Život v Thamelu

Život v Thamelu

Ruch v centru města

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Extrémní
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1 den

Káthmándská čtvrť Thamel bude s největší pravděpodobností první místo v Nepálu, které navštívíte a strávíte tu nejspíš i pár nocí. Pokud vám Nepál a himalájské treky přirostou k srdci, budete ho po pár návštěvách už důvěrně znát. Změť trekingových obchodů s fejky světových značek, suvenýrové obchody na každém kroku, cestovní kanceláře a neuvěřitelná spousta hotýlků a restaurací dělají tomuto místo turistickou atmosféru. Do toho davy místních, kterými se prodírají motorkáři a pár hinduistických a buddhistických svatyní. V docházkové vzdálenosti je i náměstí Durbar s královským palácem a pagodovitými chrámy. Není od věci si projít i okolní přilehlé čtvrti a pozorovat život místních.

Obsah článku
Recenze

Malí prodejci

Daleko zajímavější než krámky pro turisty jsou malé stánky se zeleninou či sušenými rybami na každém větším a příhodném plácku.

Malí prodejci

Úžasný trh se zeleninou

Při svých toulkách Thamelem a dalšími čtvrtěmi v Káthmándú občas narazíte na místa, kde je koncentrován způsob místního života – zelináři mající své zboží na zemi, prodejci banánů a jablek vozící své výdobytky v koších na kolech, do toho spoustu motorek a chrám v pozadí.

Úžasný trh se zeleninou

Pestrý život v Thamelu

V Thamelu rozhodně nebudete o hladu a žízni, prodejci fresh džusů jsou takřka na každém kroku a se smaženými pochoutkami jakbysmet. Život na ulici je tu opravdu pestrý od opravářů čehokoliv, po krávy či tlupy psů odpočívajících a sbírajících sil na noční eldorado.

Pestrý život v Thamelu

Thamelské chrámy

Málokdy se vám stane, že byste šli 100 metrů městem a nepotkali alespoň malou svatyni – většinou hinduistické.

Thamelské chrámy

Zvířecí obětiny při svátku Dasain

Pokud budete v Nepálu v době svátku Dasain, překvapí vás možná všudypřítomné krvavé zvířecí obětiny.

Zvířecí obětiny při svátku Dasain

Svátek Diwali

Svátek Diwali je zase plný oranžových květinových řetězů a večerních světýlek.

Svátek Diwali

Bazary s horolezeckou výbavou

Věcičky z osmitisícovek

V Thamelu najdete tři druhy obchodů s trekovou a horolezeckou výbavou:

  • Velmi levné údajně značkové (převážně The North Face) vybavení. Pokud vás toto zláká pozorně zkontrolujte švy atd. aby se vám to za den nerozpadlo.
  • Značkové obchody světových výrobců. I zde nakoupíte nejspíše levněji než u vás doma, ale ne už za směšné ceny.
  • A bazary s horským vybavením z expedic. Zde můžete pořídit občas velmi zajímavé kousky, sice nošené, ale zase extrémně kvalitní. Péřovka použitá při výstupu na Mount Everest prostě nemůže být špatná.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam