Cestování Káthmándským údolím

Cestování Káthmándským údolím

Místo třech královských měst

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 5 dnů

Většina turistů má při návštěvě Nepálu několik rezervních dnů pro případ nenadálých okolností, které většinou stráví v Káthmándú či v jeho blízkém okolí. Je naštěstí až překvapivé, kolik zajímavých a historických míst se zde nachází. Takže není nutné se zde nijak nudit a jen bezcílně bloumat turistickým Thamelem, ale můžete vyrazit po historii Nepálu či po zajímavých vyhlídkách na Himaláje.

Obsah článku
Recenze

1. až 2. den

Vlastní prohlídka Káthmándú

První dva dny vám zabere vlastní prohlídka centra Káthmándú s návštěvou věhlasných buddhistických a hinduistických posvátných míst.

Článek: Prohlídka Káthmándú

Přelidněné centrum Nepálu

Přelidněné Káthmándú je pro většinu turistů vstupní brána do Nepálu a skoro každý z nich musí překonat prvotní šok ze smogu, nepořádku, husté dopravy a davů lidí připomínající indická města. Postupně si zvyknete a budete se znovu těšit na atmosféru v Thamelu, zvlášť po absolvování nějakého náročného treku. Mimo to je v Káthmándú, respektive v Káthmándské kotlině, nejvíc historických památek z celé země, tak si zde užije nejen kovaný turista.

3. až 4. den

Nepálská královská města

Další dny můžete vyrazit na prohlídku zbylých dvou královských měst: Patanu, což je dnes už v podstatě předměstí Káthmándú, a Bhaktapuru. Jako bonus můžete vyrazit k malému, ale zajímavému chrámu Budhanilkantha, kde je velká socha spícího Vishnua. 


Článek: Prohlídka Patanu

Královské město na jih od Káthmándú

Dříve samostatné královské město Patan je v dnešní době jen jižním předměstím Káthmándú. V jeho centru se však nachází krásné náměstí Patan Durbar, kde se můžete pokochat tradičními historickými stavbami chrámů a paláců. Z Thamelu je to sem jen okolo sedmi kilometrů.

Článek: Prohlídka Bhaktapuru

Nejkrásnější nepálské královské město

Historické centrum Bhaktapuru je bez debaty nejkrásnější nepálské královské město. Zdejšímu náměstí Durbar vévodí královský palác. Krásný pagodovitý chrám Nyatpola je jen o kus dál. V jeho okolí je celá řada dalších chrámů se zajímavými sochami a úžasnými vyřezávanými balkony a dveřmi. I trochu dál od centra narazíte na spoustu zajímavých uliček, kde místní žijí jak před lety.  Pokud vás alespoň trochu zajímají památky a místní život, tak si sem při návštěvě Nepálu udělejte půldenní výlet.

Článek: Výlet na Budhanilkantha

Chrám spícího Vishnu

Budhanilkantha ležící jen deset kilometrů severně od centra Káthmándú na úbočí zelené hory Shivapuri je jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Nepálu. V centru chrámu, v posvátném bazénku, leží na polštáři z hadů víc jak pět metrů dlouhá socha ležícího Vishnu.


5. a další dny

Vyhlídkové kopce na Himaláje

Další dny můžete vyrazit na výlet na zajímavé vyhlídky na Himaláje. Snad nejznámější z nich je Nagarkot. Za regulérní turistikou se chodí do národní parku Shivapuri.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam