Nepál

Prohlídka Káthmándského náměstí Durbar

Historické centrum Káthmándú

Petr Liška
Napsal/a 1678 článků a sleduje jej/ji 113 cestovatelů
Prohlídka Káthmándského náměstí Durbar
Aktualizováno: 25.04.2015
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Pokud je Thamel turistické centrum města, tak jeho jižní okraj s náměstím Durbar je centrem historickým a náboženským. Centrum Káthmándú je jedním ze tří královských měst v káthmándském údolí a z důvodu nejlepší dostupnosti i nejnavštěvo­vanějším, i když asi ne úplně nejkrásnějším. Podobně jako ostatní historická centra v Patanu a Bhaktapuru je od roku 2010 bohužel zpoplatněno.

Taleju Temple

S největší pravděpodobností přijdete na náměstí Durbar z turistické enklávy Thamel, takže ze severu. Hned jako první uvidíte nejkrásnější chrám celé památkové zóny, Taleju Temple, starý téměř pět set let. Není normálně přístupný veřejnosti, pouze při náboženském svátku Dasain je na pár dní otevřen, ale bohužel pouze pro Hinduisty. Tvoří se zde pak neuvěřitelné fronty návštěvy chtivých Nepálců.

Taleju Temple
Autor: © gigaplaces.com

Dlouhá fronta před Taleju Temple

Na malém náměstíčku před templem Taleju si šikovní obchodníci rozkládají krámky přímo na zemi a doufají, že se čekající ve frontě rozptýlí prohlídkou zboží a ideálně pro ně i jejich nákupem.

Dlouhá fronta před Taleju Temple
Autor: © gigaplaces.com

Cesta přes náměstí Durbar

Vlastní náměstí ve své větší části působí spíš jak úhlopříčná, místy širší místy užší ulice. Docela vás zde překvapí i menší vojenská základna.

Cesta přes náměstí Durbar
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Kal Bhairav

Mezi místními krásnými pagodovitými stavbami jednotlivých templů /viz. úvodní snímek fotoreportu/ vás už z dálky zaujme svatyně Kal Bhairav, u které je neustále plno hinduistických věřících a zvědavých turistů.

Kal Bhairav
Autor: © gigaplaces.com

Stará nepálská architektura

Většina místních staveb je kombinací červených cihel, bílého kamene, krásně vyřezávaného dřeva a pozlacených špiček templu. Většina pagod je třístupňová.

Stará nepálská architektura
Autor: © gigaplaces.com

Zátiší s atmosférou

Náměstí Durbar má i zajímavou atmosféru – lítají tu obrovská hejna holubů a sem tam potulují posvátné kravky.

Zátiší s atmosférou
Autor: © gigaplaces.com

Shiva Parvati Temple

Nejhezčí část náměstí Durbar je v jeho nejširší části, kde jsou tři dominantní pagodovité temply a hned vedle Shiva Parvati někdy taky psaný jako Parbati Temple s úžasnou výzdobou z vyřezávaného dře­va.

Shiva Parvati Temple
Autor: © gigaplaces.com

Narayan Mohan Temple

Úplně nejlepší věc co můžete na náměstí Durbar udělat je vylézt na jeden z pagodovitých templů, ideálně třeba na velký Maju Dewal úplně veprostřed a dlouze se kochat okolními stavbami a okolním čilým ruchem. Výhled je pěkný zvlášť na vedlejší pagodu Narayan Mohan Temple a Shiva Parvati temple. Přímo naproti je gigantická bílá budova, která se sem svým architektonickým stylem absolutně nehodí – nová část starého královského paláce (Hanuman Dhoka).Bohužel Naryan Mohan temple se zřítil při zemětřesení 25.4.2015.

Narayan Mohan Temple
Autor: Jiří Klečák © gigaplaces.com

Shiva Temple

Při některých pohledech je zřejmé, že by nebylo vůbec od věci zbourat celou řadu nověji postavených budov a dát historickému centru trochu víc „vzduchu“. Další věc co by tomu tady prospělo je pěší zóna – všudypřítomná auta a motorky vám za chvíli polezou krkem.

Shiva Temple
Autor: Jiří Klečák © gigaplaces.com

Maju Dewal

Maju Dewal vypadá i zespodu parádně. Určitě nebudete sami, koho napadne si nahoru vylézt na vyhlídku. Ale na druhou stranu, žádné davy tam nejsou a budete tak trochu nad věcí. Bohužel Maju Dewal temple se zřítil při zemětřesení 25.4.2015.

Maju Dewal
Autor: © gigaplaces.com

Zákoutí u Shiva Templu

I z Narayan Mohan Temple je docela zajímavý výhled na jihozápadní část náměstí.

Zákoutí u Shiva Templu
Autor: © gigaplaces.com

Náměstí Basantapur

Na jižní straně starého královského paláce se rozkládá docela velké náměstí Basantapur. Je naprosto zaplněné stánky se suvenýry.

Náměstí Basantapur
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (5)

Chtějí tam (1)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Prohlídka Káthmándú

Přelidněné Káthmándú je pro většinu turistů vstupní brána do Nepálu a skoro každý z nich musí překonat prvotní šok ze smogu,… pokračovat ve čtení

Prohlídka Káthmándú
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety v Káthmándú

Káthmándú nabízí spoustu krásných památek nejen ve svém centru, ale i v přilehlých královských městech. Mimo to se můžete vydat… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety v Káthmándú
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Nepál? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka