Prohlídka Káthmándú

Prohlídka Káthmándú

Přelidněné centrum Nepálu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velmi velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2 dny

Přelidněné Káthmándú je pro většinu turistů vstupní brána do Nepálu a skoro každý z nich musí překonat prvotní šok ze smogu, nepořádku, husté dopravy a davů lidí připomínající indická města. Postupně si zvyknete a budete se znovu těšit na atmosféru v Thamelu, zvlášť po absolvování nějakého náročného treku. Mimo to je v Káthmándú, respektive v Káthmándské kotlině, nejvíc historických památek z celé země, tak si zde užije nejen kovaný turista.

Obsah článku
Recenze [1x]

1. den

Seznámení s Káthmándú

Po příletu na Káthmándské letiště, kdy si už z letadla si uděláte první přehled o rozlehlé kotlině, ve které toto město leží, vás bude nejspíš čekat jízda taxíkem do turistické čtvrti Thamel. Po ubytování vyrazte ven, zvolna procházejte uličky a vydejte se do historického centra Durbar square. Po cestě se trochu vydýchejte u krásné stupy Kathesimbu

Článek: Život v Thamelu

Ruch v centru města

Káthmándská čtvrť Thamel bude s největší pravděpodobností první místo v Nepálu, které navštívíte a strávíte tu nejspíš i pár nocí. Pokud vám Nepál a himalájské treky přirostou k srdci, budete ho po pár návštěvách už důvěrně znát. Změť trekingových obchodů s fejky světových značek, suvenýrové obchody na každém kroku, cestovní kanceláře a neuvěřitelná spousta hotýlků a restaurací dělají tomuto místo turistickou atmosféru. Do toho davy místních, kterými se prodírají motorkáři a pár hinduistických a buddhistických svatyní. V docházkové vzdálenosti je i náměstí Durbar s královským palácem a pagodovitými chrámy. Není od věci si projít i okolní přilehlé čtvrti a pozorovat život místních.

Článek: Prohlídka Kathesimbu stúpy

Malý Boudhanat

Při toulkách Thamelem se určitě zastavte na malém náměstíčku doslova vyplněném stupou Kathesimbu. Je to v podstatě taková malá kopie nejslavnější nepálské stupy Boudhanat. Na rozdíl od ní se zde neplatí žádné vstupné a turisté sem většinou zabloudí jen náhodou. Je zde i buddhistický chrám, tak si i zde můžete udělat krátkou prohlídku.

Článek: Prohlídka Káthmándského náměstí Durbar

Historické centrum Káthmándú

Pokud je Thamel turistické centrum města, tak jeho jižní okraj s náměstím Durbar je centrem historickým a náboženským. Centrum Káthmándú je jedním ze tří královských měst v káthmándském údolí a z důvodu nejlepší dostupnosti i nejnavštěvovanějším, i když asi ne úplně nejkrásnějším. Podobně jako ostatní historická centra v Patanu a Bhaktapuru je od roku 2010 bohužel zpoplatněno.

2. den

Hlavní Káthmándské památky

Druhý den vyrazte po hlavních Káthmándských památkách – stúpách Boudanath a Swayambhunath a hinduistickém chrámu Pashupatinah. Pokud je vás více, tak je ideální usmlouvat taxíka s tím, že poslední zastávkou bude Swayambhunath, odkud se do centra už vrátíte pěšky. Navíc si zde můžete projít i pěknou koru

Článek: Prohlídka Pashupatinathu

Nejsvětější chrám v Nepálu

Pashupatinath je nejvýznamnější hinduistický chrám v celém Nepálu. Najdete ho na východním konci Káthmándú, jen kousek od mezinárodního letiště. Celá lokalita se rozkládá na obou březích posvátné řeky Bagmati na kraji malého lesa. Do vlastního chrámu však můžou pouze Hinduisté, takže většina zahraničních turistů si zde může prohlédnout jen exteriéry. Na březích řeky se zde doposud spalují mrtví a určitě tu potkáte i několik svatých mužů - Sadhů.


Článek: Prohlídka Boudhanathu

Nejsvětější Buddhistický chrám v Kathman

Takřka na východním konci Káthmándú, jen dva kilometry severně od mezinárodního letiště, leží nejsvětější stúpa ve městě Boudhanath. Patří mezi největší na světě a přiléhá k ní Buddhistický chrám. Od nepaměti to bylo oblíbené modlitební místo tibetských obchodníků. I dnes zde zažijete úžasnou atmosféru za zvuků donekonečna se opakujících manter "om mani padme hum".

Článek: Prohlídka Swayambhunathu

Opičí chrám v Káthmándú

Stúpa Swayambhunath s okolními chrámy vypínající se na kopci patří mezi největší dominanty v Káthmándském údolí. Jelikož leží jen cca dva kilometry od Thamelu, je dostupná i pěšky z centra. Pokud vám místní název této stúpy láme jazyk, tak si místo Swayambhunath zapamatujte, že se mu říká i Opičí chrám. A to popravdě. Na vrcholku kopce je opravdu nepřeberné množství malých chrámů i prodavačů suvenýrů. Je odtud i zajímavý výhled na celé město. Pokud si chcete udělat ještě další zajímavou vycházku, obejděte celý kopec, udělejte tak modlitební kóru a zatočte tisíci mlýnky.

Článek: Kora okolo Swayambhunath

Posvátný okruh v centru Káthmándú

Téměř každý z turistů, který navštíví Nepál, si nenechá ujít výstup ke stúpě Swayambhunath v Káthmándú. Málokterý z nich si však už nevylepší svou karmu a neudělá zde i posvátnou kóru, tzn. neobejde celý kopec podél zdi s tisíci modlitebními mlýnky. Navíc na západním úpatí kopce se skrývá takzvaný Buddha park s obrovskými zlatými sochami Buddhy.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam