Výlet na Budhanilkantha

Výlet na Budhanilkantha

Chrám spícího Vishnu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Minimální
Čas: 0:30 hod

Budhanilkantha ležící jen deset kilometrů severně od centra Káthmándú na úbočí zelené hory Shivapuri je jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Nepálu. V centru chrámu, v posvátném bazénku, leží na polštáři z hadů víc jak pět metrů dlouhá socha ležícího Vishnu.

Obsah článku
Recenze

Podhůří Shivapuri

Z Káthmándú vyrazíte zhruba severním směrem stále rovně až na úplný konec města. Budhanilkantha (1 450m n. m.) je sice vedená jako samostatná osada, ale od zbytku této metropole není vůbec oddělena. Masiv Shivapuri už odtud není moc vzdálený.

Podhůří Shivapuri

Okolí chrámu

V okolí chrámu je už docela řídká příměstská výstavba s výhledem na okolní zelené hřebeny.

Okolí chrámu

V chrámu

Pokud nejste rodilí Hinduisté, možná budete mít problém se do chrámu dostat. Dost záleží na tom, kdo zrovna hlídá u vstupu. Nejsou tu na turisty moc zvyklí.

V chrámu

Ležící Vishnu

V podstatě jedinou atrakcí tohoto chrámu je ležící Vishnu – celá socha ležícího boha na hadech je vytesána z jediného kamene a je největší svého druhu v Nepálu. Kámen, ze kterého je vytesána, je prý navíc opředen tajemnem.

Ležící Vishnu

Vishnu

Návštěva tohoto místa je docela zajímavá, ale relativně krátká. Vyplatí se sem jet asi jen v případě, že se chcete podívat i na vzdálenější a trochu jiné památky nebo máte pak v plánu pokračovat do národního parku Shivapuri.

Vishnu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam