Prohlídka Boudhanathu

Prohlídka Boudhanathu

Nejsvětější Buddhistický chrám v Kathman

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:00 hod

Takřka na východním konci Káthmándú, jen dva kilometry severně od mezinárodního letiště, leží nejsvětější stúpa ve městě Boudhanath. Patří mezi největší na světě a přiléhá k ní Buddhistický chrám. Od nepaměti to bylo oblíbené modlitební místo tibetských obchodníků. I dnes zde zažijete úžasnou atmosféru za zvuků donekonečna se opakujících manter „om mani padme hum“.

Obsah článku
Recenze

Boudhananth

Jelikož je Boudhananth už relativně daleko od centra města Thamelu (okolo 8 km rušnými ulicemi), nejspíš sem dorazíte taxíkem. Budete si říkat, proč zastavujete v nenápadné ulici, kde na první pohled nic není, ale po té projdete průchodem a najednou se se dostanete na náměstí, které vyplňuje gigantická stúpa.

Boudhananth

Atmosféra v Boudhananthu

Po okolí se rozléhá monotónní, ale příjemná buddhistická hudba a vy si připadáte, jako kdybyste vstoupili do úplně jiného světa.

Atmosféra v Boudhananthu

Modlitební vlaječky

Ve větru se zde třepotají tisíce či spíš desetitisíce modlitebních vlaječek. Vlastní stúpa nebývá krásně bílá celoročně, v období monzunů bývá často celá zelená od řas.

Modlitební vlaječky

Buddhistický chrám

Za návštěvu stojí i místní buddhistický chrám už jen proto, že z jeho střechy je pěkný výhled na stúpu svrchu.

Buddhistický chrám

Výhled ze střechy kláštera

V klášteře můžete sledovat obřady mnichů nebo si vylézt na střechu a tam se rozhlížet po tomto krásném místě.

Výhled ze střechy kláštera

Om Mani Padme Hum

Vaše kroky tu jistě budou provázet tóny největší buddhistické klasiky – mantry Om Mani Padme Hum, takže nejspíš neodoláte a časem nějaké cédéčko za pár rupií koupíte. I okolní zástavba pastelových domů je výrazně příjemnější než klasická nepálská šedá betonová architektura.

Om Mani Padme Hum

Stúpy

Mimo gigantické centrální stúpy je jich tu celý zástup menších, ale stejně krásných. Nepálské „oči“ na stúpách je odlišují od těch v dalších buddhistických zemích.

Stúpy

Mnich a holuby

Nejspíš se vám ani nebude chtít z této oázy klidu a míru se vrátit do neuvěřitelného ruchu zbytku města.

Mnich a holuby


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam