Klasický okruh Nepálem

Klasický okruh Nepálem

Everest i Annapurna pro výletníky

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 2-3 týdny

Tento okruh Nepálem je výborný hlavně pro ty, kteří sice nemají v plánu nějaký náročnější treking, ale i tak by se rádi alespoň trochu prošli a pokochali se výhledy, jak na nejvyšší horu světa Mount Everest, tak i na hřeben Annapuren. Zároveň se seznámili i s historickými památkami v zemi a užili si krásnou nepálskou přírodou.

Obsah článku
Recenze

1. až 2. den

Káthmándú a okolí

První dny vás čeká seznamování s Káthmándú, Bhaktapurem, Patanem a dalšími historickými zajímavostmi v Káthmándské kotlině. Prohlídka celé kotliny zabere přibližně pět dní, tak je ideální si to rozdělit na dvě části. První po příletu a druhou část před odletem. Tak vás alespoň památky „neunaví“.

Článek: Cestování Káthmándským údolím

Místo třech královských měst

Většina turistů má při návštěvě Nepálu několik rezervních dnů pro případ nenadálých okolností, které většinou stráví v Káthmándú či v jeho blízkém okolí. Je naštěstí až překvapivé, kolik zajímavých a historických míst se zde nachází. Takže není nutné se zde nijak nudit a jen bezcílně bloumat turistickým Thamelem, ale můžete vyrazit po historii Nepálu či po zajímavých vyhlídkách na Himaláje.

3. až 9. den

Everest View Trek

Následuje týden lehké turistiky v oblasti Khumbu. Zažijete přistání na pověstném letišti v Lukle, hlavní centrum šerpů v Namche Bazar, vyhlídku na Mount Everest, Lhotse či Ama Dablam a procházku do Buddhistického Thame. Sice to trochu odporuje pohodovému stylu tohoto výletu, ale pokud se budete cítit dobře můžete zkusit z Thame vylézt na pětitisícový Sunder Peak.


Článek: Everest View Trek

Pochod na vyhlídku na Everest

Everest View Trek (nebo také Namche Bazar trek) je takové základní seznámení s oblasti Khumbu. Je vhodný hlavně pro ty, kteří se obávají vysoké nadmořské výšky či prostě jen nemají síly absolvovat kompletní trek do základního tábora pod Everestem nebo trek přes tři sedla. I při tomto pochodu uvidíte nejvyšší horu světa Mount Everest, Lhotse či Ama Dablam.

10. den

Přesun do Pokháry

S Káthmándú se vydejte po nejznámější silnici – Prithvi Highway do Pokháry. Cesta je to dlouhá, ale plná krásných výhledů, zvlášť na masiv Ganeshe. Večer pak už budet moci relaxovat na březích jezera Phewa.

Článek: Jízda po Prithvi Highway

Káthmándú - Pokhara

Turisty asi nejčastěji projížděná silniční trasa v Nepálu je víc jak 200 km dlouhá Prithvi Highway vedoucí z Káthmándú do Pokhary. Navíc je po cestě řada dalších důležitých odboček: do Arughat Bazaru (východisko na Mánaslu trek), Bharatpuru/Sauraha (NP Chitwan), Gorkhy (historické městečko a alternativní start na trek okolo Mánaslu) a Besi Shaharu (východisko na trek okolo Annapuren), takže pokud se budete do Nepálu vracet, bude pro vás až důvěrně známá. Dlouhá doby jízdy mezi 6-8 hodinami v často přeplněném autobusu je vykoupena nádhernými výhledy po zeleném pohoří Malého Himaláje Mahábhárat. Okolo vás bude nespočet rýžových políček, a pokud vám vyjde počasí, tak obzoru budou dominovat vrcholky Ganeshe a Mánaslu. Většinu trasy pojedete podél pěkné řeky Trisuli, ráji raftařů. Pokud byste si chtěli tuto cestu ještě víc užít a fotit lépe než z okýnka autobusu, je ideální si půjčit na tuto trasu motorku, ale v místní dopravě je to dost riskantní záležitost.


11. až 13. den

Výlety v okolí Pokháry

Dny v Pokháře můžete strávit návštěvami krásných vyhlídek jako je Sarangkot či Peace pagoda, procházkami u jezera Phewa či lehkou turistikou po okolních vesničkách s krásnými rýžovými terasami.

Článek: Výlet do Pokháry

Hlavní středisko pod Annapurnami

Pokhára je jednak druhé největší město Nepálu, ale hlavně je to cíl prakticky všech turistů, kteří navštíví Nepál. Je to skvělé východisko na celou řadu krásných treků. Navíc přímo z něj jdou pěkně vidět vrcholky Annapuren. Na město navazuje veliké jezero Phewa. I pro ty, kteří neplánují náročnější treking skýtá spoustu možností k vyžití díky vyhlídkám dostupných auty.

14. až 16. den

Návštěva Chitwanu

Pokud máte málo času pojedete z Pokháry rovnou do Káthmándú. Pokud více, určitě se vyplatí vyrazit na tři dny i do nepálských nížin – do Chitwanu. Zažít pravé asijské safari.


Článek: Prohlídka okolí Sauraha

Místní život v okolí Chitwanu

Turistické městečko Sauraha (190m n. m.) je známým východiskem do národního parku Chitwan. Mimo nejoblíbenější zdejší aktivity - safari na slonech, zde můžete podnikat cyklovýlety po sice rovinatém, ale i tak zajímavém okolí tohoto městečka, plavbu na kanoji či krátké procházky do chitwanské džungle. Navíc zde můžete poznat kulturu a běžný život národa Tharu žívící se přavážně zemědělstvím.

Článek: Sloni v Chitwanu

Nepálské safari

Prakticky při celé návštěvě národního parku Chitwan vás budou provázet slonové. čeká vás zde jízda na slonovi v rámci místního safari. Budete se snimi moc vykoupat, pokud budete mít odvahu a nakonec navštívíte i jejich centrum, kde se vychovávají slůňátka.

17. až 18. den

Návrat do Káthmandú

Z Chitwanu jste během několika hodin zpět v Káthmándú, kde můžete dokončit prohlídku místních zajímavostí. Celý tento výlet do Nepálu zabere něco mezi dvěmi až třemi týdny podle toho jak bude spěchat.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam