jste vyrazili brzy ráno z Namche Bazaru do Thame, budete mít ještě spoustu času podniknout odpoledne výlet po okolí. Jako ideální se jeví výstup k místnímu klášteru a prozkoumání alespoň části údolí Thame Khosi vedoucímu k slavnému průsmyku Tesi Lapcha spojujícím Khumbu s Rolwalingem. Pokud byste toto údolí chtěli prozkoumat více, je potřeba minimálně celý den. Samotný přechod sedla je dlouhý vícedenní trek.

5. - 7. Den

Návrat do Káthmándú

Nazpátek se z Thame můžete vydat stejnou cestou přes Namche Bazar nebo pokud máte víc sil i alternativním pochodem přes místo Kongde (4 250m n. m.), odkud vás čeká další pěkný pohled na Everest. Pokud budete spěchat, tak se zpět do Káthmándú dostanete za dva dny, pohodovějším tempem za tři.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam