Prohlídka Pashupatinathu

Prohlídka Pashupatinathu

Nejsvětější chrám v Nepálu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:30 hod

Pashupatinath je nejvýznamnější hinduistický chrám v celém Nepálu. Najdete ho na východním konci Káthmándú, jen kousek od mezinárodního letiště. Celá lokalita se rozkládá na obou březích posvátné řeky Bagmati na kraji malého lesa. Do vlastního chrámu však můžou pouze Hinduisté, takže většina zahraničních turistů si zde může prohlédnout jen exteriéry. Na březích řeky se zde doposud spalují mrtví a určitě tu potkáte i několik svatých mužů – Sadhů.

Obsah článku
Recenze

Řeka Bagmati v Pashupatinahu

Centrem celého areálu protéká řeka Bagmati, která je posvátná jak pro Hinduisty, tak pro Buddhisty. Bohužel po průtoku Káthmándú vypadá spíš jako stoka, takže to s tou posvátností nebude zas až tak žhavý. Kousek za chrámem je i posvátná jeskyně, ale ta je bohužel přístupná pouze pro rodilé Hinduisty.

Řeka Bagmati v Pashupatinahu

Před chrámem

Celý komplex působí jak takové malé Váránásí. Podél řeky jsou gháty, kde se spalují podle starých tradic mrtví. Každá kasta má svůj.

Před chrámem

Nad chrámem

Nejhezčí výhledy na celý komplex jsou z východního břehu řeky Bagmati. Je zde i spousta opic, tak si dávejte při případné svačině pozor.

Nad chrámem

Vyhlídka na Pashupatinath

Z vyhlídky nad řekou je dobře vidět, jak je celý komplex rozsáhlý. Během dne se zde začne čudit z mnoha hranic s nebožtíky. Je už jen na vaší etice, zda máte chuť to z pár metrů fotit, když vedle hranice stojí zarmoucená rodina.

Vyhlídka na Pashupatinath


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam