Prohlídka Káthmándského náměstí Durbar

Prohlídka Káthmándského náměstí Durbar

Historické centrum Káthmándú

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velmi velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:00 hod

Pokud je Thamel turistické centrum města, tak jeho jižní okraj s náměstím Durbar je centrem historickým a náboženským. Centrum Káthmándú je jedním ze tří královských měst v káthmándském údolí a z důvodu nejlepší dostupnosti i nejnavštěvo­vanějším, i když asi ne úplně nejkrásnějším. Podobně jako ostatní historická centra v Patanu a Bhaktapuru je od roku 2010 bohužel zpoplatněno.

Obsah článku
Recenze

Taleju Temple

S největší pravděpodobností přijdete na náměstí Durbar z turistické enklávy Thamel, takže ze severu. Hned jako první uvidíte nejkrásnější chrám celé památkové zóny, Taleju Temple, starý téměř pět set let. Není normálně přístupný veřejnosti, pouze při náboženském svátku Dasain je na pár dní otevřen, ale bohužel pouze pro Hinduisty. Tvoří se zde pak neuvěřitelné fronty návštěvy chtivých Nepálců.

Taleju Temple

Dlouhá fronta před Taleju Temple

Na malém náměstíčku před templem Taleju si šikovní obchodníci rozkládají krámky přímo na zemi a doufají, že se čekající ve frontě rozptýlí prohlídkou zboží a ideálně pro ně i jejich nákupem.

Dlouhá fronta před Taleju Temple

Cesta přes náměstí Durbar

Vlastní náměstí ve své větší části působí spíš jak úhlopříčná, místy širší místy užší ulice. Docela vás zde překvapí i menší vojenská základna.

Cesta přes náměstí Durbar

Kal Bhairav

Mezi místními krásnými pagodovitými stavbami jednotlivých templů /viz. úvodní snímek fotoreportu/ vás už z dálky zaujme svatyně Kal Bhairav, u které je neustále plno hinduistických věřících a zvědavých turistů.

Kal Bhairav

Stará nepálská architektura

Většina místních staveb je kombinací červených cihel, bílého kamene, krásně vyřezávaného dřeva a pozlacených špiček templu. Většina pagod je třístupňová.

Stará nepálská architektura

Zátiší s atmosférou

Náměstí Durbar má i zajímavou atmosféru – lítají tu obrovská hejna holubů a sem tam potulují posvátné kravky.

Zátiší s atmosférou

Shiva Parvati Temple

Nejhezčí část náměstí Durbar je v jeho nejširší části, kde jsou tři dominantní pagodovité temply a hned vedle Shiva Parvati někdy taky psaný jako Parbati Temple s úžasnou výzdobou z vyřezávaného dře­va.

Shiva Parvati Temple

Narayan Mohan Temple

Úplně nejlepší věc co můžete na náměstí Durbar udělat je vylézt na jeden z pagodovitých templů, ideálně třeba na velký Maju Dewal úplně veprostřed a dlouze se kochat okolními stavbami a okolním čilým ruchem. Výhled je pěkný zvlášť na vedlejší pagodu Narayan Mohan Temple a Shiva Parvati temple. Přímo naproti je gigantická bílá budova, která se sem svým architektonickým stylem absolutně nehodí – nová část starého královského paláce (Hanuman Dhoka).Bohužel Naryan Mohan temple se zřítil při zemětřesení 25.4.2015.

Narayan Mohan Temple

Shiva Temple

Při některých pohledech je zřejmé, že by nebylo vůbec od věci zbourat celou řadu nověji postavených budov a dát historickému centru trochu víc „vzduchu“. Další věc co by tomu tady prospělo je pěší zóna – všudypřítomná auta a motorky vám za chvíli polezou krkem.

Shiva Temple

Maju Dewal

Maju Dewal vypadá i zespodu parádně. Určitě nebudete sami, koho napadne si nahoru vylézt na vyhlídku. Ale na druhou stranu, žádné davy tam nejsou a budete tak trochu nad věcí. Bohužel Maju Dewal temple se zřítil při zemětřesení 25.4.2015.

Maju Dewal

Zákoutí u Shiva Templu

I z Narayan Mohan Temple je docela zajímavý výhled na jihozápadní část náměstí.

Zákoutí u Shiva Templu

Náměstí Basantapur

Na jižní straně starého královského paláce se rozkládá docela velké náměstí Basantapur. Je naprosto zaplněné stánky se suvenýry.

Náměstí BasantapurČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam